Zašto se omekšivač ne osjeća svaki put kada operete veš?

Sigurno ste barem jednom primijetili da vaša odjeća nije uvijek jednako mekana ili mirisna nakon pranja, iako ste upotrijebili omekšivač. Moguće je da prilikom pranja veša pravite neke od najčešćih grešaka koje mogu utjecati na učinkovitost omekšivača, deterdženta i samog procesa pranja. U nastavku ćemo vam otkriti koje su to greške i kako ih ispraviti prema savjetima stručnjaka.

1. Pranje na visokim temperaturama

Jedna od najvećih pogrešaka koju mnogi prave je pranje veša na previsokim temperaturama. Iako se može činiti da će vruća voda bolje ukloniti prljavštinu, to nije nužno slučaj. Odjeća će duže zadržati svoj oblik i boju, a također će se sporije istrošiti ako je perete na nižim temperaturama. Uostalom, topla ili hladna voda može ukloniti prljavštinu jednako učinkovito kao vruća, pogotovo ako koristite kvalitetan deterdžent i posjedujete dobru mašinu za pranje veša.

Pored toga, samo specifične stvari poput posteljine ili krpi trebaju se prati na višim temperaturama, kao što je 90°C, kako bi se osigurala njihova dezinfekcija. Svu ostalu odjeću, poput majica, pantalona, košulja i ostalog, možete prati na znatno nižim temperaturama, čime ćete sačuvati tkaninu i boje.

2. Višak deterdženta ili omekšivača

Koristiti previše deterdženta ili omekšivača ne samo da je nepraktično, već može uzrokovati i mnoge probleme. Na primjer, previše deterdženta može začepiti posudu za deterdžent u mašini, što može dovesti do neprijatnih mirisa ili čak otežanog ispiranja. Isto tako, ako stavite previše omekšivača, može se dogoditi da vaša odjeća neće biti dovoljno isprana, a omekšivač ostane zarobljen u tkanini.

Zato je važno pažljivo pratiti preporučene doze deterdženta i omekšivača navedene na pakovanjima i koristiti mjerne posude. Ako su vaša odjeća ili posteljina jako prljavi, možda bi bilo dobro pokrenuti dva ciklusa pranja ili koristiti specijalizirane programe pranja za dubinsko čišćenje.

3. Korištenje omekšivača na svim vrstama odjeće

Iako omekšivač čini odjeću mekšom i mirisnijom te olakšava peglanje, nije uvijek najbolje koristiti ga na svim vrstama tkanina. Na primjer, pretjerano korištenje omekšivača na peškirima ili sportskim odjevnim predmetima može smanjiti njihovu sposobnost upijanja vlage, jer omekšivači mogu zamastiti vlakna.

Omekšivač također nije idealan za sintetičke materijale poput mikrovlakana, elastina ili spandeksa jer može negativno utjecati na njihovu strukturu. Umjesto toga, koristite ga samo na tkaninama koje ne zahtijevaju veliku apsorpciju ili su manje osjetljive na njegov utjecaj.

4. Prekomjerno pranje farmerki

Mnogi od nas često peru svoje omiljene farmerke nakon svakog nošenja, ali stručnjaci preporučuju da se farmerke peru rjeđe kako bi se sačuvao njihov izgled i boja. Naime, prekomjerno pranje može oštetiti tkaninu, čineći je manje izdržljivom. Ukoliko niste spremni slijediti ovu preporuku, optimalan interval između dva pranja je od 2 do 6 mjeseci, ovisno o tome koliko često nosite farmerke i o specifičnim karakteristikama vašeg tijela (npr. znoj ili prašina).

5. Pogrešno sušenje odjeće

Pravilno sušenje je jednako važno kao i pravilno pranje. Nepravilno sušenje može izazvati oštećenje odjeće, smanjenje njezine dugovječnosti i gubitak oblika. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da izbjegnete najčešće greške:

Nemojte previše koristiti automatsko sušenje: iako su moderni sušači zgodni, prekomjerno korištenje može ubrzati istrošenost odjeće i dovesti do bržeg gubitka boje, posebno kod osjetljivih tkanina. Ako je moguće, radije koristite prirodno sušenje.

Ne kačite pletene i vunene odjevne predmete na žicu: vuneni i pleteni materijali gube oblik kada se kače na žicu, pa ih je bolje sušiti na ravnoj površini, poput peškira. Prije kačenja, protresite odjeću: protresite odjeću prije nego što je stavite na žicu kako biste spriječili njeno gužvanje i olakšali kasnije glačanje.

6. Loše održavanje mašine za pranje veša

Ako redovno ne održavate vašu veš mašinu, posljedice se mogu vidjeti u obliku neprijatnih mirisa ili čak mrlja na odjeći. Preostali deterdžent, prljavština i ostatak prašine nakupljeni u mašini mogu se prenijeti na vašu odjeću, čineći da ona izgleda i miriše loše. Kako biste to spriječili, slijedite nekoliko jednostavnih koraka za održavanje:

Ispraznite mašinu nakon svakog pranja: izbjegnite nakupljanje ostataka deterdženta ili vode. Redovito čistite gumicu na vratima: nakon svakog pranja, obavezno obrišite preostali deterdžent i vlagu koja se može nakupljati u gumi.

Posušite kompartman za deterdžent: kako bi se spriječila pojava plijesni i bakterija, osigurajte da je dio za deterdžent uvijek suv. Pokrenite pranje na prazno jednom mjesečno: pokrenite ciklus pranja na prazno s deterdžentom i sredstvom za dezinfekciju kako biste očistili mašinu iznutra. Prateći ove jednostavne, ali važne savjete, vaša odjeća će duže trajati, izgledati svježije i bolje, a vi ćete uživati u svakom pranju.