“Bio sam u braku mnogo godina i to nikada nije bila ogromna ljubav, to je bilo samo nešto što se ‘moralo napraviti’. Djeca su došla i osjećala sam se kao da sam neuspjeh svih ovih godina i sve se svelo na život automatski .” Osjećaji nestali Više nema, ostali su samo stres, briga i napetost. Ne volim je i ne mrzim je, ona je majka mog djeteta.

Počeo sam temu o razvodu, sjeo s njom i rekao joj pogledom u očima…ne volim je više i ne mogu više tako. Moramo se dogovoriti oko djece i svega na najnježniji mogući način. Da bi sada shvatila koliko su je njezini postupci koštali tijekom godina, došlo je do točke kada mi prijete da će si oduzeti život ako je ostavim… ne znam, nisam dobra u svemu ali znala sam da ne mogu ostati…šta će biti nek’ mi se u duši peče. “

BONUS TEKST:

Valja napomenuti da je značajan postotak odraslih i djece u Srbiji, točnije tri posto, odnosno jedan posto, podložan razvoju alergijskih reakcija na ubode insekata. Iako je ključno poduzeti mjere za sprječavanje i zaštitu od uboda insekata, jednako je važno znati koje korake poduzeti u slučaju da do reakcije ipak dođe. Koji su znakovi i simptomi koji ukazuju na alergijsku reakciju?

Jedna od najčešćih alergija tijekom ljetne sezone je alergija na ubode insekata. Nije ograničena na pojedince s atopijskom konstitucijom, jer čak i oni bez takve predispozicije mogu doživjeti ovu reakciju. Simptomi mogu varirati od blagih, koji se manifestiraju crvenilom i blagim otokom na mjestu ubrizgavanja, do teških i potencijalno opasnih po život. Većina pojedinaca doživljava lokalizirani odgovor.

Ako postoji značajna prisutnost crvenila praćena nekontroliranim otokom i svrbežom, to se kategorizira kao nešto intenzivnija reakcija. Teža reakcija uključuje simptome kao što su promuklost, oticanje usana i jezika, poteškoće s disanjem, ubrzan puls, pa čak i nesvjestica. Osobe koje su već imale reakciju na ubod kukca mogu utvrditi imaju li alergiju analizom svoje krvi na prisutnost specifičnih IgE protutijela.

Kada kukac ubode, može izazvati alergijsku reakciju u tijelu. Na mjestu ubrizgavanja gotovo će svaka osoba doživjeti reakciju koju karakteriziraju crvenilo, oteklina, bol i svrbež. Ovi simptomi ukazuju na toksičnost. S druge strane, alergijska reakcija je slična ubodu, manifestira se crvenilom, boli i svrbežom, a otok se širi do promjera od 10 cm i može trajati do 24 sata.

Početna indikacija alergijske reakcije obično je pojava koprivnjače, koju prati svrbež. Ove crvene oznake na tijelu služe kao rani znak upozorenja, često nakon injekcije. Kako reakcija napreduje, mogu se pojaviti dodatni simptomi, uključujući oticanje, mučninu, povraćanje, proljev, otežano disanje, otežano gutanje i stezanje u prsima. Najteži i najnapredniji stadij reakcije karakterizira pad krvnog tlaka, gubitak svijesti, gubitak kontrole nad crijevima i mokraćnim mjehurom te pojava plavičaste nijanse na koži.

Zbog mogućnosti ozbiljnih posljedica unutar najviše 15 minuta nakon uboda, brojne teške alergijske reakcije imaju nesretnu mogućnost smrtnog ishoda. Različite faze alergijske reakcije Kada je u pitanju koprivnjača (urtikarija), nije neuobičajeno osjetiti blage reakcije poput blagog crvenila, boli i otekline.

Te se reakcije obično povlače unutar nekoliko dana i smatraju se blago pojačanim alergijskim odgovorom. Međutim, ako primijetite oticanje jezika, mučninu, otežano disanje ili zujanje u ušima, hitno potražite liječničku pomoć. Ovi simptomi mogu ukazivati ​​na težu reakciju, koja može uključivati ​​povraćanje, pad krvnog tlaka i gubitak svijesti.

Drugi potencijalni znakovi teške reakcije uključuju vidljivo oticanje, gastrointestinalne tegobe (kao što su mučnina, povraćanje i proljev), čujne poteškoće s disanjem, zviždanje u plućima, poteškoće s gutanjem, smetenost, pad krvnog tlaka, gubitak svijesti, plavkast boja kože i sluznice te inkontinencija stolice ili urina.