Blefarospazam ili miokimija, koji se obično naziva trzanjem oka, manifestira se kao kontrakcija kapka, navode stučnjaci u svojim medicinskim časopisima. Ovaj se fenomen može pojaviti ili u gornjem kapku ili u donjem dijelu oka, zbog čega ga nazivaju poremećajem treptanja.
Bez obzira radi li se o lelujanju u desnom ili lijevom oku, u većini slučajeva to nije značajan medicinski problem i često spontano nestaje. Može se manifestirati bez vidljivog razloga. Trzanje oka iznimno je neugodan osjećaj koji se javlja iznenada i može biti prilično ometajući, osobito kada ste angažirani na poslu. Dok točno podrijetlo ovog fenomena ostaje neizvjesno, postoji uvjerenje da titranje očiju može biti povezano s poremećajem u radu specifičnih neuralnih regija koje se nalaze u temeljima mozga. Ove regije su odgovorne za regulaciju mišićne koordinacije i kretanja.
Početak simptoma suhog oka često se opaža neposredno prije ili istodobno s pojavom drhtanja. Nekoliko je studija pokazalo da prisutnost suhih i nadraženih očiju može prethoditi pojavi drhtanja. Dodatni čimbenici koji mogu pridonijeti podrhtavanju su:
Stres
Iritacija rožnice
Umor
Nedovoljan odmor, suočavanje s duljim razdobljima vremena ispred ekrana, poremećaj živčanog sustava i konzumiranje prekomjernih količina kofeina (kao što su kava, čaj ili sokovi s kofeinom) mogu imati negativne učinke na naše zdravlje. U većini slučajeva, trzanje oka je benigna pojava koja ne predstavlja ozbiljnu opasnost. Međutim, preporučljivo je potražiti liječničku pomoć ako trzanje potraje bez pauze, proširi se na druga područja lica i popraćeno je dodatnim simptomima kao što su oteklina i crvenilo.
Kakav je konsenzus među narodnim vjerovanjima? U kineskoj kulturi vjeruje se da korištenje lijevog oka tijekom igranja donosi sreću, dok se korištenje desnog oka smatra nepovoljnim znakom. Značenje igranja lijevim okom poprima potpuno drugačiji značaj na Havajima, gdje označava dolazak nepoznate osobe u obitelj; međutim, ako se sviranje neprestano nastavi, to bi moglo ukazivati na mogućnost obiteljskog razdora. U Indiji je široko rasprostranjeno mišljenje da je korištenje lijevog oka tijekom igranja povezano s lošom srećom, dok se treptanje desnim okom smatra simbolom sreće, što je u oštroj suprotnosti s prevladavajućim vjerovanjem u Kini.
Vjerovanja u Bosni i Hercegovini su raznolika i raznolika. U različitim kulturama postoje različita vjerovanja o značaju igranja s desnim ili lijevim okom. Na primjer, kaže se da igra s desnim okom može dovesti do manifestacije nečijih misli, dok je igra s lijevim okom povezana s nesrećom, slično vjerovanjima u Indiji. U nekim krajevima postoji vjerovanje da ako ženi trzne lijevo oko, to označava skori ponovni susret s pravom ljubavi, osobito nakon duljeg izbivanja ili putovanja. Ovo je vjerovanje vjerojatno služilo kao pozitivan znak u davnim vremenima, pružajući utjehu ženama koje su nestrpljivo čekale povratak svojih muževa iz rata. U nekim krajevima postoji vjerovanje da kada gornji kapak desnog oka zatreperi, to označava sreću u obitelji, dok zatreperenje donjeg kapka ukazuje na sklapanje novog prijateljstva. S druge strane, ako titra gornji kapak lijevog oka, to se smatra znakom rođenja muškog djeteta u kućanstvu, dok se titranje donjeg kapka smatra predznakom nesretnih vijesti.
Prema riječima dr. Deana Šarića iz poliklinike Optical Express, ako ovo stanje potraje dulje od tri tjedna i imate vibrirajuće osjete na drugim dijelovima lica, toplo se preporučuje konzultirati liječnika. Ako doživite potpuno zatvaranje oka sa svakim podrhtavanjem, primijetite otok ili crvenilo u očima, primijetite bilo kakav iscjedak ili imate probleme s ravnotežom ili zamagljen vid, savjetuje se da potražite liječničku pomoć. Kao što je prethodno navedeno, ovo stanje može nastati zbog duljeg razdoblja čitanja, korištenja računala, gledanja televizije ili prekomjernog izlaganja ekranu. Započnite tako što ćete ostaviti po strani sve svoje elektroničke uređaje i usredotočiti se na trenutak za odmor i opuštanje. Ako ustanovite da su različite metode opuštanja neučinkovite, to bi moglo biti zbog nedostatka esencijalnih minerala, a magnezij je najčešći krivac.
Kako biste povećali unos magnezija, razmislite o uključivanju hrane bogate magnezijem poput badema, zobi, špinata, sardina i tune u svoju prehranu. Alternativno, možete se odlučiti za dodatke magnezija. Potrudite se promijeniti određene aspekte svoje svakodnevne rutine tako da si omogućite dodatna razdoblja odmora, opuštanja i izlaganja vani. Uz to, smanjite konzumaciju kofeina, suzdržite se od pušenja i usvojite zdravije prehrambene navike kako biste spriječili pojavu trzanja očiju.