Zatajenje bubrega može biti posljedica uznapredovale bolesti bubrega, što zahtijeva ili dijalizu ili transplantaciju bubrega. Osim toga, može izazvati druge ozbiljne zdravstvene probleme, poput srčanog ili moždanog udara. Svaki deseti pojedinac u svijetu boluje od kronične bolesti bubrega, a samo u Srbiji oko 700.000 pacijenata.

 

  • U početnim stadijima ove bolesti mnogi pacijenti ne pokazuju nikakve simptome, što dovodi do kasnog postavljanja dijagnoze kada se troškovi liječenja znatno povećaju, a kvaliteta života pacijenata znatno pogorša. Unatoč tome, postoji mnogo toga čime svatko od nas može pridonijeti ranom otkrivanju i prevenciji. Kronična bolest bubrega često se naziva “tihim ubojicom” zbog nedostatka vidljivih ranih simptoma.

Procjene sugeriraju da čak 90 posto pojedinaca ostaje potpuno nesvjesno svojeg stanja sve dok ono ne dosegne vrlo naprednu fazu. Zatajenje bubrega može biti posljedica uznapredovale bolesti bubrega, što zahtijeva ili dijalizu ili transplantaciju bubrega. Osim toga, može dovesti do drugih teških zdravstvenih problema, poput srčanog ili moždanog udara.

  • Dr. Jingduan Yang, liječnik obučen za kinesku i zapadnu medicinu te osnivač i medicinski direktor Instituta za integrativnu medicinu Yang, dijeli s The Epoch Times da je nedavno susreo nekoliko mlađih pacijenata koji su se suočavali sa značajnim problemima s bubrezima. Njihove alternative liječenja bile su ograničene zbog kašnjenja u traženju medicinske pomoći. Pravovremena intervencija mogla je spriječiti pad funkcije njihovih bubrega.

Dr. Yang primijetio je da određeni početni znakovi bubrežne bolesti ne moraju izravno uključivati ​​bubrege, već su rezultat smanjene funkcije bubrega. Identificirao je sedam znakova kojih treba biti svjestan:

1. Gubitak apetita, mučnina i povraćanje. Zatajenje bubrega može dovesti do nakupljanja toksina, metaboličke acidoze i neravnoteže u elektrolitima, što može rezultirati gastrointestinalnim problemima i simptomima kao što su mučnina i povraćanje; stoga je važno prepoznati da problemi s probavom mogu biti povezani sa zdravljem bubrega.

2. Kronični umor i anemija Ključna uloga bubrega je sinteza eritropoetina, hormona koji potiče stvaranje crvenih krvnih stanica u koštanoj srži, istovremeno čuvajući kardiomiocite i pospješujući regeneraciju kardiomiocita i krvnih žila. Kada funkcija bubrega opadne, to može rezultirati anemijom, koja se manifestira simptomima kroničnog umora.

3. Iritacija kože Kada bubrezi ne rade učinkovito, toksini se ne uspijevaju adekvatno eliminirati, što rezultira suhom kožom i svrbežom. Osim toga, bolest bubrega može dovesti do promjena u određenim razinama hormona u tijelu, što može doprinijeti svrbežu. Dr. Yang savjetuje da ako osjetite svrbež kože, važno je “ne samo posjetiti dermatologa za lijekove; razmisliti o mogućnosti zatajenja bubrega.” Osim toga, svrbež kože može biti posljedica nedostatka vitamina B6 ili cinka, zajedno s povišenim razinama amonijaka u krvotoku.

4. Promjena u mokraći Primarna uloga bubrega je proizvodnja urina. Kada se pojave problemi s bubrezima, urin može izgledati mutno, pjenasto ili čak sadržavati krv. Je li prisutnost pjenastog urina znak bolesti bubrega? Prema dr. Yangu, tipično je vidjeti povremene mjehuriće u mokraći. Unatoč tome, proteinurija, koja se odnosi na višak proteina u urinu, može značiti oštećenje bubrega i može dovesti do pjenastog urina.

