Kako bi vaše sobne biljke bile zdrave i bujno cvjetale čak i tokom zimskih mjeseci, donosimo jednostavan i učinkovit recept za prirodno gnojivo od ljuski luka i suhog kvasca. Osim što će vaša biljka bolje cvjetati, ovaj tretman nudi dodatne prednosti kao što je zaštita od štetočina i poboljšanje kvaliteta tla.

Ovo prirodno gnojivo također može poslužiti i kao repelent protiv muva i drugih letećih štetočina. U nastavku slijedi postupak pripreme, kao i savjeti za upotrebu ovog otopine.

Potrebno je:

  • Ljuske luka
  • 0,5 litara vode
  • 2 supene kašike suvog kvasca

Postupak:
Priprema ljuski luka – Prvo, stavite ljuske luka u šerpu i prelijte ih vodom. Pustite da voda provri, a zatim skinite s vatre i ostavite da odstoji dok se ne ohladi. Kada se otopina ohladi, procijedite je kroz sito.

Dodavanje kvasca – U ohlađeni procijeđeni rastvor dodajte dvije kašike suvog kvasca. Promiješajte dobro i ostavite smjesu da stoji do sljedećeg dana. Prije upotrebe, otopinu razrijedite vodom u omjeru 1:1 i iskoristite za zalijevanje biljaka.

Koristi za biljke:
Ova prirodna otopina djeluje kao gnojivo bogato vitaminima (A, B, C) i mineralima (kalijum, magnezijum, kalcijum, jod, fosfor, sumpor), što će pomoći biljkama da bolje cvjetaju i budu zdravije. Čak i biljke koje su rijetko cvjetale mogu se transformisati – na primjer, osoba koja je koristila ovu otopinu spominje kako je čak i rijetko cvjetajući ljutić procvjetao.

Alternativni recept za vrt i repelent:
Ako tražite višenamjenski preparat, ljuske luka možete staviti u teglu za džem, preliti vodom i ostaviti da odstoje na sobnoj temperaturi dva dana. Ova tamnija otopina može se koristiti nerazrijeđena za sobne biljke i vrtne usjeve. Pored hranjivih svojstava, djeluje kao prirodni repelent, što znači da može pomoći u odbijanju štetočina kao što su muhe, lisne uši i grinje.

Kako koristiti ljuske luka protiv štetočina:
Za zaštitu od štetočina – Pomiješajte jednu kantu ljuski luka s dvije kante tople vode i ostavite da odstoji pet dana. Nakon što procijedite, dodajte tečni sapun (2 g sapuna na 1 litar otopine) i miješajte u omjeru 1:2 sa vodom. Sprejem poprskajte biljke, što će im pružiti dodatnu zaštitu.

Akutno suzbijanje lisnih uši – Ako imate ozbiljan problem s lisnim ušima, pomiješajte 200 g ljuski luka s 10 litara tople vode i ostavite 15 sati. Procijedite i direktno poprskajte zaražene biljke.

Dodatne prednosti i savjeti:
Ljuske luka također mogu poslužiti kao savršen malč za jagode. One štite tlo od isušivanja, smanjuju vlažnost, sprečavaju rast korova i odbijaju štetočine. Ekstrakt ljuski luka, osim što je prirodno gnojivo, odlično funkcioniše kao zamjena za hemijske pesticide, pružajući vašem vrtu ekološku zaštitu.

Koristeći ovaj jednostavan prirodni tretman, možete značajno poboljšati zdravlje vaših sobnih biljaka i vrtnih kultura, uz minimalan trud.

BONUS TEKST

Jezero Natron u Tanzaniji jedno je od najneobičnijih prirodnih čuda na svetu zbog svoje sposobnosti da gotovo „mumificira” životinje koje dođu u kontakt s njim. Ovo jezero, smješteno na granici s Kenijom, dobilo je naziv po natronu, prirodnoj smjesi natrijevog karbonata i sode bikarbone koja ga čini izrazito slanim i baznim, sa pH vrednostima koje se kreću između 9 i 10,5. Izuzetno visoka temperatura vode, koja može dostići čak 60 stepeni Celzijusa, i visok nivo soli stvaraju izrazito negostoljubivo okruženje za većinu životinja i biljaka.

Kada ptice ili druge manje životinje upadnu u ovo jezero, one postaju doslovno „okamenjene” zbog reakcije natrona s njihovom kožom i perjem, stvarajući oko njih mineralnu ljusku. Jezero takođe ima specifičnu crvenu boju koju uzrokuju mikroskopske vrste algi prilagođene ovakvim uslovima. Alge proizvode crvene pigmente kao deo svoje adaptacije, a jezero može poprimiti i narandžaste ili roze nijanse u zavisnosti od koncentracije algi i svetlosti.