Svekrva mi je bila kao rođena majka, sve dok njen stariji sin, brat od mog muža nije došao kod nas u goste, otišao sa našim autom da se vidi sa djevojkom,a zapravo je opljačkao benzinsku pumpu… Sve su svalili na mene,jer je auto bilo registrovano na moje ime, a on je nestao. Nakon nekog vremena odemo svekrvi u goste nenajavljeni,i istog tog “nestalog sina” zateknemo kako sjedi, pije kafu sa njom!

Uspjela mu je pomoći da pobjegne iz zemlje, a meni,tada trudnoj ostavila sve to na vratu! Imam troje djece,znam šta je majčinska ljubav, ali ne bih mogla biti toliko nepravedna i dopustiti da tuđe dijete ispašta da mom bude dobro…”

BONUS TEKST

Jeste li se ikada zapitali zašto su flamingosi ružičaste boje? Ovi fascinantni pticoliki stanovnici močvarnih staništa prepoznatljivi su po svojoj živopisnoj boji i elegantnom izgledu. No, ono što mnogi ne znaju jeste da flamingosi nisu rođeni ružičasti – zapravo, kada se izlegu, njihovo perje je sivo ili bijelo. Pa kako onda postaju ružičasti?

Ključ ovog fenomena leži u ishrani flamingosa. Njihova boja dolazi od pigmenta zvanog karotenoid, koji se nalazi u hrani koju konzumiraju. Karotenoidi su prirodni pigmenti koji se nalaze u algama, škampima, i drugim sitnim morskim organizmima, a upravo ovi organizmi čine osnovu ishrane flamingosa. Kada flamingosi jedu ovu hranu, njihovo tijelo probavlja karotenoide i apsorbuje pigmente koji se potom prenose do njihovog perja, kože i kljunova.

  • Što je veći unos hrane bogate karotenoidima, to će flamingosi biti ružičastiji. Zanimljivo je da flamingosi u zatočeništvu, ako im se ne osigura hrana s visokim sadržajem karotenoida, mogu izgubiti svoju ružičastu boju i postati više sivi ili bijeli. Zbog toga zoološki vrtovi često pažljivo biraju hranu kako bi flamingosi zadržali svoju prepoznatljivu boju.

Ovaj proces obojenja također može objasniti zašto se flamingosi u različitim dijelovima svijeta razlikuju po nijansi ružičaste boje. Na primjer, flamingosi koji žive u Americi, gdje se hrane specifičnim vrstama rakova i škampi, obično su intenzivnije ružičasti od svojih rođaka u istočnoj Africi, koji konzumiraju hranu s manjim sadržajem karotenoida.

No, boja flamingosa nije samo estetska karakteristika. Ona također igra važnu ulogu u njihovom društvenom ponašanju i reprodukciji. Istraživanja su pokazala da ružičastija boja signalizira zdravlje i vitalnost, čineći te jedinke privlačnijim partnerima tokom sezone parenja. Što je flamingo ružičastiji, to ima veće šanse da privuče partnera i uspješno se pari.

Flamingosi su također poznati po svojoj neobičnoj sposobnosti da stoje na jednoj nozi. Iako tačan razlog ovog ponašanja nije u potpunosti jasan, postoji nekoliko teorija. Jedna od njih sugerira da stojeći na jednoj nozi pomažu u očuvanju topline, jer povlačenjem jedne noge pod tijelo smanjuju gubitak toplote u hladnim vodama u kojima često borave. Druga teorija sugerira da ovo ponašanje smanjuje umor mišića, omogućavajući im da duže ostanu u stojećem položaju.

Flamingosi također imaju zanimljiv način prehrane. Njihovi kljunovi su prilagođeni za filtriranje hrane iz vode. Oni uranjaju glavu u vodu i koriste svoj kljun kao filter, propuštajući vodu i mulj kroz specijalizirane strukture unutar kljuna, zadržavajući sitne organizme koje jedu. Ovaj jedinstveni način prehrane omogućava im da učinkovito sakupljaju hranu iz plitkih voda gdje se najčešće nalaze.

Dakle, sljedeći put kada vidite flaminga, sjetite se da njihova zadivljujuća ružičasta boja nije samo stvar genetike, već i rezultat njihove ishrane i životnog stila. Ovi elegantni pticoliki simboli ljepote prirode nose sa sobom priču o tome kako ishrana i okoliš mogu oblikovati pojavu i ponašanje jedne vrste, čineći ih jednim od najprepoznatljivijih i najfascinantnijih stanovnika močvarnih područja širom svijeta.