Kako stres postaje sve rašireniji u našem društvu, pojedinci se često okreću sedativima kao sredstvu za pronalaženje mira. Ipak, farmaceutkinja Andrijana Cvijetinović predstavlja alternativne lijekove. U razgovoru za “RTS Ordinaciju” ona ističe da priroda nudi mnoštvo izbora za postizanje stanja smirenosti, eliminišući potrebu za sedativima.

  • Pripravci od prirodnih sastojaka koji potiču osjećaj smirenosti: Za osobe koje su pod blagim stresom, strahom ili nesanicom, čajevi od kamilice i metvice vrlo su učinkoviti. No, u situacijama kada je razina stresa veća, preporuča se okrenuti bosiljku, matičnjaku, anisu i glogu. Ove biljke se mogu konzumirati u obliku čaja ili ugraditi u razne biljne mješavine.

Bosiljak i ružmarin dvije su biljke koje mogu pomoći u postizanju bržeg uspavljivanja i ublažavanju simptoma depresije i anksioznosti. Gospina trava, s druge strane, posebno je korisna za one koji pate od blage depresije, iako bi osobe koje uzimaju antikoagulanse trebale biti oprezne zbog mogućih interakcija.

  • Za one koji gade čaj, postoji alternativa. Aromaterapija služi kao vrlo učinkovita zamjena za čajeve, posebice kod večernjih priprema za spavanje. Masaža lavandom nudi još jednu mogućnost za osobe koje više vole masirati čelo, sljepoočnice i vrat. Korištenje spreja od lavande je jednostavna metoda za uspostavljanje mirnog okruženja koje pomaže bržem uspavljivanju.

Učinkovitost i sigurnost prirodnih lijekova ističe Cvijetinović, napominjući i njihovu široku dostupnost u odnosu na tradicionalne lijekove. Unatoč tome, ključno je biti oprezan i potražiti savjet stručnjaka, osobito ako se uzimaju drugi lijekovi. Prirodne terapije pružaju sveobuhvatan pristup ublažavanju stresa i poboljšanju općeg blagostanja.

BONUS TEKST

Obrok koji se inače smatra najvažnijim je doručak, a brojni nutricionisti ne preporučuju njegovo preskakanje. Unatoč tome, vrsta hrane s kojom ćemo započeti dan ima veliki značaj jer određuje vrstu energije koju ćemo imati tijekom dana. Dok su kroasani i peciva popularna opcija za doručak za mnoge pojedince, nutricionisti upozoravaju da ne treba konzumirati jednostavne ugljikohidrate i hranu bogatu proteinima jer mogu pridonijeti osjećaju umora.

Prema riječima nutricionistice Anđelike Duval, konzumiranje prženog mesa za doručak može dovesti do umora tijekom dana. To je zato što visok sadržaj proteina u takvoj hrani zahtijeva duži proces probave, što u konačnici iscrpljuje tijelo. Kao rezultat toga, pojedinci se već mogu osjećati umorno kada započnu svoj radni dan, a pred njima je još osam sati rada.

Doručak Među pojedincima prevladava mišljenje da je odabir različitih vrsta kaša najpovoljnija odluka u pogledu doručka. Ipak, nutricionistica otkriva da ove kaše obiluju jednostavnim ugljikohidratima. Mnogi pojedinci odlučuju započeti dan sa zdjelicom kaše, iako je važno napomenuti da treba izbjegavati instant varijante. Ove vrste kaša sadrže visoke razine jednostavnih ugljikohidrata, što može uzrokovati prekovremeni rad gušterače u proizvodnji inzulina.

Kao rezultat toga, razina šećera u krvi brzo raste, a zatim brzo pada, što dovodi do osjećaja umora. Liječnik je istaknuo važnost konzumiranja kuhanih žitarica, a ne onih koje se jednostavno pomiješaju s vrućom vodom. Duval naglašava da su žitarice koje sadrže složene ugljikohidrate idealne za doručak jer ne dovode do naglog povećanja razine šećera u krvi.

Ovim je žitaricama potrebno dosta vremena da se probave, osiguravajući produljeni osjećaj sitosti koji će pojedince održati do ručka. Vrijedi napomenuti da se peciva ne preporučuju za doručak. Prema njezinim riječima, nije preporučljivo nasjedati na reklame u kojima pojedinci dan započinju kroasanom i kavom, jer je temeljni razlog konzumacija brzodjelujućih ugljikohidrata.