Čovečanstvo je prožeto bogatom raznolikošću, a upravo egzotična plemena koja su, naizgled, zaboravljena od modernog sveta, čine deo tog fascinantnog mozaika. Jedno od najneobičnijih i svakako intrigantnih plemena jeste pakistansko pleme Kalaš, o kojem mnogi nisu čuli, ali ono krije izuzetno zanimljivu i drevnu istoriju koja ga čini posebnim. Poreklo ovog plemena obavijeno je velom misterije, a jedna od najzanimljivijih teorija jeste da su potomci čuvenog vojskovođe Aleksandra Velikog, što dodatno pojačava interesovanje za njih.

Pleme Kalaš, koje danas broji jedva 5000 pripadnika, predstavlja jedno od najređih i najneobičnijih zajednica na svetu. Zahvaljujući svojoj jedinstvenoj tradiciji, običajima, kao i karakterističnoj nošnji, ovo malo, ali izuzetno upečatljivo pleme privlači pažnju istraživača, antropologa i putnika iz celog sveta. Njihova svetlija kosa i plave oči, što je neobičan izgled za stanovnike Pakistana, dodatno ih izdvaja od okolnih naroda, stvarajući neodoljivu želju da se istraži njihova istorija i poreklo.

  • Interesantno je da kada su naučnici proučavali genetski materijal žena iz plemena Kalaš, otkrili su zanimljive genetske podudarnosti koje ih povezuju sa granicama između Azije i Evrope. Ove podudarnosti mogu se dovesti u vezu s makedonskim poreklom, što samo pojačava teoriju da su njihovi preci možda bili povezani s vojskom Aleksandra Velikog.

Njihovi verski obredi, poput upotrebe svetih pića, posebno vina, dodatno osnažuju tu teoriju. Vino je u antičkoj Grčkoj bilo povezano s bogom Dionisom, pa se može pretpostaviti da je ta tradicija na neki način preživela kroz vekove u ritualima plemena Kalaš. Takođe, verovanje u podzemni svet, koji oni nazivaju Palaloj, asocira na grčku mitologiju i njihov koncept podzemlja, Tartara.

Iako postoje jasne indikacije koje bi mogle sugerisati na povezanost s Aleksandrom Velikim, pakistanski genetičar, doktor Kasim Ajub, proučavajući DNK plemena, došao je do zaključka da pleme Kalaš ipak nema direktne veze sa grčkim antičkim nasleđem. Uprkos ovome, njihova kultura, običaji i specifičan način života obezbedili su im mesto na Uneskovoj listi zaštićenih kultura.

  • Njihova tradicija, jezik i običaji čine ih zaista jedinstvenim narodom u savremenom svetu. Zanimljivo je da pleme Kalaš ima i svoj jezik, koji pripada porodici dardskih jezika, a nedavno su dobili i svoju abecedu, što je značajan korak ka očuvanju njihovog kulturnog identiteta. Jedan od najzanimljivijih aspekata njihovog načina života su verovanja o čistim i nečistim stvarima. Za Kalaše, čiste stvari su: koze, planine i muškarci, dok su nečiste kokoške, jaja, kosa (zbog čega se žene češljaju u tajnosti), kao i žene za vreme menstruacije i nakon porođaja, koje tada borave u posebnoj kući.

Ovaj običaj oslikava složenost njihovog kulturnog sistema, koji se temelji na tradicionalnim vrednostima i duboko ukorenjenim verovanjima. Žene u ovom plemenu nose tradicionalnu nošnju koja je upečatljiva i simbolična. Ova nošnja, zvana “čui”, sastoji se od crne haljine dugih rukava, ukrašene šarenim detaljima po rubovima. Na glavi nose specifične kape zvane “kupasi”, koje podsećaju na krune, ukrašene vunenim trakama koje padaju niz leđa, a dodatno su dekorisane školjkama, dugmićima i zvončićima.

Ogrlice sa raznobojnim perlicama obavezne su, i svaka žena nosi ih sa ponosom, što je simbol njihove kulture i identiteta. Iako su mali po broju, pleme Kalaš očarava svet svojom bogatom kulturom, živopisnim običajima i neobičnim verovanjima, pružajući uvid u jedan drugačiji, gotovo zaboravljeni način života koji opstaje uprkos modernim izazovima.