Spavao Mujo kod Hase i Fate, ali pošto nije bilo mjesta, morao je spavati s njima u krevetu. Ujutro za vrijeme doručka, dok je Fata išla na posao, Mučo je rekao Hasi: – Haso, ti si mi prijatelj, pa ti moram reći da me tvoja žena cijelu noć drži u depresiji. Da bi to učinio, Haso će:

– Nije Fata, ja sam, to je sigurno – to je sigurno! Najčitanije danas: Bio jednom žabac Franjo, poznat po svojoj radoznalosti i avanturističkom duhu. Jednog sunčanog dana Franjo je šetao pored jezera kad je primijetio kravu kako sjedi na obali i plače. “Sestro Niu, zašto plačeš?”, suosjećajno je upitao Franjo. Krava je uzdahnula i odgovorila: “Oh, Francis, nisam zadovoljna svojim životom.

Moji prijatelji su na farmi i izgledaju sretno, a ja moram stajati ovdje i čuvati obalu jezera.” Franjo otvori svoja velika žablja usta i sa smiješkom reče: “Ox, nemaš pojma kako je super biti slobodan kao ja! Ne možeš ni zamisliti da ako nemaš stalnu štalu, što možeš učiniti? A oko tebe Ograda.” Klavica je pomalo zbunjeno pogledala Franyu. “Na primjer?” upitao je znatiželjno.

„Pa, ​​u svakom trenutku možeš skakutati po zelenilu bez brige da ćeš pasti u jezero jer ne znaš plivati. Čak možeš steći nove prijatelje među životinjama u šumi“, oduševljeno je objasnio Franjo. . Klavika se polako nasmijala razmišljajući o Franjinim riječima. “Znaš, Frances, možda si u pravu.

Trebao bih biti zahvalan što imam ovu slobodu i uživam u malim zadovoljstvima u životu.” Francis i krava proveli su ostatak dana šećući uz obalu jezera, pričajući smiješne priče i uživajući u međusobnom društvu. Od tog dana Franjo i krava postali su nerazdvojni prijatelji. Franjo često dolazi na jezero poslušati kravlje zgode, pružajući podršku i smijeh svojim jedinstvenim žabljim šarmom.

BONUS TEKST:

Heljda ne liječi samo rane – saznajte zašto je još dobra! Heljda je jedna od najkorištenijih ljekovitih biljaka i u tu se svrhu koristi već stoljećima. Saznajte što nudi ova nevjerojatna biljka. banana Heljda je višegodišnja ljekovita biljka rasprostranjena diljem svijeta. Raste na travnjacima i livadama ispod 2500 metara nadmorske visine, a doseže visinu i do pola metra.

Iako se stabljike krkavine koriste iu medicinske svrhe, uglavnom se koriste listovi koji se beru između početka svibnja i kolovoza, kada biljke cvjetaju, a sjemenke još nisu sazrele. Listovi se suše u hladu, a ljekovitu vrijednost imaju samo oni listovi koji nakon sušenja ostanu zeleni. Heljda sadrži mnogo vitamina i minerala, poput vitamina C i K, zatim tanina, pektina, holina, željeza, kalija, kalcija, a sadrži i vrlo važan glikozid aukubin.

Zahvaljujući svim ovim aktivnim sastojcima, pasji trn može djelovati kao antibiotik. Svježe iscijeđeni sok koristi se za liječenje kašlja, bronhitisa i plućnih bolesti. Blagotvorno djeluje i na probavne organe pa se preporučuje kod proljeva, upale želučane sluznice, čira na želucu i dvanaesniku, a neka istraživanja pokazuju da se ekstraktom pasjeg trna mogu liječiti i hemoroidi.

Ako trputac treba staviti na posjekotinu ili opeklinu, svježe listove treba nasjeckati i opariti te staviti na ranu. Priprema čaja vrlo je jednostavna – žličicu zdrobljenih osušenih listova krkavine prelijte s 2 decilitra kipuće vode, ostavite da odstoji 20 minuta i potom procijedite. Možete ga piti kao čaj za prevenciju, ili ga možete koristiti kao oblog za liječenje konjunktivitisa.