Doktorka Ljubinka Rajaković, profesorka na Tehnološko-metalurškom fakultetu, detaljno je objasnila koje vrste posuđa su najbolje za pripremu i čuvanje hrane, a koje bi trebalo izbegavati. Pored toga, govorila je o potencijalnim zdravstvenim rizicima povezanim sa nekim materijalima i objasnila zašto nije preporučljivo odlagati hranu u plastične kutije, kao i kada je bolje odmah baciti određeni tip posuđa.
Po njenim rečima, vatrostalno staklo je najzdraviji materijal za posuđe, jer ne otpušta nikakve štetne materije tokom upotrebe. Međutim, ono je osetljivo na temperaturne šokove, što znači da ne podnosi velike promene temperature, pa ga treba koristiti pažljivo. Takođe, keramika od prirodne gline ili zemljane posude su odličan izbor, ali i one moraju biti postepeno zagrevane, jer mogu da se oštete ako dođe do naglih temperaturnih promena. Pored toga, keramiku nije preporučljivo prati u mašini za pranje sudova.
Posuđe od emajla je, prema njenom mišljenju, takođe dobra opcija. Emajl je staklena masa koja je zatopljena na metalnoj podlozi, što znači da je veoma čvrsta, može se prati u mašini i pogodna je za sve vrste hrane. Međutim, ako dođe do oštećenja emajla, potrebno je odmah baciti posudu, jer se zaštitni sloj može skinuti, a pod njim se pojavljuju crne fleke koje mogu ukazivati na prisustvo gvožđa, što nije zdravo. Kvalitet posuđa od emajla zavisi od broja slojeva emajla – što ih je više, to je posuđe kvalitetnije.
- Inoks posuđe (od nehrđajućeg čelika) brzo provodi toplotu, ima debelo dno i elegantan je, ali doktorka upozorava na to da pri kuvanju u njemu treba biti oprezan. Preporučuje da se posuđe stavlja na hladnu ringlu i postepeno se povećava temperatura kako bi se sprečili negativni efekti na materijal. Takođe, ne preporučuje se da se hrana ostavlja u inox posuđu jer to može dovesti do prenosa teških metala poput olova, nikla, kadmijuma i drugih. Pranje inox posuđa treba da se vrši bez korišćenja abrazivnih sredstava.
Teflonsko posuđe je napravljeno od aluminijuma i premazano teflonskim slojem, koji može da se ošteti ako se koristi na visokim temperaturama ili ako posuđe dođe u kontakt sa oštrim predmetima poput noževa ili viljuški. Ovaj premaz može da otpušta štetne supstance kao što su amin, fenoli i ftalati, koji se smatraju potencijalno opasnim. Ako teflonsko posuđe nije oštećeno, smatra se da je bezbedno, ali se savetuje da se izbegava korišćenje posuđa sa oštećenim premazima, jer bi delovi teflona mogli dospeti u hranu.
Silikonski modeli i kalupi su stabilni do 220 stepeni, fleksibilni su i veoma popularni, ali se mora pažljivo pridržavati uputstava proizvođača u vezi sa maksimalnim temperaturama koje ne smete prelaziti, kako biste izbegli oštećenje.
- Keramičke šolje i tanjiri su takođe prirodni materijali koji su zdravi, dok je porcelan takođe dobar izbor jer je pečen na visokim temperaturama. Oštećenja na keramici ili porcelanu obično nisu štetna, ali je važno da se takve stvari koriste pažljivo.
Dr. Rajaković je posebno istakla problem sa plastikom. Naglasila je da je važno obratiti pažnju na oznaku na plastici – plastične posude sa oznakama 2, 4 i 5 smatraju se sigurnima, dok je bisfenol A (BPA) vrlo štetan, jer se ponaša kao sintetički estrogen i može uzrokovati probleme sa hormonskom ravnotežom, gojaznost, sterilitet, kao i poremećaje u nervnom sistemu. Upozorila je da se plastične flašice za jednokratnu upotrebu ne bi smele ponovo koristiti, jer su predviđene za jednokratnu upotrebu. Takođe, naglasila je da se nikako ne preporučuje korišćenje plastike oštećene nožem ili viljuškom jer mogu nastati sitni komadići plastike koji dospevaju u hranu. Plastične posude koje su oštećene treba odmah baciti.
- Na kraju, profesorka Rajaković je naglasila da plastika nije pogodna za kontakt sa alkoholom, jer alkohol može rastvoriti plastiku i izazvati oslobađanje štetnih supstanci, zbog čega je bolje koristiti staklo za takve namene.
U zaključku, doktorka savetuje pažljivo biranje materijala za posuđe, kako bi se izbegle štetne posledice po zdravlje, te pridržavanje uputstava i pravila za upotrebu kako bi se očuvala i dugovečnost posuđa i zdravlje korisnika.