Brojne se žene susreću s mučnim problemom nadutosti u menopauzi, ali ne bojte se – postoje prirodni lijekovi za ublažavanje te tegobe! Mnogi se pojedinci susreću s uznemirujućim osjećajem nadutosti, koji može proizaći iz mnoštva čimbenika kao što su neadekvatna prehrana, konzumacija hrane koja izaziva nadutost, sjedilački način života, brza konzumacija hrane, stres ili intolerancija na hranu.

 

 

  • Ipak, hormoni također doprinose nadutosti, što objašnjava zašto mnoge žene tijekom menopauze doživljavaju epizode nadutosti. Tijekom menopauze, razine estrogena i progesterona, primarnih ženskih spolnih hormona, podliježu fluktuacijama koje mogu imati negativne učinke na tijelo. Dr. Wendy Trubow, u intervjuu za mbg, objašnjava da neravnoteža progesterona, premala ili prevelika, može dovesti do osjećaja nadutosti kod žena. Kako žene prelaze u menopauzu, niže razine progesterona često su uzrok ovog osjećaja nadutosti.

Kako biste riješili ovaj problem, preporučljivo je da razine hormona procijenite kod zdravstvenog radnika. Prema ginekologinji Eden Fromberg, svaki poremećaj ili promjena u hormonskim razinama može utjecati na cjelokupno zdravlje. Proces započinje padom i eventualnim prekidom ovulacije, što dovodi do smanjenja progesterona. Nakon toga slijede fluktuacije u razinama estrogena, što u konačnici rezultira padom estrogena ispod potrebnog praga za pojavu menstruacije.

  • Tijekom menopauze tijelo može zadržati višak tekućine, što dovodi do neugodnog osjećaja nadutosti. Međutim, postoje razne prirodne metode za ublažavanje nadutosti i poticanje izlaska viška vode: Za rješavanje problema zadržavanja tekućine ključno je povećati potrošnju vode, a ne smanjiti je. Ograničavanje tekućine neće ublažiti problem, jer zapravo može pogoršati nadutost i otežati probavu, prema Frobergu. Što se tiče prehrane, savjetuje se oprezniji pristup.

Nadutost mogu uzrokovati različiti čimbenici kao što su prerađena hrana, hladna hrana, hrana koja stvara plinove, masna hrana, gluten i hrana koja sadrži šećer, slatkiši i rafinirani ugljikohidrati. Probavni mikrobiom, koji se sastoji od delikatne ravnoteže organizama, igra ključnu ulogu u našem imunološkom sustavu. Fromberg naglašava važnost vođenja računa o našoj crijevnoj flori, jer je ona posebno osjetljiva na šećer, slatkiše i rafinirane ugljikohidrate.

  • Za promicanje zdravih crijeva preporučuje se smanjiti konzumaciju slatkiša i prerađenih grickalica i umjesto toga u prehranu uključiti sastojke bogate probioticima poput jogurta, fermentirane hrane poput kimchija, pa čak i kiselog kupusa. Poboljšajte zdravlje crijeva ne samo uključivanjem hrane bogate probioticima u svoju prehranu, već i razmatranjem upotrebe ciljanih dodataka prehrani. Jedan od načina za ublažavanje nadutosti je minimiziranje stresa.

Osjećaj stalne preopterećenosti i pokušaj zadržavanja kontrole može imati štetan utjecaj na vaše blagostanje. “Nadbubrežne žlijezde igraju ključnu ulogu u opskrbi krvlju i živcima jajnika, a te su endokrine strukture podložne i hormonalnim i strukturnim promjenama. Tijekom menopauze nadbubrežne žlijezde postaju osjetljivije na stres jer nemaju potrebnu potporu”, objasnila je. Fromberg.

  • Održavanje dobrog zdravlja i upravljanje stresom može se postići različitim metodama kao što su bavljenje redovitom tjelesnom aktivnošću, osiguravanje odgovarajućeg sna, vježbanje vježbi disanja i omogućavanje pravilnog odmora i oporavka. Iako je povremena nadutost uobičajena pojava, ako se nastavi unatoč usvajanju zdravog načina života, preporučljivo je konzultirati se s liječnikom kako biste istražili alternativne mogućnosti liječenja.