Ovaj članak donosi intrigantnu priču. Starija žena iz Tajvana susrela se s neobičnom pojavom. Nakon što se nekoliko dana borila s nesanicom, potražila je pomoć liječnika. Posebno ju je zabrinuo jak osjećaj svrbeža u uhu, čiji uzrok nije mogla identificirati. Na njezino iznenađenje, liječnici su otkrili da joj je pauk ušao u uho i da tamo boravi nekoliko dana.

  • Nakon uspješne operacije, pauk joj je pažljivo izvađen iz uha. Početkom travnja, 64-godišnja žena iz Tajvana osjetila je pokrete, zajedno sa zujanjem i škljocanjem u lijevom uhu. Osjećajući se umorno i iscrpljeno, odlučila se obratiti liječniku. Nakon opsežnog pregleda, liječnik je pronašao malog pauka koji živi u njezinom ušnom kanalu, koji se udomaćio i čak je odbacio svoj egzoskelet.

Dr. Tengcin Wang, voditelj odjela za otorinolaringologiju u gradskoj bolnici Tainan, izvijestio je NBC News da su medicinski stručnjaci upotrijebili cijev za uklanjanje pauka i njegovog egzoskeleta. Upozorio je javnost da ostane oprezna zbog sličnih simptoma. Pauk je bio relativno sitan, svega dva do tri milimetra, zbog čega žena nije osjetila nikakvu nelagodu. Važnost ovog incidenta leži u tome što je to prvi dokumentirani slučaj kukca koji se linja unutar ljudskog uha.

  • Posljedično, pogođena osoba je zabilježila događaj i proslijedila ga kao izvješće o slučaju u New England Journal of Medicine. Dr. David Kasle, ORL specijalist u bolnici za sinuse i alergije u južnoj Floridi, primijetio je da je prikaz insekata u izvješću dr. Wange bio i uznemirujući i netipičan. Istaknuo je kako se ORL stručnjaci tijekom svoje karijere često susreću s raznim primjerima kukaca ili člankonožaca koji borave u ušima pacijenata. Vanjski zvukovod, koji je isto što i zvukovod, ima nježan i osjetljiv sloj kože.

Kada kukci uđu u ovaj kanal, mogu stvoriti izražen osjećaj škakljanja i gmizanja. Prema nedavnom izvješću dr. Wanga, korištenje lidokaina ili etanola moglo bi pomoći u izvlačenju većih insekata. Ova tehnika uspješno imobilizira insekte, zaustavljajući svaku dodatnu štetu. Unatoč tome, ključno je zapamtiti da postoji rizik ako dođe do puknuća bubnjića, što može biti teško identificirati bez stručne pomoći.

  • Ljudsko tijelo radi kao idealan stroj, ovisno o besprijekornom radu svih organa za vrhunsko zdravlje. Kako bismo očuvali dobrobit, neophodno je našem tijelu osigurati sve potrebne potrebe. Bitan aspekt toga je imunološki sustav, vitalan za borbu protiv bolesti; stoga je potrebno stalno pojačavati njegovu učinkovitost.

Pokazatelji koji bi mogli ukazivati ​​na oslabljeni imunološki sustav mogu uključivati ​​česte prehlade, probleme s nosnim prolazima, stalno kihanje, ponavljajuće infekcije grla, gljivične infekcije, probleme sa sinusima i opći osjećaj umora ili slabosti. Imunološki sustav djeluje kao ključni i zamršeni obrambeni mehanizam neophodan za zaštitu našeg tijela od niza bolesti i infekcija.

  • Shvaćanje rada ovog sustava, prepoznavanje elemenata koji mogu spriječiti njegovu učinkovitost i primjena metoda za njegovo poboljšanje ključni su za postizanje optimalnog zdravlja. Onima kojima je dijagnosticiran imunološki poremećaj obično se savjetuje da se posavjetuju s imunologom za podršku i smjernice. Presudno je shvatiti da određeni lijekovi mogu umanjiti učinkovitost imunološkog sustava.

Liječenje teških bolesti poput raka, HIV-a, virusnog hepatitisa, multiple skleroze i poremećaja prehrane može negativno utjecati na imunološku funkciju. U određenim situacijama ove terapije mogu povećati rizik od ozbiljnih infekcija, uključujući upalu pluća. Ključno je razmisliti o odlukama koje donosimo u svakodnevnom životu kako bismo promicali snažan imunološki sustav, osobito za pojedince koji su obično zdravi.