Usnija Redžepova nametnula se kao vodeća ličnost u području narodne i romske glazbe na ovim prostorima. Podlegla je nemilosrdnoj bolesti 2015. godine, nakon dugotrajne i mukotrpne borbe, a njezino putovanje kroz život bilo je prepuno izazova. Samo tjedan dana prije smrti, pjevačica je hitno primljena u bolnicu zbog respiratorne bolesti koju nije uspjela riješiti na vrijeme.
- Ipak, usprkos brojnim izazovima kroz život, zadržala je nadu. Posljednji dani pokazali su se za nju iznimno izazovnim. Podnijela je golemu patnju, a bol je bila nepodnošljiva; ali je, kako je tada prenela Kuriru, nastojala da zadrži pozitivan stav do samog kraja. Usnija Redžepova, folk pjevačica romskog i turskog podrijetla, rođena je u Skoplju, a cijelu svoju profesionalnu karijeru posvetila je Beogradu, identificirajući se kao makedonsko-srpska i, ponajviše, kao Jugoslavenka.
Da ne bi bilo nesporazuma, Usnija se isprva odlučila javno predstavljati pod prezimenom Jašarova, jer su je često zamjenjivali s iznimno nadarenom pjevačicom Esmom Redžepovom, s kojom, unatoč brojnim glasinama, nije bila u obiteljskim vezama. Njezina pjevačka karijera započela je sredinom 1960-ih, nakon preseljenja u Beograd 1964. Tijekom svoje uspješne karijere producirala je devet albuma, pet singlova i EP.
- Priznata kao autoritet bez premca za makedonske narodne pjesme i glazbu iz južne Srbije, njezine izvedbe na romskom i turskom jeziku duboko su odjeknule u publici. Svoj izuzetan uspon pripisuje tumačenju Koštane, lika iz djela Borislava Stankovića, u produkciji Raše Plaovića, koja je krasila repertoar Narodnog pozorišta u Beogradu nevjerojatnih 25 godina. Od ukupno 192 izvedbe, Usnija je u ulozi Koštane nastupila u više od 150 navrata. “Upustimo se u igru Twister.
Ova talentirana osoba, kako je navedeno u njezinoj biografiji, rođena je 4. veljače 1946. godine u Skoplju, Makedonija. Njen otac Jašar pripadao je romskoj zajednici, dok je njena majka Sabrina bila turskog porijekla. Oba su roditelja ranije bila u braku, a iz te zajednice majka je u obitelj dovela dvoje djece. Nakon toga su rođeni Usni i njezino troje braće i sestara.
- Živjeli su u skromnom stanu u Skoplju, stanu koji je njezinom ocu dodijelila vojska. Otac joj je radio kao vodoinstalater, dok je majka bila domaćica. Na temelju brojnih intervjua s pjevačicom vidljivo je da je odrastala skromno, ali da nije doživjela nikakve uskraćenosti. Karakterizirana sramežljivošću, suzdržavala se od pjevanja čak i na obiteljskim okupljanjima i proslavama, za razliku od svoje braće i sestara koji su bili odvažniji. Kao što to često biva, pojedinac ne može izbjeći svoju sudbinu; tako se Usnija nehotice našla na pjevačkom natjecanju koje vodi Radio Skoplje.
Njezina izvedba pjesme Radmile Karaklajić ‘Ajmo igrati twist’ oduševila je sve prisutne, kako publiku, tako i glazbene urednike. Odrekla se očevih težnji radi svog profesionalnog bavljenja. Unatoč velikoj potražnji za pjevačicom njezinog kalibra, njezin otac ostao je uporan u svom protivljenju jer se takvo zanimanje u to vrijeme smatralo sramotnim za žene. Želio je da njegova kćerka Usnija završi školovanje i utjelovi osobine marljive i ugledne žene u skladu s njegovim vrijednostima.
- Njegovo neodobravanje karijere koju je odabrala proširilo se na česte kritike u vezi s njezinim odijevanjem, čak i nakon što je postigla značajan uspjeh. Po završetku srednjeg obrazovanja, Usnija je napustila prebivalište u Skoplju i preselila se u Beograd, gdje je upisala arabistiku na Filološkom fakultetu. Nastanjena u naselju Krnjača, udaljena od gradske jezgre, kao studentica je vodila skroman način života te je kao dodatnu zaradu odlučila nastupati po kafićima i restoranima.
Jedne od večeri kada je nastupala susrela je makedonskog glazbenika Naska Džorleva koji ju je pozvao da preuzme ulogu glavne pjevačice u njegovom ansamblu. Tijekom pet godina surađivali su i zajedno nastupali diljem Jugoslavije. Visoko obrazovanje dosljedno joj je bilo sekundarni prioritet; stoga, usprkos nastavku akademskog bavljenja nakon petogodišnje stanke, nije završila studij 1969. i konačno je potpuno napustila fakultet 1973. Umjesto da nastavi u polju znanosti, prihvatila je ulogu Koštane u istoimenoj drami .
- I Tito i Castro bili su obožavatelji njezina rada. Jugoslavenski predsjednik Josip Broz Tito duboko je cijenio glazbu Usnije Redžepove. Na jednom događaju pozvana je da nastupi za lovce na njegovom imanju u Karađorđevu, gdje su im se putevi konačno i ukrstili. Nakon nastupa, prišao joj je Titov pomoćnik s porukom da se predsjednik želi upoznati s njom. Uz njega, razveselila je i meksičkog veleposlanika koji je izrazio želju da posjeduje jednu od njezinih ploča.
Njezina opaska da će mu album poslati uz njegovu adresu izazvala je smijeh publike u dvorani. Jednom prilikom, kada je kubanski predsjednik Fidel Castro posjetio Jugoslaviju, Usnija je bila pozvana da nastupi gostima na večeri koju je priredio Tito na Brionima. Unatoč Titovom stalnom gestikuliranju da priđe njihovom stolu, kabel njezina mikrofona pokazao se nedovoljno dugim. Shodno tome, Castro je ustao sa svog sjedala i smjestio svoju stolicu točno ispred Usnije, što je gesta koju su ponovili i ostali gosti.
- Naknadno ga je predsjednik Kube zamolio da izvede pjesmu “Ide Tito over Romania. Njezina jedina želja bila je imati dijete. Iste godine, sudjelujući na probama za “Koštanu”, upoznaje ljubav svog života, Slavoljuba Šešića Šeleta, koji je radio kao aranžer i glazbeni urednik na Radio Beogradu. Njihova veza nije započela neposrednom romantičnom vezom; umjesto toga, uspostavili su čvrsto prijateljstvo. No, Usnija je jednom prilikom priznala da je osjetila duboku energiju pri prvom Šeletinom ulasku u sobu.
Tijekom posjeta Njemačkoj, prijateljstvo je neočekivano preraslo u ljubav, zbog čega se par vjenčao u Beogradu 1978. Posvetili su cijelu svoju profesionalnu karijeru srcu Beograda; međutim, devedesetih su gradsku živost zamijenili vikendicom u Moštanici, koja se nalazi u blizini glavnog grada Srbije. Nažalost, nakon samo pet godina, vratili su se gradskom životu, jer su obje osobe osjećale snažnu privrženost svojim prijašnjim užurbanim rutinama, za kojima su čeznule. Tijekom intervjua 2006. izjavila je da je njezin brak izuzetan i napomenula da su jedini aspekt za kojim čezne u svom životu njezina djeca.