Ulazi mali Mujica u kuću nakon igranja vani, prljav od glave do pete, pa ga Mujo pogleda zbunjeno:

– Muj’ce, bolan, šta s’ to uradio od sebe, baš si pravo prase!

Mujica klimne glavom, a Mujo nastavi:

– Jel’ znaš ti šta je to prase?

Mujica klimne i kaže:

– Dijete od vel’ke svinje, babo…. jel’ tako?

BONUS TEKST

Jedan od najlepših i najzagonetnijih prirodnih fenomena koji možete doživeti u prirodi je bioluminiscencija, odnosno svetlucanje mora. Ovaj fenomen se događa kada određeni organizmi, poput planktona, riba, meduza ili čak nekih vrsta biljaka, proizvode svetlost. Bioluminiscencija je prirodni proces koji uključuje hemijske reakcije u organizmima koje rezultiraju svetlom, a najčešće se javlja u dubokim, mračnim delovima okeana.

Zamislite noćnu šetnju po obali, kada talasi udaraju o obalu, ostavljajući trag svetlosti za sobom, kao da more svetli pod vašim nogama. Ovaj fenomen, koji izgleda gotovo magično, zapravo je rezultat aktivnosti mikroskopskih organizama, poznatih kao dinoflagelati, koji proizvode svetlost kao odgovor na stimulaciju, kao što su talasi ili pokreti u vodi.

  • Bioluminiscencija je prisutna u mnogim morskim ekosistemima, ali i na kopnu, gde je prisutna kod mnogih vrsta gljiva, buba, pa čak i nekih vrsta glista. U okeanu, bioluminiscencija se koristi iz više razloga, od privlačenja plijena do komunikacije među organizmima ili obmane predatora. Na primer, meduze koriste bioluminiscenciju da zastraše predatore, dok druge vrste riba koriste svetlost kako bi privukle partnera ili označile teritoriju.

Jedan od najpoznatijih mesta na svetu gde se može videti bioluminiscencija je Bahama, tačnije plaža na ostrvu Vašington. Ovdje, tokom letnjih meseci, more svetli u prelepim plavetnim tonovima zbog masovnog prisustva dinoflagelata. Slično svetlucanje se može videti i na drugim mestima, poput ostrva Vieques u Portoriku, gde bioluminiscencija može biti toliko intenzivna da celo more izgleda kao noćno svetlo.

Iako fenomen svetlucanja mora deluje kao nešto iz filma, naučnici istražuju kako bioluminiscencija funkcioniše i koje prednosti donosi tim organizmima. Bioluminiscencija je rezultat složene hemijske reakcije između enzima i specifičnih molekula, poput luciferina, koji reaguje sa kiseonikom u vodi i proizvodi svetlost. Ovaj proces je energetski efikasan, što znači da se svetlost generiše bez potrebe za velikom potrošnjom energije.

Iako su riba i plankton najpoznatiji nosioci bioluminiscencije, postoje i druge fascinantne primene ovog fenomena. Na primer, određene vrste dubokomorskih riba koriste bioluminiscenciju kako bi stvorile prirodni „fenjer“ kojim privlače plijen u tamnim dubinama mora. S druge strane, vatrogasne bube ili bube „svetlosne“ koriste svetlost da bi signalizirale partnerima tokom sezone parenja.

Bioluminiscencija je fenomen koji nastavlja da očarava i inspiriše ljude širom sveta. Njena lepotu ne možete videti samo tokom letnjih noći na tropskim plažama, već i u mnogim naučnim istraživanjima, jer se koristi u različitim tehnološkim i medicinskim primenama, kao što su bioluminiscentni markeri u istraživanju bolesti. Ovaj prirodni fenomen, koji je u osnovi jednostavan, ali duboko ukorenjen u evoluciji, ne prestaje da nas podseća na čuda prirode koja nas okružuju.