Jeste li ikada iskusili frustraciju stavljanja osvježivača zraka u WC školjku, samo da bi se gornja polovica stalno savijala ispod sjedala i završila u vodi? Pa, ne bojte se, jer danas sam došao do nevjerojatnog otkrića: potpuno nove kuke za osvježivač zraka. WC osvježivači dostupni su u raznim bojama i mirisima, ali njihova funkcionalnost ostaje dosljedna.

Konvencionalna metoda uključuje uklanjanje osvježivača iz pakiranja, pričvršćivanje plastične kuke na rub WC školjke i postavljanje kuglice ispod ruba. Međutim, to nije uvijek standardni postupak. Videozapisi pronađeni na društvenim mrežama predstavljaju oštar kontrast s onim što se uobičajeno percipira.

Umjesto postavljanja visećeg dijela osvježivača zraka na rub, osiguravajući sigurno prianjanje i sprječavajući da padne u šalicu, alternativna je mogućnost da ga postavite malo ispod ruba šalice. Zašto ovo prolazi nezapaženo i, kako navodi korisnik Twittera Okoš bokoš, već počinje imati utjecaja, otvara važno pitanje.

Ukupna estetika, vizualna privlačnost i mogućnosti rukovanja značajno su poboljšani na elegantniji način. Zanimljivo, osoba koja je prenijela video također je podijelila reklamu za proizvođača ovih osvježivača zraka, implicirajući da ni oni nisu svjesni trika i umjesto toga stavljaju osvježivač zraka na rub WC školjke, baš kao i mi ostali.

BONUS TEKST

Radije ne bismo koristili izraz “ostavljen na cjedilu” jer mu nedostaje ljepote u njegovom značenju, a inspiracija iza njegovog stvaranja je daleko od lijepe. Pripremite se da ćete se manje zabaviti kada otkrijete podrijetlo izraza “napušteno”: Ova žalosna pojava pravi je izvor inspiracije. Brojni primjeri ovog izraza mogu se pronaći u raznim oblicima medija i svakodnevnih razgovora.

To nije iznenađujuće, budući da pojedinci često posjeduju sposobnost napuštanja drugih bez ikakve grižnje savjesti. Izraz “biti nasukan”, koji prenosi pojam biti u nevolji ili prevaren, samo je jedna komponenta većeg poslovičnog izraza. Vuk Stefanović Karadžić je u svom djelu „Srpske narodne poslovice“ dokumentirao sljedeće. Našao sam se napušten i bespomoćan, baš kao đubre.

U procesu mužnje ovaca i koza događaju se nesretni slučajevi gdje se one uhvate i zgnječe u mljekomatu. Kao rezultat toga, kada se mlijeko filtrira, čvrsta gruša ostaje na cjedilu. Ova pojava se naziva i “brabonjak”. Početna namjera iza ove fraze bila je prenijeti ideju o tome da budemo zanemareni i poniženi, poput brabonjaka koji divlja. (Svjesni smo definicije brabonjaka.)

Kasnije je sintagma doživjela redukciju, sada se obično naziva nasukanim, u navedenom smislu, što je prikazano u “Rječniku Matice srpske” navodom iz spisa Stevana Sremca: “i tako se fra Jula našao nasukan. Ne samo da naš jezik ima izraz za biti na cjedilu, već postoji i izraz koji prenosi čin ostavljanja nekoga na cjedilu, koji nosi značenje izdaje, iznevjeriti nekoga, napuštenosti i tako dalje.

Knjiga Milana Šipke “Zašto se kaže?” naglašava uobičajeni izraz “ostavljen na cjedilu”, koji se obično koristi za opisivanje osobe koja se nađe u teškoj situaciji bez pomoći koja joj je očajnički potrebna. Mogu se pronaći brojni primjeri korištenja ove fraze, kako u raznim oblicima medija tako iu svakodnevnim razgovorima. Nije neuobičajeno da ljudi napuste druge u teškim situacijama ili da se pojedinci nađu sami, poput napuštenog djeteta, kao rezultat okolnosti izvan njihove kontrole.