Priprema riže na ovaj poseban način ne samo da donosi izuzetno ukusan rezultat, već i sama tehnika kuhanja iznenađujuće je jednostavna i lako primenljiva. Kada jednom isprobate ovu metodu, verovatno će postati vaša omiljena tehnika pripreme riže, jer daje savršeno začinjeno i mekano jelo koje upotpunjuje svaki obrok.
Ovaj recept otkriva važnu tehniku – korištenje vode koja se koristi za ispiranje riže. Voda u kojoj se ispira riža često sadrži korisne minerale kao što su fosfor i kalcijum, koji se zadržavaju iz zrna riže. Umesto da bacite ovu vodu, možete je iskoristiti za zalivanje biljaka, jer sadrži elemente u tragovima koji povoljno deluju na tlo i vremenom mogu pomoći u regulaciji pH vrednosti tla. Takođe, voda od ispiranja riže može biti korisna za pranje voća i povrća jer uklanja nečistoće i štiti hranu.
- Uz to, rižina voda može imati i druge primene, kao što su čišćenje površina, uklanjanje rđe, pa čak i izbjeljivanje tkanina. Na primer, kod pripreme morskih plodova ili mesa, dodavanjem soli u rižinu vodu možete neutralisati mirise ribe i tako poboljšati okus jela.
Za pripremu ovog jela potrebno je prikupiti osnovne sastojke: 30 grama svežeg maslaca, 2 grama crnog bibera, 200 grama oguljene riže, 8 grama soli i oko 1200 mililitara pileće juhe. Početak pripreme podrazumeva pranje riže, gde je važno da je temeljito isperete pod tekućom vodom i sačuvate vodu, a zatim rižu ocijedite kroz sitno cjedilo.
Kada je riža pripremljena, u tiganju otopite maslac, dodajte rižu i lagano je propržite dok ne upije sve ukuse maslaca. Kada voda od ispiranja potpuno ispari, dodajte pileću juhu, sol i crni biber, te ostavite da se kuha na laganoj vatri oko 18-20 minuta, sve dok riža ne upije tekućinu. Ako preostane viška tekućine, možete ga pažljivo odstraniti pre služenja.
- Dodatni savet za savršeno skuvanu rižu je da pripremite i malo rižinog sirćeta. Dodavanje 2-3 kapi belog rižinog sirćeta na kilogram riže tokom kuhanja može pomoći u održavanju strukture riže i doprineti boljem ukusu. Takođe, lagano podmazivanje lonca pre kuvanja može sprečiti da riža zagori i obezbediti ravnomerno kuvanje.
Postupak uključuje stavljanje riže u veću posudu, prelivanje vodom i temeljito pranje. Laganim pokretima trljajte rižu rukama kako biste uklonili sve nečistoće. Pranje riže jednom do dva puta je obično dovoljno, mada starija riža može zahtevati i treće ispiranje. Nakon poslednjeg pranja, prebacite rižu u dublji lonac, posolite je i ostavite da odstoji oko trideset minuta pre kuhanja.
Prilikom kuvanja, riža treba da postigne savršenu mekoću – kuvajte je još pet do deset minuta kako bi postala potpuno spremna za serviranje. Na kraju, posluživanje riže, pripremljene na ovaj način, pruža nevjerojatno iskustvo uživanja u svakom zalogaju. Ovako pripremljena, riža je mekana, ukusna i savršeno začinjena, spremna da upotpuni obrok i zadovolji svačiji ukus.
BONUS TEKST
Piramide u Egiptu, a posebno Velika piramida u Gizi, fasciniraju ljude vekovima svojom monumentalnošću i tajanstvenim načinom gradnje. Smatra se da je Velika piramida sagrađena oko 2.560. godine pre nove ere, kao grobnica faraona Kufu-a. Visoka je oko 146 metara i sastavljena od preko 2,3 miliona kamenih blokova, od kojih svaki teži između 2 i 15 tona. Ono što je još zapanjujuće jeste da su Egipćani uspeli da ovako preciznu strukturu podignu bez upotrebe modernih alata.
- Jedna od najzagonetnijih činjenica o Velikoj piramidi je kako su uspeli da tako precizno poravnaju njene strane prema četiri strane sveta. Severna strana piramide usmerena je prema pravom severu sa greškom manjom od 0,05 stepeni. Ovo fascinira naučnike i danas, jer nije jasno kako su drevni Egipćani uspeli postići toliku preciznost bez modernih instrumenata. Takođe, struktura piramide je toliko stabilna i otporna da je preživela hiljadugodišnje erozije i zemljotrese.
Pored toga, istraživači su otkrili da piramide možda imaju i specijalna elektromagnetna svojstva. Nedavna istraživanja su pokazala da u određenim uslovima Velika piramida može fokusirati elektromagnetne talase u unutrašnje odaje i bazu piramide. Ovo je navelo naučnike na teorije o mogućoj funkciji piramida kao uređaja za pojačavanje energije, iako nije jasno u koju svrhu bi to moglo biti korišćeno. Drevni Egipćani su očigledno bili mnogo napredniji nego što se mislilo, a svako novo otkriće o piramidama otvara vrata dodatnim misterijama koje i danas podstiču naučnike na istraživanja.