Nestala je 7. jula 1962. godine, ostavljajući za sobom porodicu, supruga. Njena sudbina godinama je bila nepoznata, a potraga za njom trajala je bez ikakvih tragova.

Dana 7. jula 1962. godine, u mirnom gradiću Reedsburg, smeštenom u srcu američke savezne države Viskonsin, tada dvadesetogodišnja Odri Bakeberg tiho je napustila porodični dom, ostavljajući za sobom muža, rodbinu, prijatelje, ali i gomilu pitanja na koja decenijama niko nije imao odgovor. Nestanak ove mlade žene pokrenuo je lavinu nagađanja, sumnji i istraga koje su godinama ostajale bez rezultata. Iako je prošlo više od šest decenija, njena sudbina ostala je obavijena velom misterije sve do nedavno, kada su se, posle punih 62 godine, pojavili prvi konkretni tragovi.

U neočekivanom obrtu koji je zapanjio kako porodicu tako i lokalnu zajednicu, ispostavilo se da je Odri živa. Danas, kao žena na pragu devedesetih godina, odlučila je da otkrije istinu o svom odlasku – ne iz nužde, već iz slobodne volje. Nije bila žrtva otmice, nije bila uvučena u zločin, niti je postojala bilo kakva kriminalna pozadina. Jednostavno je, iscrpljena okolnostima svog tadašnjeg života, odlučila da nestane i da sebi pruži novu šansu daleko od svega što ju je gušilo.

  • Detektiv Ajzak Hanson, koji je u martu ove godine ponovo otvorio stari slučaj, izjavio je za lokalnu stanicu WISN da je upravo zahvaljujući genealogiji i dostupnim podacima na platformi Ancestry.com, na čijem je nalogu radila njena sestra, došao do ključnih informacija koje su mu pomogle da pronađe Odri. Tragovi poput umrlica, popisa stanovništva i drugih arhivskih dokumenata vodili su ga korak po korak do adrese na kojoj se, ispostavilo se, ona nalazi.

– Kada smo došli do moguće lokacije, kontaktirao sam lokalnu šerifsku kancelariju i zamolio da neko ode do te adrese. Deset minuta kasnije, zazvonio mi je telefon. S druge strane žice, bila je Odri. Razgovarali smo četrdeset pet minuta. Zvučala je spokojno, smireno i, iznad svega, sigurno u svoju odluku – izjavio je detektiv Hanson. Dodao je da mu je rekla kako se ne kaje zbog svoje odluke, te da ju je donela svjesno i s jasnim ciljem: da iza sebe ostavi život pun boli, nesigurnosti i straha.

Zvanično saopštenje šerifske kancelarije okruga Sauk u Viskonsinu potvrdilo je da je Odri imala svega 20 godina kada je odlučila da se povuče iz svog dotadašnjeg života. Istragom je utvrđeno da njen nestanak nije bio posledica nikakvog krivičnog dela niti nasilja nad njom, već lična odluka odrasle osobe.

  • Prema navodima iz arhive Ministarstva pravde Viskonsina, Odrijina tadašnja dadilja je izjavila da su njih dve stopirale do Medisona, glavnog grada države, a potom autobusom otputovale do Indijanapolisa u Indijani. Tamo ju je, kako kaže, poslednji put videla – kako se udaljava iza ugla autobuske stanice, nestajući iz njenog vidokruga i života.

Još bolniji deo ove priče tiče se njenog braka. Prema informacijama iz fondacije „The Charley Project“, koja se bavi slučajevima nestalih osoba, Odri se udala veoma mlada, sa svega petnaestak godina, za Ronalda Bakeberga. Njihov brak, prema dostupnim svedočenjima, bio je izuzetno turbulentan, obeležen nasiljem, emocionalnim zlostavljanjem i stalnim pretnjama. Uoči svog nestanka, Odri je čak podnela i krivičnu prijavu protiv supruga, navodeći da ju je tukao i da joj je više puta pretio smrću.

Na dan kada je nestala, Odri je izašla iz kuće kako bi podigla svoju platu iz fabrike u kojoj je tada radila. Nikada se nije vratila.

Sada, više od pola veka kasnije, misterija je razrešena. Nema detalja o tome u kojoj saveznoj državi danas živi, niti da li ima porodicu, ali ono što se zna jeste da je donela sopstvenu odluku – i da je s njom mirna. Za neke, to je šokantno. Za druge, to je dokaz koliko žene ponekad moraju da biraju između opstanka i nestanka, kada ih život gurne u zid.

Ostaje pitanje – koliko je još žena, poput Odri Bakeberg, koje su u tišini pobjegle od svojih života u nadi da će pronaći slobodu koju im tadašnje društvo nije znalo pružiti?