Čišćenje pećnice može biti jednostavno ako koristite prirodne proizvode koji učinkovito otapaju masnoću i prljavštinu. Evo nekoliko metoda koje možete isprobati: Sadržaj se nastavlja ispod oglasa Metoda s limunom i praškom za pecivo Sastojci: 1 limun 1 paketić praška za pecivo Silikonska spužva za posuđe Pristup: Prerežite limun na pola i iscijedite sok u posudu.

  • U sok dodajte prašak za pecivo i promiješajte. Ostavite smjesu da se zapjeni. Silikonsku spužvicu umočite u smjesu i očistite unutrašnjost pećnice, uključujući i vrata. Obrišite sve površine vlažnom krpom, a zatim suhom. Dodatni savjeti naših čitatelja Metoda s toplom vodom i sapunom za pranje rublja Naribajte malo sapuna za pranje rublja u vruću vodu, miješajte dok se ne otopi. Ulijte otopinu u posudu i stavite je u pećnicu.

Pećnicu uključiti na 120 stupnjeva i grijati 30 minuta, bez otvaranja vrata. Nakon toga operite unutrašnjost pećnice kuhinjskom krpom – prljavština će se lako skinuti. Metoda sa sodom bikarbonom i toplom vodom Pomiješajte sodu bikarbonu s toplom vodom i utrljajte pastu na vrata pećnice. Ostavite 20 minuta, zatim obrišite. Metoda octa Pećnicu iznutra premažite octom i ostavite da djeluje 15 minuta.

  • Obrišite površine kuhinjskom krpom i isperite vodom. Kombinacija sode bikarbone i octa Pomiješajte sodu bikarbonu i ocat te smjesu nanesite na unutrašnjost pećnice. Ostavite da djeluje 20 minuta, zatim obrišite krpom i čistom vodom. Metoda soli Po dnu pećnice pospite sloj soli, uključite pećnicu i pričekajte dok sol ne porumeni. Uklonite sol i isperite površinu čistom vodom, obrišite.

Metoda s praškom za pecivo Površinu pećnice pospite praškom za pecivo, poprskajte vodom i pričekajte 20-30 minuta. Očistite površinu. Metoda s ribanim sapunom, octom i sodom bikarbonom Naribani sapun za pranje rublja pomiješajte s octom i sodom bikarbonom te premažite unutrašnjost pećnice. Ostavite da djeluje 3 sata, zatim isperite toplom vodom i kuhinjskom krpom.

  • Metoda s vodom, soli i sodom bikarbonom Pomiješajte 1/4 šalice vode, sol i sodu bikarbonu u gustu pastu. Navlažite pećnicu i nanesite smjesu na nekoliko sati ili preko noći. Zatim očistite. Metoda s limunskom kiselinom, praškom za pecivo i deterdžentom Pomiješajte žlicu limunske kiseline, prašak za pecivo i deterdžent dok ne dobijete gustoću kiselog vrhnja. Smjesu nanesite na prljava mjesta i ostavite da djeluje 20 minuta. Očistite krpom i čistom vodom, zatim osušite. Sretno u čišćenju pećnice! Podijelite ove korisne savjete s prijateljima i obitelji!

BONUS TEKST

Zanimljivost koja bi vas mogla iznenaditi odnosi se na fenomen poznat kao “zlatna pravila” u prirodi i arhitekturi, koji se kroz povijest često koristio u dizajnu i umjetnosti. Ovaj koncept je poznat i kao “zlatni rez” ili “zlatni rez”, a predstavlja matematički odnos koji se pojavljuje u mnogim prirodnim pojavama i ljudskim kreacijama. Zlatni rez je iracionalan broj, otprilike 1,618, a označava omjer u kojem je omjer većeg dijela prema manjem jednak omjeru cijelog dijela prema većem dijelu.

  • Time se odnos između dva segmenta čini estetski ugodnim i uravnoteženim. Na primjer, u pravokutniku koji je u zlatnom rezu, duže stranice će biti 1,618 puta duže od kraćih stranica. Ovaj se omjer često koristi u umjetnosti i arhitekturi jer stvara kompozicije koje su vizualno privlačne. U prirodi se zlatni rez vidi u građi cvjetova, rasporedu lišća na stablu, pa čak iu obliku spirala u školjkama i galaksijama. Jedan od najpoznatijih primjera u umjetnosti je Vitruvijev čovjek Leonarda da Vincija, koji je u skladu sa zlatnim rezom, kao i građevine poput Partenona u Ateni, koje su također dizajnirane koristeći ovaj omjer.

Što je još fascinantnije, istraživanje je pokazalo da ljudi intuitivno prepoznaju zlatni rez kao estetski ugodan. To objašnjava zašto se ovaj matematički koncept često koristi u dizajnu, od web stranica do reklamnih kampanja, za stvaranje atraktivnih i uravnoteženih vizualnih iskustava. Dakle, sljedeći put kada se budete divili umjetničkom djelu ili arhitektonskoj ljepoti, možda ćete shvatiti da iza te ljepote stoji matematička formula koja je oblikovala svijet oko nas.