Ako ste među onima koje iritiraju prljave električne utičnice, sada postoji trik koji će vam olakšati život. Prljave utičnice često prolaze nezapaženo, ali njihovo čišćenje može biti izazov zbog rizika od struje i vode. Srećom, portal Komentar-Ekonomajzer je otkrio siguran način kako da ih očistite bez opasnosti.

Za početak, važno je napomenuti da se voda ne sme koristiti pri čišćenju utičnica. Vlažni sunđer je strogo zabranjen, a ni alkohol nije preporučen. Evo kako da pravilno očistite električnu utičnicu da bi ponovo izgledala kao nova.

Prvi korak je čišćenje plastične ladice suvom krpom. Uzmite meku, čistu i suhu krpu i nežno pređite preko fioke. Ovo će ukloniti svu prašinu i dlake kućnih ljubimaca. U većini slučajeva, ovo je dovoljno za uklanjanje mrlja i otisaka prstiju. Ali ako je utičnica zaista prljava, potrebno je primeniti sledeći postupak.

  • Postoji malo poznati bakin trik koji uključuje korišćenje krompira. Ovaj trik je iznenađujuće efikasan u uklanjanju tvrdokornih prljavih tragova, posebno masnih mrlja. Prepolovite krompir i trljajte unutrašnjost krompira o obris fioke. Potom uzmite pamučni štapić, premažite ga sokom od krompira i njime obrišite prljava mesta. Na kraju, sve obrišite čistom, suvom krpom. Skrob iz krompira će obaviti sav posao, čisteći čak i najtvrdokornije mrlje.

Da biste sprečili buduće prljanje, možete naneti mleko za čišćenje pomoću pamučnog jastučića. Ovaj jednostavan korak ostavlja zaštitni film na plastičnom poklopcu.

Ako želite izbeliti električnu utičnicu, prvo isključite napajanje radi sigurnosti. Zatim pomešajte dve supene kašike sode bikarbone sa jednom do dve kašičice vode da dobijete gustu pastu. Nanesite ovu pastu oko ivica utičnice, ali pazite da je ne stavite oko otvora. Nježno istrljajte površinu sunđerom, uklonite ostatak sode bikarbone i obrišite mekom krpom. Na ovaj način ćete ne samo očistiti utičnicu, već i izbeliti požutelu plastiku.

Za uklanjanje sivih mrlja, isključite struju i natopite pamučni štapić u belo sirće. Utrljajte ga preko sivih mrlja, izbegavajući otvore, i obrišite suvom krpom. Sivi tragovi će nestati, a vaša utičnica će biti čista kao nova.

Uvek se setite da isključite struju pre čišćenja utičnica. Srećno sa čišćenjem!

BONUS TEKST

Voda je esencijalna supstanca za sve poznate oblike života i ima ključnu ulogu u održavanju ekosistema i podržavanju ljudske civilizacije. Ona pokriva oko 71% Zemljine površine, a većina te vode, oko 97%, nalazi se u okeanima kao slana voda. Samo 3% globalne vode je slatkovodna, a većina te slatkovodne vode je zarobljena u glečerima i ledenim pokrivačima ili se nalazi kao podzemna voda.

Hemijski, voda je spoj dva atoma vodonika i jednog atoma kiseonika (H2O). Njena jedinstvena molekularna struktura daje vodi nekoliko važnih svojstava, uključujući visoku specifičnu toplotu, što omogućava apsorpciju velike količine toplote bez značajnog povećanja temperature. Ovo svojstvo čini vodu izuzetno važnom za regulaciju temperature u organizmima i okruženju.

Voda je takođe univerzalni rastvarač, što znači da može rastvoriti mnoge supstance. Ovo svojstvo je ključno za hemijske reakcije unutar ćelija i omogućava transport hranljivih materija i otpadnih proizvoda u živim organizmima. Površinska napetost vode omogućava kapilarnu akciju, što je proces kojim voda može putovati kroz uske prostore protiv gravitacije, kao što su koreni biljaka.

Ljudsko telo je sastavljeno od oko 60% vode, i voda je neophodna za mnoge telesne funkcije, uključujući regulaciju telesne temperature, podmazivanje zglobova i transport hranljivih materija. Ljudi mogu preživeti bez hrane nekoliko nedelja, ali bez vode samo nekoliko dana. Unos dovoljne količine vode svakodnevno je vitalan za održavanje zdravlja i funkcionalnosti tela.

Pored biološke važnosti, voda ima značajnu ulogu u industriji, poljoprivredi i domaćinstvu. Koristi se za navodnjavanje useva, proizvodnju energije, kao i za različite industrijske procese. Voda je takođe ključna za sanitarne potrebe, higijenu i rekreaciju.

Međutim, globalne zalihe slatke vode su pod pritiskom zbog zagađenja, klimatskih promena i povećane potrošnje. Održivo upravljanje vodnim resursima postaje sve važnije kako bi se osiguralo da će buduće generacije imati pristup čistoj i bezbednoj vodi. Edukacija o očuvanju vode i odgovorno korišćenje resursa su ključni za očuvanje ovog dragocenog resursa.