Ako želite da vaša orhideja cveta bogato i bujno i da dobije mnogo novih izdanaka, postoji nekoliko prirodnih trikova koji će pomoći da biljka bude zdrava i snažna. Koristeći jednostavne domaće mešavine koje sadrže pirinač, med, čaj, krompir ili beli luk, možete biljci obezbediti neophodne hranljive materije i stimulisati njen rast.
Đubrivo od pirinča i meda je jedan od najboljih načina za bujan rast orhideja. Priprema je jednostavna – pet kašika pirinča pomešajte sa dve litre vode, a zatim dodajte kašičicu meda. Nakon što se sastojci pomešaju, pamučni štapić namočite u ovu otopinu i njime obrišite listove orhideje s obe strane. Ovako očišćeni listovi bolje obavljaju fotosintezu, što pomaže biljci da bude zdravija, a uz to se uklanjaju i gljivice i štetočine. Osim što se koristi za brisanje listova, ovaj rastvor možete koristiti i za zalivanje korena. Uronite orhideju sa saksijom u rastvor i ostavite oko 30 minuta – to podstiče rast korena i novih izdanaka. Ova voda takođe ima antibakterijska i antifungalna svojstva.
Čaj kao đubrivo je još jedan odličan način da revitalizujete orhideju, posebno ako je biljka oslabljena i prestala je da cveta. Možete koristiti razne vrste čaja kao što su kamilica, kopriva, žalfija ili preslica. Tri kašičice suvog čaja prelijte sa litrom ključale vode i ostavite da se ohladi, a zatim procedite. U isto vreme, pripremite vodu od pirinča tako što ćete kašiku pirinča preliti litrom vode i ostaviti da odstoji. Kada spojite čajnu infuziju i pirinčanu vodu, dobijate moćan rastvor koji možete koristiti za obnavljanje listova i oživljavanje korena. Ova kombinacija hrane korenje i poboljšava apsorpciju hranljivih materija.
Đubrivo od krompira i taloga kafe je takođe korisno za orhideje. Kore krompira i dve kašike taloga od kafe prelijte kipućom vodom i ostavite da se ohladi. Ovaj rastvor razblažite sa dodatnim litrom vode pre upotrebe i koristite ga za prskanje ili zalivanje. Talog kafe daje dodatni azot, koji pomaže biljci da bude bujnija i zelenija.
Đubrivo od belog luka je izvanredan za jačanje korena. Tri čena belog luka naseckajte i prelijte sa 400 ml vode sobne temperature. Ostavite da odstoji 30 minuta, zatim procedite i razblažite sa tri litre vode. Dodajte malo mleka, koje dodatno hrani biljku, i potopite korenje orhideje u ovaj rastvor. Beli luk ima antibakterijska svojstva, pomaže protiv gljivica i štiti biljku od bolesti.
Orhideje dolaze iz tropskih krajeva, što znači da uživaju u visokoj vlažnosti vazduha. Postavljanje biljke na tacnu sa kamenčićima i vodom ili redovno prskanje listova može pomoći u održavanju odgovarajuće vlažnosti. Ali, važno je prskati ujutru kako bi listovi stigli da se osuše pre večeri, jer previše vlage može izazvati gljivične infekcije.
Koristeći ove metode, vaša orhideja će početi da cveta i postane zdravija nego ikada pre. Nakon nekoliko nedelja možete primetiti da su listovi zeleniji, veći i da ima više izdanaka. Važno je i da biljka bude na dobro osvetljenom mestu, ali zaštićena od direktnog sunca, kako bi sve hranljive materije delovale najbolje. Redovna primena ovih đubriva podstaći će orhideju da cveta tokom cele godine i obezbediće joj dugotrajan, bujan izgled.
Orhideje nagrađuju strpljenje i pažnju svojim raskošnim cvetovima. Redovna briga i pravilna nega mogu obezbediti da vaša orhideja cveta tokom cele godine, unoseći eleganciju i lepotu u vaš dom.