  • Ako su stalno prisutni brojni mjehurići koji ne nestanu unutar 30 sekundi, dr. Yang preporučuje da potražite liječničku pomoć. Ako urin izgleda tamno i žuto, to može ukazivati ​​na prisutnost krvnih stanica, što znači hematuriju. Osim toga, imajte na umu da uzimanje kompleksa vitamina B može uzrokovati da vaš urin postane žut ili crven. Proizvodnja urina je funkcija bubrega; međutim, kada je funkcija bubrega oštećena, izlučivanje urina može se smanjiti.

Do ovog pada dolazi jer oštećeni bubrezi mogu imati problema s učinkovitim filtriranjem krvi. Nadalje, tradicionalna kineska medicina (TCM) teoretizira da učestalo dnevno mokrenje i prekomjerno noćno mokrenje ukazuju na manjak energije bubrega, što se naziva “nedostatak Qi-ja bubrega”. Iako se problemi s bubrezima možda ne mogu identificirati kemijskim testovima, oni već mogu postojati na energetskoj razini.

  • 5. Bolovi u donjem dijelu leđa, akutni i kronični Smješteni u donjem dijelu leđa, bubrezi mogu biti izvor zabrinutosti ako osjetimo intenzivnu bol u leđima. Možda će biti potrebno procijeniti postoji li problem s bubrezima. Ne treba zanemariti kronične bolove u donjem dijelu leđa. Bolesti bubrega mogu dovesti do trajne nelagode koja se proteže od struka do stražnje strane nogu i gležnjeva, prateći meridijan mokraćnog mjehura.

U tradicionalnoj kineskoj medicini (TCM), tjelesna energija teče kroz kanale poznate kao meridijani, povezujući unutarnje organe. Kada unutarnji organ doživi bolest, povezani meridijan će manifestirati bol i nelagodu. Na primjer, problemi s bubrezima također mogu utjecati na područje meridijana mjehura. 6. Okus i miris metala Metalni okus u ustima često se osjeća kada je funkcija bubrega oštećena.

  • U ozbiljnijim slučajevima, udisanje može dovesti do snažnog mirisa amonijaka. Do ove pojave dolazi zbog povišene razine uree u krvotoku. 7. Povišeni krvni tlak kod mlađih osoba Tipično, hipertenzija se nalazi među starijim odraslim osobama. Međutim, ako mlađa osoba doživi hipertenziju, to bi moglo biti povezano s bolešću bubrega. Povišeni krvni tlak oštećuje elastična vlakna koja se nalaze u stjenkama krvnih žila, što dovodi do dodatnog oštećenja malih krvnih žila unutar bubrega, smanjujući njihovu sposobnost da učinkovito filtriraju.

Nadalje, bolest bubrega može izazvati hormonsku neravnotežu, podižući razine hormona koji pridonose visokom krvnom tlaku, čime se uspostavlja štetan ciklus. Dr. Yang savjetuje izbjegavanje elemenata koji mogu naštetiti zdravlju bubrega, kao što je prekomjerna konzumacija prerađene hrane i izloženost teškim metalima, koji povećavaju stres na bubrege. Istaknuo je kako su osobe koje puše posebno sklone gutanju teških metala, a nikotin koji se nalazi u cigaretama također može dovesti do povećanja krvnog tlaka.

  • Nadalje, upozorio je na korištenje plastičnih proizvoda za toplu hranu, jer melamin prisutan u tim proizvodima može dovesti do bubrežnih kamenaca, pa čak i do otkazivanja bubrega. Dr. Yang predlaže uključivanje više hrane bogate antioksidansima i protuupalnim spojevima u vašu prehranu, zajedno s dodacima koji sadrže antocijane, kurkumin, katehine, vitamine C i E, te osiguravanje dovoljnog unosa cinka kako bi se pomoglo u eliminaciji teških metala.