U Kliničko-bolničkom centru u Zagrebu dogodile su se potresne pojave koje su izazvale značajnu bojazan zbog širenja bakterije legionele. Među oboljelima od ove opasne bakterije život su izgubila tri nesretna pacijenta, što je izazvalo veliku uzbunu zdravstvenih stručnjaka i šire društvene zajednice.
Povodom opasnosti i načina prenošenja bakterije legionele, priopćenjem se oglasio Institut za javno zdravlje Srbije “Milan Jovanović Batut”. Vršiteljica dužnosti ravnateljice Zavoda dr. Verica Jovanović naglasila je da se ova specifična bakterija često nalazi u vodi, posebice u sustavima stajaće vode poput cisterni i bojlera. Osobe s kompromitiranim imunološkim sustavom posebno su osjetljive na opasnosti povezane s ovom bakterijom.
U intervjuu za Jutarnji program Prve televizije dr. Jovanović govori o prijenosu i simptomima legionele. Istaknula je prisutnost bakterije u vodovodnim cijevima i sustavima koji se rijetko koriste, poput hotela i turističkih objekata. Glavni način prijenosa je putem aerosola, koji su sićušne kapljice tekućine koje se mogu udahnuti, a posebno pogađaju osobe s oslabljenim imunološkim sustavom i rezultiraju nizom kliničkih simptoma.
Infekcija legionelom može utjecati na pojedince koji pokazuju simptome i one koji su u opasnosti, manifestirajući se kao privremena groznica nalik tipičnoj ljetnoj gripi. Međutim, osobe s produljenom izloženošću bakterijama ili oslabljenim imunološkim sustavom sklonije su teškoj upali pluća. Dr. Jovanović je naglasio da se bakterija prvenstveno razvija u loše održavanim vodovodima, posebice na temperaturama od 20 do 50 Celzijevih stupnjeva.
Prijenos bakterije Legionella velika je briga kada je riječ o potencijalnim rizicima klimatizacije. Dr. Jovanović ističe važnost redovitih postupaka dezinfekcije za ublažavanje ovog problema, posebice kod centralnih klimatizacijskih sustava. Međutim, rizik od infekcije putem klima uređaja u automobilima relativno je manji zbog prisutnosti suhog ventilacijskog sustava.
Dr. Verica Jovanović istaknula je važnost redovitog održavanja i odgovarajuće sterilizacije vodoopskrbnih sustava kako bi se zaustavio prijenos opasne bakterije legioneloze. Bilo da se radi o stambenim ili komercijalnim i turističkim objektima, dosljedno čišćenje i održavanje vodovodnih sustava igra vitalnu ulogu u sprječavanju širenja ove štetne bakterije. Iako je ove godine u Srbiji zabilježen samo jedan slučaj legioneloze, i dalje je imperativ dati prioritet preventivnim mjerama i održavanju.
Važnost pridržavanja preventivnih mjera, posebno u ustanovama koje primaju značajan broj osoba, kao što su medicinske ustanove, smještajni objekti i zajednička kupališta, istaknuo je dr. Jovanović. Dosljednom provedbom protokola dezinfekcije i pomnim praćenjem vodovodnih sustava, rizik od zaraze legionelom može se značajno smanjiti.
Nedavni žalosni događaji koji su se dogodili u Zagrebu služe kao snažan podsjetnik na iznimnu važnost poštivanja higijenskih protokola i provođenja čestih procjena vodovodnih sustava kako bi se zaštitila dobrobit svake osobe. Marljivo i kontinuirano provođenje preventivnih mjera, u kombinaciji s opsežnim obrazovanjem o mogućim rizicima povezanim s legionelom, ključni su u sprječavanju budućih slučajeva ove opasne infekcije. Širenje znanja i poduzimanje savjesnih mjera mogu ne samo spasiti živote već i održati opću dobrobit cijele zajednice.