Otkrijte ključni mineral koji bi trebao biti dio prehrane za žene starije od 50 godina – budite oprezni zbog simptoma nedostatka. Ovaj važan mineral značajan je za očuvanje zdravlja, mladosti i hormonalne ravnoteže, a evo koje namirnice njime obiluju! Kako žene dođu u 50-te, doživljavaju hormonalne promjene, ulaze u menopauzu i suočavaju se s nizom simptoma koji mogu biti prilično neugodni.

  • Stoga, davanje prioriteta prehrani i zdravlju postaje ključno za dugovječnost i ljepotu. Bez sumnje, glavne prijetnje očuvanju vašeg zdravlja, mladolikog izgleda i vitke linije su šećer, prerađena hrana, nedovoljna tjelesna aktivnost i stres. Nadalje, važno je održavati raznoliku prehranu koja uključuje sve vitalne vitamine i minerale, pri čemu je jedan mineral posebno istaknut u ovom trenutku – SELEN.

Poznat po svojim snažnim antioksidativnim svojstvima, selen doprinosi usporavanju procesa starenja tijela, suzbija slobodne radikale i pozitivno utječe na zdravlje kože i kose. Štoviše, bitan je u smanjenju vjerojatnosti hormonalne neravnoteže, što selen čini posebno značajnim za žene koje se približavaju menopauzi. Njegove antioksidativne karakteristike jačaju imunološki sustav i usporavaju unutarnje i vanjske procese starenja.

  • Osim toga, podržava dobrobit kardiovaskularnog i krvožilnog sustava. Njegov blagotvoran učinak dopire i do živčanog sustava, pomažući u kontroli stresa. Dodatno, doprinosi apsorpciji određenih vitamina. Preporuča se laboratorijsko testiranje razine selena, iako indikacije upućuju na mogući nedostatak. Prisutni su i neobjašnjivi hormonalni i kardiovaskularni problemi, zajedno s upornim umorom i slabošću.

Može doći do propadanja kože, kose i noktiju, kao i do promjene boje noktiju. Različiti čimbenici u pozadini mogu dovesti do ovih simptoma. Stoga se preporuča konzultirati liječnika i suzdržati se od samopropisivanja suplemenata, budući da prekomjerna konzumacija selena može biti opasna po zdravlje.

  • Koje su namirnice bogate selenom? Možda želite uključiti: ribu i plodove mora, jaja, pistacije, gljive, pšenične i zobene mekinje, sir, kokos, masti, češnjak i sjemenke suncokreta zajedno s orašastim plodovima. Nasuprot tome, neke namirnice mogu spriječiti apsorpciju selena, poput pekarskih proizvoda, slatkih poslastica i gaziranih pića. Kako biste osigurali dovoljnu razinu selena u tijelu, preporučuje se konzumiranje oko 50 grama gljiva, 70 grama kokosa ili jedan do dva brazilska oraha dnevno.

DODATNI TEKST

U Specijalnoj bolnici “Sveti Sava” u poslednje vreme zabeležen je čak 50 odsto veći broj pacijenata sa teškim moždanim udarom. Doktorka Tatjana Golubović za RTS je govorila o osobama koje su najugroženije ovim visokim temperaturama i dala savete kako da se zaštitimo. Tipično, dolazi do porasta broja pacijenata s dolaskom toplijeg vremena; međutim, od prošlog vikenda, primijetili smo značajan porast u slučajevima teškog moždanog udara.

Odjel intenzivne njege trenutno radi maksimalnim kapacitetom. Porast teških moždanih udara ovo ljeto dr. Golubović pripisuje iscrpljenosti adaptacijskih mehanizama zbog dugotrajnih vrućina, osobito kod starije populacije. Moždani udari se kategoriziraju u dvije vrste: ishemijski, koji nastaje zbog začepljene krvne žile, i hemoragijski, koji je posljedica puknuća koje uzrokuje krvarenje u mozgu.

Dr. Tatjana Golubović pojašnjava da se teški moždani udar odnosi na osobe koje imaju značajno neurološko oštećenje, što može uključivati ​​potpuni gubitak funkcije jedne strane tijela, nemogućnost komunikacije i promjene svijesti. Obično su hemoragijski udari uzrokovani skokovima krvnog tlaka, dok česte temperaturne varijacije pridonose širenju i skupljanju krvnih žila.

Starije osobe, s oslabljenim stijenkama krvnih žila, teško podnose te fluktuacije. Na ishemijske moždane udare također utječu promjene temperature, što dovodi do promjena u gustoći krvi i koagulaciji što može potaknuti stvaranje krvnih ugrušaka. “Iako nisu izrazito rasprostranjeni, trenutno su u porastu hemoragijski moždani udari”, napominje Golubović.