Kako biste optimizirali rast svog vrta, preporučljivo je obogatiti tlo prirodnim gnojivima prije sadnje i sijanja sjemena. Korištenjem organskih gnojiva možete jamčiti razvoj robusnih i produktivnih usjeva. U nastavku su predstavljeni razni recepti za prirodna gnojiva koja će vaše biljke opskrbiti osnovnim hranjivim tvarima koje su im potrebne.
- Evo recepta za prirodno gnojivo od šećera i lovorovog lista. Sastojci: Za pripremu otopine pomiješajte jednu žlicu šećera, tri do četiri lista lovora i jednu litru tople vode. priprema: U blenderu pomiješajte lovorov list i šećer. Ulijte toplu vodu i miksajte dok se dobro ne sjedini. Ostavite smjesu da odstoji 12 sati, zatim je procijedite kroz fino sito.
Uzmite jednu šalicu ove hranjive otopine i razrijedite je u 10 litara vode. Koristite ovo gnojivo za navodnjavanje vašeg vrta svakih 25-30 dana. Kalijev permanganat, druga stavka na popisu, kemijski je spoj koji ima veliku važnost.
Sastojci:
Za pripremu otopine pomiješajte čajnu žličicu krumpirovog škroba s dvije litre vode i malom količinom kalijevog permanganata.
priprema:
Dobro promiješajte vodu s kalijevim permanganatom prije dodavanja krumpirovog škroba i miješajte dok se potpuno ne otopi.
Nakon toga otopinu razrijedite s 10 litara vode i njome zalijte vrt.
Alternativa:
Umjesto krumpirovog škroba, zamijenite 7-10 listova aloe vere.
Priprema: Pomiješajte nasjeckano lišće aloe vere s kalijevim permanganatom i ostavite smjesu da odstoji 2 sata.
Zatim procijedite otopinu i razrijedite je s 5 litara vode. Kombinacija moći aktivnog ugljena i aspirina moćan je lijek.
Sastojci: Da biste napravili jaku smjesu, pomiješajte jednu tabletu aktivnog ugljena s jednom tabletom aspirina i otopite ih u jednoj litri tople vode.
Priprema: Započnite usitnjavanjem tableta dok se ne reduciraju u fini prah, zatim prebacite prah u blender.
Zatim ulijte malo tople vode i dobro izmiješajte sastojke.
Za pripremu otopine gnojiva razrijedite 1 šalicu ove mješavine u 50 litara vode.
Na kraju, ravnomjerno rasporedite gnojivo po svim biljkama u vašem vrtu.
Četvrta stavka na popisu je ljuska jajeta.
Sastojci:
Ljuske jaja Da biste napravili snažan pripravak, pomiješajte dvije litre vode sa samo žličicom crnog papra.
Priprema: Pomiješajte zdrobljene ljuske jaja s crnim paprom, a zatim umiješajte vodu. Nakon procijeđenja smjesu razrijedite s 3 litre vode.
Na kraju, ulijte otopinu u podnožje svake biljke. Utvrđeno je da su soda bikarbona i sjemenke lana učinkovita kombinacija.
Sastojci: Da biste napravili smjesu, pomiješajte po jednu čajnu žličicu sode bikarbone i sjemenki lana s jednom litrom vode. priprema: Pomiješajte lanene sjemenke i sodu bikarbonu u blenderu, izmiksajte ih zajedno.
Dodajte vodu u smjesu i dobro promiješajte. Ostavite smjesu da odstoji nesmetano 2 sata prije nego što je procijedite. Pomiješajte procijeđenu smjesu s dodatnom 1 litrom vode, a zatim razrijedite s 3 litre vode.
Kvasac je šesta stavka na popisu.
Sastojci: Na svake dvije litre vode preporučena količina suhog kvasca je jedna žlica. priprema: Pustite da se kvasac ulije u vodu i ostavite da odstoji 2 sata. Procijedite ga i pomiješajte s još 1 litrom vode. Prije upotrebe 1 šalicu razrijediti s 5 litara vode. Kombinacija kiselog vrhnja i krumpirovog škroba je divan spoj.
Sastojci: Tvar poznata kao krumpirov škrob Krema Volumen vode koji odgovara 2 litre. priprema: Pomiješajte vrhnje i škrob te dodajte vodu. Dobro izmiješajte i zatim razrijedite s dodatnom litrom vode. Prije upotrebe 1 šalicu gnojiva dobro promiješajte s 5 litara vode. Kora krumpira i piment imaju jedinstvenu vezu.
Sastojci: Za ukusno jelo dodajte žličicu pimenta, ogulite jedan krumpir i skuhajte ga u dvije litre vode. priprema: Pomiješajte ljusku krumpira i piment u blenderu, dobro ih izmiksajući. Ostavite smjesu da odstoji 6 sati. Nakon toga smjesu procijedite pomoću finog cjedila. Prije upotrebe gnojiva, jednu šalicu gnojiva razrijedite s 3 litre vode. Šećer i koštano brašno: slatka i jaka kombinacija Kada je riječ o zadovoljavanju želja za slatkim i hranjenju tijela, nema bolje kombinacije od šećera i koštanog brašna.
Ova dva sastojka, kada se spoje, stvaraju jedinstveno i divno kulinarsko iskustvo. Šećer, svojom prirodnom slatkoćom, svakom jelu daje dašak užitka. Bilo da je posipan po vrhu vašeg omiljenog deserta ili umiješan u toplu šalicu čaja, šećer vam uvijek izmami osmijeh na lice. A u kombinaciji s koštanim brašnom rezultat je doista izvanredan. Koštano brašno, dobiveno od kostiju životinja, izvor je hranjivih tvari.
Prepuno esencijalnih minerala poput kalcija, fosfora i magnezija, koštano brašno osigurava građevne elemente za jake i zdrave kosti. Također sadrži kolagen koji podržava zdravlje zglobova i potiče mladenačku kožu. Kada se šećer i koštano brašno spoje, stvaraju skladnu mješavinu okusa i hranjivosti. Slatkoća šećera nadopunjuje bogatstvo koštanog brašna, što rezultira okusom koji je i zadovoljavajući i hranjiv. Bilo da pečete seriju kolačića ili pripremate slano jelo, dodavanje šećera i koštanog brašna podići će vaše kulinarske kreacije na nove visine.
Dakle, sljedeći put kad budete u kuhinji, ne zaboravite posegnuti za šećerom i koštanim brašnom. Vaši okusni pupoljci i vaše tijelo bit će vam zahvalni na ovoj slatkoj i snažnoj kombinaciji. Sastojci: Da biste napravili hranjivu smjesu, pomiješajte dvije žlice šećera, jednu žlicu koštanog brašna i jednu litru vode. priprema: Pomiješajte koštano brašno i šećer u blenderu, osiguravajući temeljitu smjesu. Dodajte vodu u smjesu i miješajte dok se dobro ne sjedini.
Smjesu razrijedite s 10 litara vode. Nastavite ravnomjerno raspodijeliti otopinu među svim biljkama u vrtu. Poboljšanje tla i maksimiziranje produktivnosti biljaka može se lako postići upotrebom organskih gnojiva. Ove DIY formule nude jednostavan i učinkovit pristup hranjenju vaših usjeva, eliminirajući potrebu za umjetnim tvarima. Slobodno istražite ove recepte i otkrijte idealno rješenje za potrebe vašeg vrta!