Pranje veša možda djeluje kao jednostavan kućanski zadatak,ali ipak mnogi se iznenade kada osjete da veš ne miriše.U ovom člaku istažujemo koje to greške pravimo pri pranju i zašto omekšivač ne osjećamo.
Sigurno ste se barem jednom zapitali: „Zašto se moj omiljeni omekšivač jedva osjeti nakon pranja, iako sam ga stavio/la kao i uvijek?“ Ako ste ikad imali osjećaj da svježe opran veš nema onaj intenzivan, čist i ugodan miris na koji ste navikli, niste jedini. Mnogi ljudi, potpuno nesvjesno, prave niz grešaka tokom pranja i sušenja odjeće, što rezultira time da čak i najkvalitetniji deterdženti i omekšivači ne mogu dati puni efekat.
U nastavku vam donosimo najčešće greške koje korisnici prave prema savjetima stručnjaka iz industrije njege tekstila, kao i praktične načine da ih izbjegnete i poboljšate efikasnost svog kućnog pranja rublja.
1. Pranje veša na previsokim temperaturama – više štete nego koristi
Iako se često misli da viša temperatura znači čišći veš, istina je da to nije uvijek slučaj. Pranje na visokim temperaturama, osim što nepotrebno troši energiju, može dovesti do bržeg habanja tkanina, gubitka boje i deformacije odjeće. Osim toga, visoka temperatura može “zaključati” miris omekšivača, čime se gubi željeni efekt svježine.
Savjet: Većina svakodnevne odjeće – majice, donje rublje, čarape – može se sasvim uspješno oprati na 30–40°C. Samo jako zaprljani predmeti poput posteljine, kuhinjskih krpa ili odjeće bolesnih osoba zahtijevaju temperaturu od 60–90°C radi dezinfekcije.
2. Prevelika količina deterdženta ili omekšivača – više nije uvijek bolje
Jedna od najčešćih grešaka je pretjerivanje s količinom deterdženta i omekšivača. Paradoksalno, višak omekšivača može uzrokovati da odjeća zapravo NE miriše – jer se ne ispere pravilno, taloži se u vlaknima i blokira njihov kapacitet da “upiju” miris. Isto važi i za deterdžent – višak može ostati na tkanini, stvarajući neugodan talog i uzrokujući svrbež kože ili alergije.
Savjet: Uvijek se pridržavajte uputa s ambalaže. Koristite mjernu čašicu, a ako je veš jako prljav, radije produžite ciklus pranja ili uključite predpranje, umjesto da nasipate duplu dozu deterdženta.
3. Korištenje omekšivača za sve vrste odjeće – velika pogreška
Iako omekšivač daje onaj divan osjećaj mekoće, nije namijenjen za sve tkanine. Dugotrajna upotreba omekšivača na peškirima, sportskoj odjeći, mikrovlaknima i elastičnim materijalima smanjuje njihovu sposobnost upijanja i elastičnost.
Savjet: Izbjegavajte korištenje omekšivača za:
Peškire – postaju manje upijajući.
Sportska odjeća (mikrofibra, spandeks) – gubi prozračnost i rastezljivost.
Vuneni i svilenkasti predmeti – mogu izgubiti strukturu.
4. Pranje farmerki prečesto – neprijatelj njihovog izgleda i boje
Farmerke su osmišljene da traju i budu otporne. Međutim, prečesto pranje ubrzava njihovo trošenje, blijeđenje i gubitak oblika. Mnogi proizvođači, poput Levi’s-a, savjetuju da ih perete što rjeđe – idealno svaka 2 do 6 mjeseci, ovisno o intenzitetu nošenja.
Savjet: Između pranja, osvježite ih tako što ćete ih izložiti na svjež zrak ili ih staviti u zatvorenu vrećicu i ostaviti nekoliko sati u zamrzivaču – ovaj trik pomaže u neutralizaciji mirisa i bakterija!
5. Nepravilno sušenje odjeće – često zanemaren, ali važan faktor
Sušenje je završni, ali vrlo važan korak u očuvanju svježine i trajnosti veša. Pretjerana upotreba sušilice, pogotovo na visokoj temperaturi, može skratiti životni vijek odjeće, izblijediti boje i uništiti elastičnost materijala.
Savjeti za bolje sušenje:
Osjetljive tkanine sušite prirodnim putem, izbjegavajte sušilicu.
Pleteninu i vunu sušite na ravnoj površini, nikako na štriku – tako sprječavate rastezanje.
Protresite odjeću prije sušenja – to pomaže da se manje gužva i lakše pegla.
6. Zanemarivanje čišćenja perilice – glavni uzrok neugodnog mirisa veša
Vaša mašina za veš, iako često zaboravljena, zahtijeva redovno čišćenje i održavanje. Ostaci deterdženta, omekšivača, kamenca i prljavštine talože se unutar bubnja, gumenih brtvi i ladice za deterdžent – što ne samo da uzrokuje neugodne mirise, već i prenosi nečistoće na veš.
Savjeti za održavanje:
Nakon svakog pranja, ostavite vrata otvorena da se mašina prozrači.
Obrišite gumu oko vrata i izvadite ladicu za deterdžent kako biste je očistili od naslaga.
Jednom mjesečno, pokrenite mašinu praznu na visokoj temperaturi s dezinfekcijskim sredstvom ili sodom bikarbonom i sirćetom.
Zaključak: Mala pažnja – velika razlika
Pravilnim pranjem, doziranjem sredstava, održavanjem perilice i pažljivim sušenjem možete znatno poboljšati trajnost, izgled i miris vaše odjeće. Ako ste do sada griješili – ne brinite! Uz male promjene u navikama, vaša će odjeća ponovo mirisati svježe, izgledati čisto i trajati duže.
Za svježinu koju ćete stvarno osjetiti – znanje je ključ!