Fata sjedi kod kuće i dolazi snaha s posla, presvuče se i uvali pred televizor i tako svaki dan. Nakon jedno sedam dana, Fata uđe za njom u dnevnu sobu i ispali:
– E moja snajka, ne valja ti pos’o … tvoje vršnjakinje kad dođu s posla još i po kući rade …
Snaha je pogleda ispod oka:
– E moja svekrva, vaše su vršnjakinje su odavno otišle na onaj svijet, pa jel’ čujete mene da vama prigovaram?
BONUS TEKST
Delfini su jedni od najinteligentnijih i najsocijalnijih morskih sisavaca na svijetu, a njihove fascinantne sposobnosti i ponašanja i dalje izazivaju divljenje i znatiželju među ljudima. S obzirom na to da su delfini među najviše proučavanim vrstama u zoologiji, postoji mnoštvo zanimljivosti koje ih čine posebnima.
Jedna od najzanimljivijih osobina delfina je njihova nevjerojatna inteligencija. Delfini su sposobni za kompleksne oblike komunikacije i rješavanje problema. Njihov mozak, u odnosu na veličinu tijela, jedan je od najvećih među svim životinjama. Delfini koriste niz zvukova, poput klikova i zvižduka, kako bi komunicirali jedni s drugima. Zvižduci su specifični za svakog delfina i funkcioniraju poput imena, čime svaki delfin ima svoj jedinstveni “identitet”. Također, koriste se za lociranje plijena i snalaženje u podvodnim okolnostima, jer delfini imaju vrlo razvijen sustav eholokacije, gdje pomoću zvučnih valova mogu “vidjeti” podvodni svijet.
- Delfini su također izuzetno socijalni i često žive u skupinama koje se nazivaju “područja” ili “čopori”. Ove grupe mogu brojati od nekoliko jedinki do nekoliko stotina, ovisno o vrsti. U društvu delfina, odnosi su vrlo važni, a delfini pokazuju visok stupanj suradnje i altruizma. Na primjer, poznato je da delfini pomažu ozlijeđenim ili bolesnim članovima svojih skupina, kao i da često pomažu drugim vrstama, poput kornjača ili čak ljudi, kada su u opasnosti. U nekim slučajevima, zabilježeni su i trenuci kada su delfini poduzimali akcije kako bi pomogli ljudima u nesreći, što im je donijelo status gotovo mitskih bića u popularnoj kulturi.
Osim što su izuzetno pametni, delfini su i vrlo igriviji, što također odražava njihov visoki stupanj inteligencije. Delfini su poznati po tome što se igraju s raznim objektima, poput algi, kamenčića i drugih morskih predmeta, a također su i vrlo poznati po tome što skaču iznad površine vode, izvodeći spektakularne skokove i akrobacije. Igra je važan način na koji delfini uče i socijaliziraju se, a također im pomaže u održavanju mentalnog zdravlja.
Zanimljivo je i da delfini imaju vrlo razvijen smisao za empatičnost. Iako delfini nisu jedini primjer empatije među životinjama, njihova sposobnost da prepoznaju emocionalna stanja drugih delfina i životinja pokazuje duboku emocionalnu povezanost. Oni mogu osjetiti tjeskobu ili stres kod drugih članova čopora, a čak su zabilježeni slučajevi gdje su delfini pomagali drugim životinjama u nesreći, kao što su kornjače koje se nalaze na leđima.
Delfini su također poznati po svojoj nevjerojatnoj fizičkoj sposobnosti. Brzi su plivači, s brzinama do 60 km/h, i sposobni su preći velike udaljenosti u potrazi za hranom. Njihov aerodinamičan oblik tijela omogućava im da se kreću kroz vodu s minimalnim otporom, što im daje veliku agilnost i sposobnost da prežive u različitim morskim ekosustavima.
Na kraju, zanimljivo je da delfini spavaju na vrlo specifičan način. Oni spavaju tako što isključuju samo jednu hemisferu svog mozga u isto vrijeme, dok druga ostaje aktivna. To im omogućuje da i dalje budu svjesni svoje okoline, što je važno za preživljavanje u divljini, jer moraju biti na oprezu zbog predatora i drugih opasnosti. Iako se čini da spavaju, delfini zapravo nisu potpuno nesvjesni, već su u polusvjesnom stanju.
Delfini su zaista nevjerojatna bića, čije ponašanje, inteligencija i društvena priroda čine ih jednim od najfascinantnijih stanovnika naših mora.