Kvalitetna perilica rublja u kombinaciji s odgovarajućim deterdžentom omogućuje učinkovito uklanjanje prljavštine u hladnoj i toploj vodi. Unatoč tome, predmete poput ručnika i posteljine treba prati i dezinficirati na 90 stupnjeva, dok se ostalo rublje može prati na nižim temperaturama. Pretjerana uporaba deterdženta ili omekšivača može dovesti do začepljenja dozatora deterdženta i rezultirati neugodnim mirisom.

  • Osim toga, višak omekšivača može ometati proces čišćenja odjeće. Stoga je ključno koristiti mjernu posudu i pridržavati se smjernica navedenih na pakiranju deterdženta. Za jako zaprljano rublje preporučljivo je odabrati odgovarajući program pranja ili izvršiti dva ciklusa pranja.

Iako određena vrsta omekšivača nije ključna, važno je znati da, iako omekšivač poboljšava mekoću tkanina i pojednostavljuje glačanje, može smanjiti upijanje tkanine. Stoga se ne savjetuje njegova uporaba pri pranju ručnika, sportske odjeće ili bilo kojih proizvoda izrađenih od mikrofibre ili spandexa. Učinci neadekvatnog sušenja odjeće mogu biti jednako štetni kao i oni uzrokovani nepravilnim pranjem.

  • Pretjerano korištenje automatskih sušilica može dovesti do bržeg kvarenja i blijeđenja boje vaše odjeće. Za suhe i osjetljive tkanine sušenje nije preporučljivo. Osim toga, najbolje je suzdržati se od vješanja pletiva i vunenih komada na uže za rublje jer tako mogu izgubiti oblik. Umjesto toga, preporuča se položiti te predmete ravno na površinu prekrivenu ručnikom.

Kako biste izbjegli gužvanje, korisno je protresti odjevni predmet prije vješanja. Tijekom vremena vaša perilica rublja može skupiti prljavštinu, ostatke deterdženta i razne nečistoće koje dovode do neugodnih mirisa i bijelih mrlja na odjeći.

  • To možete spriječiti na sljedeći način: Nakon svakog pranja, odmah ispraznite perilicu. Provjerite jesu li svi ostaci deterdženta uklonjeni s gumene brtve na vratima stroja. Redovito čistite ladicu za deterdžent. Za održavanje čistoće i učinkovitosti, jednom mjesečno pustite prazan stroj s dezinfekcijskim deterdžentom i octom.

BONUS TEKST

Nutricionisti su izrazili svoje mišljenje o ovom pitanju. Ova večera ne samo da je odlična za zdravlje, već je i iznimno učinkovita u skidanju kilograma. Mnogi vjeruju da konzumiranje hrane kasno navečer dovodi do debljanja. Za pojedince koji žele izgubiti kilograme, večera postaje žarište interesa. Nutricionistica Eleonora Jažić za “Pomicanje granica” dala je uvid u to što je savršena večera i kojih se namirnica treba kloniti.

  • Nutricionistica naglašava da je svaki obrok jednako važan zbog svoje uloge u osiguravanju esencijalnih nutrijenata, uključujući i energiju potrebnu za učinkovito funkcioniranje tijela. “Poželjno je imati tri do šest obroka tijekom dana, jer varira ovisno o dnevnom ritmu i zahtjevima pojedinca. U tom kontekstu, večera služi za opskrbu energijom potrebnom za večernje i ranojutarnje zadatke.

Osim toga, hranjiv i dobro uravnotežen večera može pomoći u održavanju stabilne razine šećera u krvi”, započela je. Izostavljanje večere Uvriježeno mišljenje da preskakanje večere može pomoći u mršavljenju često može imati suprotan učinak. Izostavljanje večere može rezultirati pretjeranim jedenjem kasnije navečer ili sljedećeg jutra, potencijalno uznemirujući probavu i obrasce spavanja.

  • Kako biste spriječili kasnonoćne grickalice i prejedanje, preporučuje se dosljedno rasporediti obroke tijekom dana. “Na isti način, glad može negativno utjecati na kvalitetu sna, dok dobro uravnotežena večera može promovirati bolji odmor”, napominje ona. Osobama usmjerenim na trening i razvoj mišića posebno se ne savjetuje preskakanje obroka.

“Za one koji treniraju navečer, preskakanje večere nije preporučljivo, jer igra ključnu ulogu u učinkovitom oporavku i razvoju mišića. Ako je motivacija iza propuštanja večere mršavljenje, naglasio bih da vrsta i količina hrane koju jedemo ima daleko veći značaj od vremena obroka,” pojasnila je. Savršen večernji obrok Iako se mnogi pojedinci često odlučuju za visokokalorične obroke, nutricionistica savjetuje da ih je bolje zamijeniti lakšim, lakše probavljivim jelima.

  • Istraživanja pokazuju da se tijekom večeri pojedinci najčešće odlučuju za hranu bogatu kalorijama, prerađenim ugljikohidratima i mastima, uključujući grickalice, slatkiše i brzu hranu. Česti primjeri ovakvog ponašanja mogu negativno utjecati na metabolizam i rezultirati poremećajima lučenja hormona. Preporučljivo je navečer odabrati lako probavljivu hranu koja donosi odgovarajuće hranjive tvari, osobito vlakna i proteine.