Prevare u vezama često su izuzetno bolne i ostavljaju duboke emocionalne rane. Kada se suočite s partnerom koji je bio nevjeran, moguće je da ćete čuti različite izgovore i opravdanja koja pokušavaju umanjiti ozbiljnost situacije. Iako te fraze mogu zvučati poznato i ponekad zbunjujuće, važno je prepoznati njihovu stvarnu prirodu i razumjeti da one ne mijenjaju činjenicu da je povjerenje u vezi narušeno.
Uobičajene fraze koje nevjerni partneri koriste
1. “Nema nikakvog smisla.”
Ova fraza često ima za cilj umanjiti važnost nevjere i navesti vas da povjerujete da je prevara bila beznačajna. Ako vaš partner tvrdi da je prevara bila nevažna, to samo postavlja pitanje: Koliko mu je vaša veza važna ako je spreman ugroziti je zbog nečeg što sam naziva beznačajnim? Nevjera, bez obzira na to kako se interpretira, ima ogroman utjecaj na odnos i povjerenje, a pokušaj minimiziranja samo dodatno narušava povjerenje.
2. “Nikada to više neću učiniti.”
Fraza poput ove može zvučati kao obećanje, no, kao što izreka kaže, “jednom lažov, uvijek lažov.” Ako je osoba bila spremna prevariti jednom, postoji opravdan strah da bi to mogla ponoviti. Sljedeći put će vjerojatno bolje sakriti svoje ponašanje kako bi izbjegla otkrivanje. Pitanje je: Kako vjerovati osobi koja je već jednom prekršila vaše povjerenje?
3. “Oprosti.”
Isprika može zvučati iskreno, ali često je pitanje da li je partneru zaista žao što je povrijedio vaše osjećaje ili mu je žao jer je uhvaćen. U mnogim slučajevima, narcisi su skloni ispričavanju bez pravog kajanja. Njihovi postupci pokazuju da ne cijene osjećaje drugih ljudi, čak i kada tvrde suprotno. Ispravna reakcija na ovakvu površnu ispriku mogla bi biti: “I meni je žao. Žao mi je što sam uzalud trošio/la svoje vrijeme na tebe.”
4. “Ti si me natjerao/la na to.”
Prebacivanje krivnje na vas je klasičan pokušaj da se izbjegne odgovornost za svoje postupke. Nijedna osoba nije odgovorna za nevjeru svog partnera. Nevjera proizlazi iz njegovih/njenih vlastitih odluka i unutarnjih problema, a ne zbog toga što ste vi napravili ili niste napravili. Pokušaj da vas okrivi samo pokazuje nezrelost i nedostatak sposobnosti da preuzme odgovornost za svoje postupke.
5. “Bio sam depresivan.”
Iako su mentalni problemi poput depresije ozbiljni i zaslužuju pažnju, oni nisu opravdanje za nevjeru. Ako partner koristi depresiju kao izgovor za varanje, to ukazuje na dublji problem u tome kako on/ona rješava osobne probleme. Važno je zapitati se: Kako će se nositi s problemima u budućnosti? Hoće li opet tražiti izlaz u nevjeri umjesto da se suoči s problemima?
6. “Dosadilo mi je tvoje zvocanje.”
Muškarci (i žene) često koriste ovu frazu kako bi svalili krivnju na svog partnera, implicirajući da su njihovi postupci uzrokovani nečim što vi radite. Međutim, nevjera nije posljedica toga što vi “zvocate” ili izražavate svoje osjećaje. Ona proizlazi iz lošeg karaktera i odluke da se prekrši povjerenje. Prebacivanje krivnje na partnera pokazuje nesposobnost suočavanja s vlastitim greškama i odgovornošću.
Kako se nositi s tim frazama i situacijom?
Suočavanje s nevjerom je izazovno i često ostavlja osjećaj nesigurnosti i povrijeđenosti.
Važno je:
Prepoznati istinu iza izgovora – Ove fraze često služe kao zaštitni mehanizmi kako bi nevjerni partner umanjio odgovornost. Prepoznavanje njihovog stvarnog značenja pomoći će vam da bolje razumijete situaciju.
Postaviti granice – Ako se odlučite nastaviti vezu, bitno je postaviti jasne granice i definirati što je prihvatljivo, a što nije. Ako nevjera postane ponavljajuća, razmislite o tome da li je nastavak veze prava odluka za vas.
Razgovarati otvoreno – Pokušajte voditi otvorene i iskrene razgovore o osjećajima, potrebama i razlozima za nevjeru, ali budite svjesni manipulativnih taktika.
Zatražiti pomoć – Ako vam je teško nositi se s ovom situacijom sami, razgovor s terapeutom može vam pomoći u procesu donošenja odluka i emocionalnog oporavka.
Nevjera je duboko bolna i može ostaviti dugoročne posljedice na povjerenje u vezi. Fraze koje nevjerni partner koristi često su pokušaji da umanje ozbiljnost situacije ili prebacivanje krivnje. Važno je prepoznati te obrasce i zaštititi vlastitu emocionalnu dobrobit, bez obzira na to što će partner reći ili učiniti.