Ako primjetite da omekšivač za veš ne ostavlja miris na odjeć ,i ako svakodnevno peremo veš a neznamo razlog zasto se to desava. U današnjem članku vam donosimo nekoliko razloga zbog čega se to dešava.
Sigurno ste barem jednom primijetili da se vaša odjeća, unatoč vašem trudu, brzo ošteti, izgubi boju ili počne mirisati loše. Možda ste čak i primijetili da iako uvijek koristite deterdžent i omekšivač, odjeća nije tako svježa i mekana kao što ste očekivali. Moguće je da radite neke od najčešćih grešaka koje stručnjaci za pranje veša često spominju. Neke od ovih grešaka mogu značajno utjecati na dugovječnost vaše odjeće i učinkovitost pranja.
Jedna od najčešćih grešaka koje mnogi prave je pranje odjeće na previsokim temperaturama. Iako se čini da vruća voda bolje uklanja prljavštinu, zapravo pranje na visokim temperaturama može ubrzati trošenje tkanine, izbledeti boje i uzrokovati gubitak oblika. Umjesto toga, stručnjaci savjetuju da većinu odjeće perete na nižim temperaturama (30°C ili 40°C). Topla ili čak hladna voda, uz dobar deterdžent, može učinkovito očistiti prljavštinu bez negativnog utjecaja na tkaninu. Posteljinu i krpe možete prati na višim temperaturama, ali ostalu odjeću dovoljno je prati na nižim temperaturama.
Mnogi ljudi pogriješe kada koriste previše deterdženta ili omekšivača, misleći da će to poboljšati rezultate pranja. Međutim, višak deterdženta može uzrokovati začepljenje posude za deterdžent, a previše omekšivača otežava ispiranje odjeće, ostavljajući mrlje ili neugodne mirise. Stručnjaci savjetuju da uvijek pažljivo pročitate upute na pakovanjima i koristite odgovarajuće količine. Ako su odjeća i posteljina posebno prljavi, možete povećati količinu deterdženta ili koristiti dva ciklusa pranja, ali nikada ne pretjerujte.
Iako omekšivač čini odjeću mekšom i lakšom za peglanje, prekomjerno korištenje može smanjiti apsorpciju tkanine tokom vremena. Omekšivač nije pogodan za sve vrste odjeće, posebno za peškire, sportsku odjeću, ili odjeću od mikrovlakana, elastina i spandeksa. Na tim materijalima može smanjiti učinkovitost upijanja tekućina, što može učiniti odjeću manje funkcionalnom. Pokušajte ograničiti korištenje omekšivača na odjeću koja to zaista zahtijeva.
- Mnogi od nas navikli su prati farmerke čim primijetimo da su se zaprljale. Međutim, prečesto pranje može uzrokovati da farmerke izgube svoju boju, oblik i opću čvrstoću. Proizvođači denim odjeće preporučuju da farmerke perete što rjeđe, obično nakon 2 do 6 nošenja, ovisno o učestalosti nošenja i osobnim potrebama. Ako želite sačuvati kvalitetu i boju svojih farmerki, pokušajte da ih operete samo kad je to stvarno nužno.
Neispravno sušenje može biti gotovo jednako štetno kao i loše pranje. Previše sušenja u automatskoj mašini može dovesti do bržeg trošenja materijala, gubitka boje i promjene oblika tkanine. Za osjetljiviju odjeću, kao što su pleteni komadi ili vuna, najbolje je sušiti ih na vodoravnoj površini, poput peškira, kako bi zadržali svoj oblik. Također, obavezno protresite odjeću prije nego što je stavite da se suši kako biste izbjegli prekomjerno gužvanje.
Čak i najbolja veš mašina može postati izvor problema ako se ne održava pravilno. Ostaci deterdženta, prljavština i bakterije mogu se nakupljati unutar mašine i uzrokovati loše mirise ili čak oštetiti vašu odjeću. Da biste izbjegli ovu situaciju, slijedite nekoliko jednostavnih pravila za održavanje. Ispraznite mašinu odmah nakon pranja, obrišite gumu na vratima kako biste uklonili ostatke deterdženta, redovito čistite dio za deterdžent i jednom mjesečno pustite mašinu da radi prazna uz dodatak dezinfekcijskog sredstva.
Ispravljanje ovih uobičajenih grešaka može uvelike poboljšati kvalitetu vašeg pranja i pomoći da odjeća traje duže, ostane svježa i miriše ugodno.