Opljačkali Mujo i Haso poštu i svaki uzme po jednu vreću. Za nekoliko mjeseci, Mujo pita Hasu:

– “Šta je bilo u tvojoj vreći?”

– “Oko pola milijuna eura. Kupio sam kuću, auto, jahtu… A u tvojoj?”

– “Ma, puna vreća računa. Plaćam pomalo, koliko mogu…”

BONUS TEKST

Priča o Beograđanki koja je doživela tragičan gubitak svog supruga, a potom se suočila sa neočekivanim izazovima i pravnim pitanjima, ilustruje kompleksnost situacija koje se mogu javiti nakon smrti voljenog člana porodice. Nakon što je suprug iznenada preminuo od srčanog udara, otkriveno je da je tokom njihovog braka održavao tajnu vezu sa drugom ženom, koja je postala poznata kao njegova ljubavnica. Dodatni šok je usledio kada je saznanje da je suprug priznao dete sa ljubavnicom, a ona prima porodičnu penziju za to dete.

Supruga je, nekoliko meseci nakon suprugove smrti, podnela zahtev Fondu PIO za porodičnu penziju na osnovu njihove dvoje maloletne dece. Međutim, u procesu čekanja na rešenje, saznala je da ljubavnica već prima porodičnu penziju za dete koje je suprug priznao.

Prema objašnjenju Fonda PIO, pravo na porodičnu penziju dodeljuje se prema striktnim zakonskim kriterijumima, nezavisno od bračnog statusa deteta. Vanbračno dete može imati pravo na penziju ako su ispunjeni određeni uslovi, kao što su trajanje vanbračne zajednice ili postojanje zajedničkog deteta. U konkretnom slučaju, pravo na penziju ljubavnici je priznato jer je supruga bila u braku i nije znala za vanbračnu vezu svog supruga tokom njihovog zajedničkog života.

  • Advokat Vladan Jevtić objašnjava da prema srpskom zakonodavstvu, pravo na porodičnu penziju može se ostvariti i od strane vanbračnog partnera pod određenim uslovima. To uključuje potvrdu trajanja zajednice sa preminulim od najmanje tri godine ili postojanje zajedničkog deteta. Proces utvrđivanja postojanja vanbračne zajednice pokreće se u vanparničnom postupku na zahtev vanbračnog partnera.

Porodična penzija se deli među članovima porodice preminulog u skladu sa zakonskim odredbama. Deca, supružnici, vanbračni partneri i drugi članovi porodice mogu imati pravo na deo penzije u zavisnosti od specifičnih okolnosti. Pravosnažno ostavinsko rešenje je ključno za utvrđivanje prava naslednika na penziju.

Ova priča ističe kako životne okolnosti nakon gubitka mogu biti izuzetno kompleksne, izazivajući dodatni stres i tugu za porodicu. Pravna pitanja i birokratske procedure mogu biti posebno teške za suočavanje u ovim trenucima.

DOPUNA TEKSTA

Katarakta, poznata i kao siva mrena, predstavlja jedno od najčešćih oboljenja oka koje dovodi do značajnog gubitka vida i može dovesti do slepila ako se ne leči na vreme. Ova bolest nastaje zbog gubitka vode i zgušnjavanja belančevina u sočivu oka, što uzrokuje da kroz njega prolazi manje svetlosti, što dovodi do gubitka oštrine vida.

Simptomi katarakte uključuju zamagljen vid, osetljivost na svetlo, problem sa noćnim vidom, potrebu za jakim osvetljenjem pri čitanju i radu, kao i pojavu oreola oko izvora svetlosti. Boje mogu delovati izbleđeno ili žućkasto, a mogu se javiti i duple slike. Pacijenti često primete da im je teže da čitaju, voze noću ili da jasno vide izraze na licima drugih ljudi.

Lečenje katarakte jedini je efikasan način kroz operaciju. Ovaj hirurški zahvat se obavlja ambulantno, u lokalnoj anesteziji. Proces uključuje razgradnju zamućenog sočiva ultrazvučnim zracima i njegovo uklanjanje, nakon čega se postavlja veštačko sočivo. Operacija je bezbolna, a pacijenti obično brzo oporavljaju. Nakon operacije, preporučuju se kapi protiv upale i nošenje sunčanih naočara radi zaštite od jakog svetla.

Važno je da se svaka promena u vidu, posebno u starijih osoba, obrati oftalmologu kako bi se na vreme dijagnostikovala i lečila katarakta. Rana intervencija može značajno poboljšati kvalitet života i sprečiti dalji napredak bolesti.