“U braku smo preko 20 godina i moja žena je oduvijek bila na burzi rada. Nikada nije radila ni jedan dan, a onda je iznenada počela da radi kao sekretarica u jednoj firmi. Prvo mi je bilo drago i zbog nje, jer je konačno počela da radi, a i zbog mene jer sa dvije plate može da se opuštenije živi.Nakon otprilike pola godine počeo sam da sumnjam u sve to, jer je sve češće počela da radi produženo, počela da ide po seminarima i druge sumljive stvari je radila.

Cijela situacija oko iznenadnog pronalaženja posla mi je postala sumljiva.Počeo sam da se raspitujem o vlasniku firme u kojoj radi i nakon što sam dobro ” zagrebao” saznao sam da je vlasnik ustvari njen momak iz srednjoškolskih dana. Čovjek koji ju je ostavio i oženio neku djevojku iz Amerike i sada nakon više od 20 godina se vratio, slobodan i bogat.

Sve je jasno, ponovo su u vezi, samo ne znam kako da reagujem. Ako je napadnem, neću joj ništa loše učiniti, spakovati će se i otići zauvijek da živi sa njim, jer činjenica je da ga još uvijek voli. Možda mi ostavi i djecu da odgajam sam, ko zna šta joj je u glavi. Ne znam, možda je za mene najbolje da šutim i pravim se da ništa ne znam.”

BONUS TEKST

Da li ste znali da je u Japanu veoma popularna praksa “šinrin-joku,” poznata i kao “kupanje u šumi”? Ovaj neobičan koncept nije povezan s kupanjem u vodi, već sa svjesnim i opuštajućim provodom vremena u prirodi, posebno u šumi, kako bi se poboljšalo zdravlje i dobrobit. Ideja je jednostavna: umjesto da se naporno vježba ili intenzivno meditirate, jednostavno hodate ili sjedite u šumi, upijajući sve mirise, zvukove, i prizore koje priroda nudi.

Ova praksa ima korijene u tradicionalnoj japanskoj kulturi koja visoko cijeni harmoniju s prirodom. Međutim, šinrin-joku nije samo kulturna tradicija; nauka takođe podržava njegove zdravstvene beneficije. Istraživanja pokazuju da boravak u šumi može značajno smanjiti nivo kortizola, hormona stresa, u tijelu. Takođe se vjeruje da “kupanje u šumi” može pomoći u smanjenju krvnog pritiska, poboljšanju imuniteta, pa čak i povećanju nivoa energije i mentalne jasnoće.

Japanske šume često su domaćini ovih praksi, a posebno se ističe područje poznato kao Akasawa, koje se smatra jednim od najljepših mjesta za šinrin-joku. U ovoj gustoj šumi, posjetioci se pozivaju da šetaju polako, obraćajući pažnju na svaki dah, korak, i dodir s prirodom. Vođeni programi često uključuju meditativne vježbe, disanje, i čak neke elemente tai chi-a.

Zanimljivo je da koncept šinrin-jokua postaje sve popularniji širom svijeta. U mnogim zemljama sada postoje programi i vodiči koji nude slična iskustva, što pokazuje univerzalnu privlačnost i korisnost povezivanja s prirodom na ovaj način. U današnjem ubrzanom svijetu, gdje su stres i anksioznost na visokom nivou, praksa poput šinrin-jokua može pružiti jednostavan, ali efikasan način za ponovno uspostavljanje veze s prirodom i samim sobom.

Dakle, sljedeći put kada osjetite stres ili umor, možda biste trebali razmisliti o “kupki u šumi” – vaš um i tijelo će vam biti zahvalni!