Prema Američkom društvu za endokrinologiju, na regulaciju hormona u tijelu značajno utječe štitnjača koja oslobađa trijodtironin (T3) i tiroksin (T4). Neravnoteža u njezinoj aktivnosti, bilo da se radi o hiperaktivnosti ili smanjenoj aktivnosti štitnjače, može dovesti do niza bolesti, uključujući hipotireozu, hipertireozu i Hashimotovu bolest.

  • S obzirom na utjecaj štitnjače na brojne tjelesne funkcije, neophodno je u prehranu uključiti hranu bogatu hranjivim tvarima koja potiče njezinu dobrobit. Stručnjaci za prehranu i dijetetiku iz “Eating Well” predlažu sljedeće namirnice za poboljšanje rada štitnjače i navode one koje bi trebalo isključiti:

Visoki sadržaj selena, esencijalnog minerala za održavanje zdravlja štitnjače, ove orašaste plodove preporučuje dijetetičar Josten Fish, koji predlaže konzumiranje jednog brazilskog oraha dnevno. Morske alge su bogate jodom, ključnim elementom za pravilan rad štitnjače. Unatoč tome, prekomjeran unos joda može predstavljati rizike, osobito za osobe s Hashimotovom bolešću, zbog čega je neophodno potražiti savjet liječnika prije povećanja unosa joda.

  • Jaja služe kao fantastičan izvor proteina, vitamina B12 i kolina. Osim toga, osiguravaju selen, jod i tirozin, što je vitalna aminokiselina koja pomaže u proizvodnji hormona štitnjače. Govedina nije samo izvrstan izvor proteina, željeza i vitamina B12, već nudi i cink, vitalni mineral za održavanje funkcije štitnjače i podršku imunološkom sustavu.

Lisnato povrće, poput špinata i sličnog povrća, obiluje antioksidansima i vitaminima B skupine, koji pomažu u zaštiti štitnjače od oksidativnog oštećenja i potiču njezine metaboličke funkcije. Hrana koje se treba kloniti Bokoli i karfiol treba skuhati. Prema printscreenu s Youtube videa DOORS OF HEALTH, proizvodi od soje mogu utjecati na učinkovitost lijekova za štitnjaču kod osoba s hipotireozom.

  • Preporučljivo je konzumirati soju najmanje jedan sat nakon uzimanja lijeka. Kofein iz kave i energetskih pića može pogoršati simptome hipertireoze, što dovodi do povećane tjeskobe i ubrzanog rada srca. Kruciferno povrće u svom sirovom stanju, uključujući brokulu, cvjetaču i kelj, ima goitrogene koji mogu utjecati na funkciju štitnjače. Međutim, kuhanje ovog povrća umanjuje njihove štetne učinke.

Hrana s visokim udjelom dodanog šećera povezana je s problemima štitnjače i dijabetesom, pa je preporučljivo izbjegavati je kako biste održali stabilnu razinu šećera u krvi. Transmasti, prisutne u određenim grickalicama, margarinima i prženoj hrani, mogu utjecati na rad i štitnjače i mozga.

  • Stoga se preporuča ograničiti njihovu potrošnju. Očuvanju zdravlja štitnjače i sprječavanju mogućih poremećaja može se pomoći i pravilnom prehranom. Prije uvođenja bilo kakvih većih promjena u prehrani, preporučljivo je potražiti savjet nutricionista ili liječnika.

BONUS TEKST

Što uzrokuje bijele naslage na jeziku i na koje bolesti one mogu upućivati? Sedam bolesti na koje ukazuje bijela prevlaka na jeziku: Ako ih doživite, evo što trebate poduzeti.  Bijela prevlaka na jeziku obično ukazuje na jedan primarni uzrok – aktivnost mikroorganizama koji se nalaze na njegovoj površini. Čak i osobe koje marljivo održavaju oralnu higijenu imat će ove bakterije na svom jeziku.

Iako ova prevlaka općenito nestaje nakon higijenskih rutina, njezino ponovno pojavljivanje ukazuje na neravnotežu u funkcioniranju tijela. Tipični razlozi za bijeli premaz uključuju: Grlobolja je upalno infektivno stanje koje uglavnom pogađa djecu i adolescente. Ovu bolest obično uzrokuju bakterije i gljivice, uključujući streptokoke i stafilokoke. Često počinje gnojnim premazom na krajnicima i jeziku.

Gastritis je upalno stanje karakterizirano vlastitim uništavanjem želučane sluznice. Ova bolest nastaje zbog lošeg rada imunološkog sustava, a bijeli plak je jedan od simptoma; s vremenom, ovaj plak može promijeniti boju u žutu. Bulbitis se rijetko prepoznaje kao samostalna dijagnoza; obično se promatra kao lokalizirana upala dvanaesnika. Ovo upalno stanje utječe na početni dio crijeva, što dovodi do poremećaja u probavnom sustavu.

Diskinezija bilijarnog trakta nastaje kada su funkcije žučnog mjehura poremećene, što dovodi ili do povećanja izlučivanja žuči ili do njezinog stagnacije. Enteritis uključuje upalu crijevne sluznice, koja utječe na procese probave i asimilacije. Ako se stanje pogorša, može doći do atrofije stijenki sluznice.

Na jeziku se pojavljuje izrazita bijela prevlaka, često popraćena vidljivim otiscima zuba. Pelvioperitonitis je upalno i infektivno stanje koje zahvaća peritoneum, posebno ograničeno na područje zdjelice. Ovo stanje može dovesti do ozbiljnih komplikacija. Kandidijaza kod muškaraca odnosi se na gljivične infekcije koje zahvaćaju glavu penisa. Na desnima i jeziku može se pojaviti naslaga koja podsjeća na bijeli sir.