U današnjem članku pisat ćemo o zmijama. Već na prvu pomisao zmija nije nam dobro,većina nas se plaši ih. Zmije su predatori. Hrane se malim životinjama – miševima, pacovima, žabama..Zmije žive gotovo svuda,možemo naletiti na njih na bilo kom mjestu.Međutim postoje neki mirisi,biljke koje zmije odbijaju.U nastavku našeg teksta saznat će te koji su to biljke,mirisi da bi zmije zaobišle vaša bašte.

Zmije su, htjeli mi to priznati ili ne, izuzetno važni dio prirodnog lanca ishrane. One spadaju među najvažnije predatore u prirodi jer pomažu da se drži pod kontrolom broj glodara, kao što su pacovi, miševi i slične štetočine koje mogu da naprave ogromnu štetu u našim domovima, ambarima i štalama. Bez zmija, ti mali, ali uporni stvorovi bi se razmnožili i preplavili naše bašte, kuće i imanja.

Ali, koliko god zmije bile korisne u prirodi – niko ih ne voli gledati u svom dvorištu, a pogotovo ne u blizini živine, stoke ili male djece. Strah je tu prirodan, i nije ni čudo – jedan susret sa zmijom u pogrešno vrijeme i na pogrešnom mjestu može izazvati paniku, a u rijetkim slučajevima i ozbiljne posljedice. Zato je važno znati kako da spriječimo njihov dolazak, a da pri tome ne narušimo prirodnu ravnotežu.

Zašto se zmije pojavljuju? Skrovišta i izvori hrane

Zmije ne dolaze bez razloga. One, kao i većina drugih životinja, traže hranu i sigurno mjesto da se sklone. Njih najviše privlače hladna, vlažna i mračna mjesta – kao što su gomile dasaka, naslagano drvo za ogrev, stari građevinski materijal, gusto rastinje, neuređena živica, visoka trava ili rupe ispod temelja. I što je najvažnije – tamo gdje ima glodara, ima i zmija.

Miševi i pacovi su glavni izvor hrane za većinu vrsta zmija, pa ako imate problema sa glodarima, vrlo vjerovatno ćete uskoro imati i problem sa zmijama. Zato je prvi korak u borbi protiv zmija – uništavanje njihovih skrovišta i uklanjanje hrane koja ih privlači.
Kako urediti dvorište da zmije zaobiđu vaš dom

Jedna od najvažnijih stvari koje možete da uradite jeste da redovno održavate dvorište. To znači:

  • Redovno košenje trave, pogotovo oko kuće i objekata;
  • Skraćivanje i oblikovanje živih ograda, naročito onih koje se šire uz zemlju;
  • Uklanjanje nepotrebnog materijala, starih dasaka, limova, cigli i sličnih stvari koje stoje godinama;
  • Drva za ogrev držite podignuta na paletama ili policama, dalje od zida kuće;
  • Hranu za pse, mačke i živinu držite u čvrsto zatvorenim kontejnerima – jer ona često privlači glodare;
  • Redovno čistite podrume, šupe i štale, kako ne bi postali utočište zmijama ili njihovim plijenom.

Ako imate veći plac, možete razmisliti o postavljanju zaštitne ograde protiv zmija. Ograde od čelične mreže, plastike ili guste najlonske mreže mogu efikasno spriječiti prolazak zmija, ali samo ako su:

  • Visoke najmanje 100 cm,
  • Ukopane u zemlju najmanje 20–30 cm, kako zmije ne bi prošle ispod,
  • Postavljene pod blagim uglom ka spolja.

Biljke i materijali koje zmije ne vole

Priroda često nudi najbolja rješenja. Postoje biljke koje svojim mirisom i sastavom odbijaju zmije, pa ih vrijedi posaditi po obodu dvorišta, oko kokošinjca ili štale. Među njima su:

  • Neven
  • Limunska trava
  • Pelin
  • Bosiljak
  • Nanina metvica

Takođe, na zemlji možete rasuti borove šišarke, ljuske od jaja, drobljeni kamen, šljunak ili listove božikovine, jer zmijama nije prijatno da puze po oštrim i suvim površinama.
Prirodni repelenti koji odbijaju zmije

Ako tražite nešto što će zmije natjerati da zaobiđu vaše imanje, a da ne koristite hemikalije, probajte sledeće prirodne metode:

  • Soda bikarbona – pospite je po vrtu, oko kuće i kokošinjca. Navodno, zmije ne podnose njen miris.
  • Beli i crni luk – pomiješajte ga sa kamenom solju i pospite po ćoškovima i prolazima.
  • Amonijak – zmije ga ne podnose. Natopite krpu i ostavite je blizu mjesta gdje se kreću.
  • Sirće – bijelo sirće možete sipati oko bazena, bunara i drugih izvora vode.
  • Naftalin (kuglice protiv moljaca) – stavite ga u rupe i pukotine, ali pažljivo! Naftalin je otrovan za djecu i kućne ljubimce.
  • Sumpor u prahu – ostavlja jak miris i izaziva iritaciju kod zmija. Sipajte ga po obodu imanja.
  • Sprej od karanfilića i cimeta – pomiješajte eterična ulja karanfilića i cimeta s vodom i poprskajte oko kuće, šupa, kokošinjca ili gdje mislite da se zmije zadržavaju.

Najbolji saveznici: psi i morke

U mnogim seoskim domaćinstvima zmije nikad nisu imale šansu – jer tu su bile morke i psi.

Psi imaju izuzetno razvijen njuh i često burno reaguju na zmije, laju, reže i mogu ih otjerati ili čak napasti.

Morke su još bolji čuvari – poznato je da svojim glasnim oglašavanjem alarmiraju domaćine čim primijete zmiju. U narodu postoji vjerovanje: “Gdje morka čuva dvorište, tu zmija ne dolazi.” Osim toga, morke jedu i insekte i glodare, pa su dvostruka korist.

Kada pozvati stručnjake?

Ako se zmije i pored svega i dalje pojavljuju, ne rizikujte sami. Najbolje je pozvati stručne službe za kontrolu divljih životinja. Oni znaju kako da uklone zmiju bezbjedno, bez ugrožavanja ljudi, životinja ni samih zmija – jer mnoge su zakonom zaštićene.

Takođe, oni mogu predložiti dodatne korake kao što su deratizacija, zatvaranje rupa i pukotina, fumigacija i drugo što pomaže da se trajno riješite i zmija i razloga zbog kojih dolaze.


Zaključak

Zmije nisu uvijek neprijatelji – ali kada pređu prag našeg doma, treba znati kako postupiti. Umjesto panike i nepotrebnog straha, najbolje je djelovati preventivno: urediti prostor, ukloniti izvore hrane, posaditi zaštitne biljke i po potrebi koristiti prirodne repelente. A ako sve drugo ne uspije – stručnjaci postoje s razlogom.

Jer, kao što stara poslovica kaže: „Bolje spriječiti nego liječiti – i bolje otjerati zmiju nego je tražiti.“