U hladnijim mjesecima, često volimo uživati u toplini doma, posebno u današnjim novim okolnostima koje nam diktiraju promjene. Zagrijana soba, opuštanje uz knjigu ili dugotrajno tuširanje u toplom tušu često su naši rituali. Međutim, zima može donijeti izazove poput zamrzavanja vodovodnih i kanalizacijskih cijevi, što može uzrokovati njihovo začepljenje i dodatne probleme. Čekanje da se situacija sama riješi može biti frustrirajuće, a ponekad je neizbježno pozvati vodoinstalatera, što može biti skupo.

  • Kako bismo spriječili ovakve neugodnosti, možemo se osloniti na jednostavne kućne trikove. Preporučuje se povremeno noćno tretiranje odvoda smjesom koja se lako priprema kod kuće. Pomiješajte pola šalice praška za pecivo i soli, pola litre octa te litru i pol kipuće vode. Ova ekološka alternativa komercijalnim sredstvima za čišćenje cijevi djeluje na odvodima u kupaonicama i kuhinjama.

Postupak je jednostavan: prije spavanja ulijte smjesu u odvod, pustite da djeluje tijekom noći i izbjegavajte korištenje slavina iznad odvoda kako biste osigurali maksimalno djelovanje smjese. Sol i prašak za pecivo pomažu razgraditi masnoće i čestice hrane, dok ocat s vrućom vodom dodatno čisti i pročišćava cijevi.

Kao preventivni korak, preporučuje se redovito čišćenje sudopera od ostataka hrane i upotreba mrežica s finim rupicama kako bi se spriječilo začepljenje odvoda. Važno je izbjegavati bacanje ulja u sudoper ili bilo koji drugi otpad, već ih pravilno odložiti.

Osim toga, treba imati na umu da tvrda zrna kave nisu pogodna za sudoper jer mogu uzrokovati začepljenje. Ovi savjeti pomoći će vam očuvati funkcionalnost vašeg vodovodnog sustava tijekom cijele godine, posebno u hladnijim mjesecima.

BONUS TEKST

Čuvarkuća je biljka koja pripada porodici sukulentnih biljaka, poznata po svojoj otpornosti i jednostavnoj njezi. Njen znanstveni naziv je Kalanchoe (lat. Kalanchoe), a potječe iz suptropskih područja Madagaskara i afričkog kontinenta. Naziv “čuvarkuća” dolazi od njenog svojstva da lako pušta nove izdanke (mlade biljke) iz listova koji su pali na tlo, stvarajući nove biljke koje “čuvaju kuću”.

Ova biljka ima debeli listove koji skladište vodu, što je prilagodba sušnim uvjetima u kojima raste. Listovi su obično mesnati, zelene boje, i često imaju rubove s nazubljenim rubovima ili malim izbočinama. Cvjetovi čuvarkuće su obično sitni i mogu biti u raznim bojama poput crvene, žute, ružičaste ili bijele.

Čuvarkuća je popularna kao ukrasna biljka u mnogim dijelovima svijeta zbog svoje ljepote i jednostavnosti uzgoja. Osim kao ukrasna biljka, neke vrste čuvarkuće imaju i medicinske primjene u narodnoj medicini, kao što je Kalanchoe pinnata koja se koristi u nekim tradicionalnim tretmanima.

Uzgoj čuvarkuće je relativno jednostavan. Biljka preferira sunčane ili polusunčane položaje i dobro drenirano tlo. Potrebno joj je umjereno zalijevanje, s tim da se tlo treba dobro osušiti između zalijevanja kako bi se izbjeglo truljenje korijena. U toplijim klimama često se uzgaja i kao biljka na otvorenom, gdje može preživjeti i blaže zimske uvjete.Gde raste čuvarkuća tu svoju neuništivu energiju prenosi i na kuću i domaćinstvo. Poznata je pod različitim narodnim nazivima: čuvarka, pod silu živ, cmilić, divlje smilje, gromovna trava, pazikuća, uhovnik, uvara, rosa u zlu dobra. Za lečenje čuvarkućom vezana su razna praznoverja i narodni običaji.

Ukratko, čuvarkuća je lijepa, otporna biljka koja je lako dostupna za uzgoj i koja dodaje estetsku vrijednost unutarnjim i vanjskim prostorima svojim sočnim lišćem i šarenim cvjetovima.