Stajao sam čekajući je satima, a kada je konačno izašla iznenadila se kad me vidjela da čekam. Zagrlio sam je i ispričao se za svoje ponašanje. Mjesto koje ona posjećuje je dom za siromašnu djecu gdje se on svakodnevno bavi s djecom, podučava ih, ali više voli da to ljudima ostane nepoznato.

Stajao sam čekajući satima dok se konačno nije pojavila, samo da bih bio zapanjen mojom prisutnošću— zagrlio sam je i nježno joj poljubio obraz, tražeći oprost za moju neosjetljivost.

Ispostavilo se da je mjesto kamo se uputila bilo sirotište. Druži se s djecom, igra se s njima i podučava ih iz dana u dan, ali njegova altruistična djela obavijena su velom tajne jer preferira anonimnost.

BONUS TEKST

Današnji dan obilježava se kao Svjetski dan vantjelesne oplodnje (IVF). To je proces u kojem se jajna stanica izvlači iz tijela žene i oplođuje izvan tijela u laboratorijskim uvjetima, a zatim se vraća natrag u maternicu nekoliko dana nakon oplodnje. Ali ima slučajeva kada je problem upravo u tom jajetu.

Jajne stanice doniraju se na dva načina. Jedan je kada se donor istovremeno stimulira (potiče se ovulacija) kako bi se menstrualni ciklusi uskladili. Kada se dobiju jajne stanice, odmah se vrši oplodnja partnerovim spermatozoidima i odmah se radi transfer embrija (tzv. svježi ciklus).

Budući da u našoj zemlji nema darivateljica, ovaj se sustav, koji inače daje bolje rezultate, ne primjenjuje. Kandidat nije identificiran. Vrijeme je uredilo da muškarci imaju većinu svog života da budu svjesni sebe kao oca – ali žene nemaju tu prednost. Obnavljanje sperme svaka 2-3 mjeseca ne olakšava žensku ulogu majke. Naša je nacija nedavno također omogućila tehnologiju in vitro oplodnje pomoću doniranih reproduktivnih stanica.

Lokalno nema dostupnih jajašaca donora; uvoze se. Parovi koji se odluče za ovu metodu čine desetak posto onih koji prolaze VTO. Razlog nedostupnosti darivateljica mogao bi biti taj što takva donacija nije novčano nadoknađena – iako se, primjerice, na jednoj prestižnoj klinici u Grčkoj daje dvije tisuće eura.

Tko je kandidat? Prirodni poredak stvari je takav da muškarci gotovo do kraja života imaju vremena otkriti se kao očevi (spermiji se obnavljaju svaka 2-3 mjeseca), ali kod žena nije tako. Rođenje je sve što imaju – fiksni broj jajnih stanica koji se smanjuje kako vrijeme prolazi, tako da do dobi od 42 ili 43 godine više ne posjedujete ono što se naziva rezervom jajnika.

Do 45. godine šanse su vam manje od jedan prema milijun, upozorava liječnik, naravno ostajući pri tome. Jedna alternativna metoda je stimulacija žene donatorice neovisno o ciklusu žene primateljice. Dobivene stanice se zamrzavaju (neke ne prežive odmrzavanje) za kasniju upotrebu u oplodnji i prijenosu dobivenih embrija u maternicu žene primateljice u fazi blastociste, što predstavlja embrij star pet dana.

Jajne stanice doniraju se na dva načina. Jedan je kada se donor istovremeno stimulira (potiče se ovulacija) kako bi se menstrualni ciklusi uskladili. Kada se dobiju jajne stanice, odmah se vrši oplodnja partnerovim spermatozoidima i odmah se radi transfer embrija (tzv. svježi ciklus). Budući da u našoj zemlji nema darivateljica, ovaj se sustav, koji inače daje bolje rezultate, ne primjenjuje.

Druga metoda je kada se žena donor stimulira u ciklusu odvojenom od žene primateljice, a njezine sakupljene stanice se zamrznu (neke možda neće preživjeti odmrzavanje) za kasniju upotrebu u oplodnji. Nastali embriji se zatim prenose u maternicu žene primateljice u fazi blastociste, što je embrij star pet dana.