Možda se pranje rublja u stroju čini jednim od najjednostavnijih zadataka, ali ovaj naizgled običan posao krije više “zamki” nego što bi se moglo očekivati. Izrazito povišena temperatura vode Pranje odjeće na nižim temperaturama pomaže joj da zadrži oblik i boju dulje vrijeme, a ujedno usporava trošenje.

  • Nadalje, ako koristite kvalitetnu perilicu rublja i deterdžent, topla ili hladna voda može učinkovito riješiti prljavštinu jednako dobro kao i topla voda. Jedina iznimka su predmeti poput ručnika ili posteljine, koji se mogu prati na 90°C u svrhu dezinfekcije; sva ostala odjeća može se prati na nižim temperaturama.

Pretjerana uporaba deterdženta ili regeneratora za rublje Korištenje previše deterdženta može dovesti do začepljenja u dozatoru i rezultirati neugodnim mirisima, dok prevelika količina omekšivača može učiniti pranje odjeće većim izazovom. Pažljivo slijedite upute o doziranju na pakiranju i ne zaboravite koristiti mjernu posudu. Za jako zaprljane predmete, razmislite o korištenju načina pranja ili pokretanju dva ciklusa.

  • Nanesite omekšivač na svu odjeću. Omekšivač ne samo da daje tkanini baršunastu teksturu, već i pojednostavljuje proces glačanja. Unatoč tome, s vremenom smanjuje sposobnost upijanja materijala, zbog čega je preporučljivo izbjegavati njegovu upotrebu na ručnicima, sportskoj odjeći ili bilo kojim predmetima izrađenim od mikrofibre, elastina ili spandexa.

Prekomjerno pranje trapera Proizvođači trapera imaju čvrsto stajalište po ovom pitanju: preporučuju izbjegavanje strojnog pranja kako bi se zadržala cjelovitost boje dulje vrijeme. Odlučite li se ne pridržavati ovog savjeta, idealni vremenski okvir između pranja kreće se od 2 do 6 mjeseci, ovisno o tome koliko često se traperice nose i jedinstvenim karakteristikama vašeg tijela.

  • Nepravilno sušenje Baš kao što nepravilno pranje može naškoditi vašoj odjeći, neadekvatno sušenje može imati jednako negativne učinke. Kako bismo vam pomogli da se klonite pogrešaka, evo nekoliko korisnih savjeta: – Izbjegavajte pretjeranu upotrebu automatskog sušenja, jer to može uzrokovati brže istrošenost i izbljeđivanje predmeta. Ne preporučuje se za osjetljive i suhe tkanine.

Izbjegavajte vješati pletenu i vunenu odjeću jer će tako izgubiti oblik. Umjesto toga, položite ih ravno na ručnik na vodoravnu površinu da se osuše. -Protresite rublje prije nego što ga objesite kako biste izbjegli gužvanje. Neadekvatno održavanje perilice rublja. S vremenom će se prljavština, ostaci deterdženta i razne tvari nakupljene u perilici neminovno prenijeti na vašu odjeću, što će rezultirati neugodnim mirisima i bijelim mrljama.

  • Da biste izbjegli ovaj problem, pridržavajte se nekoliko jednostavnih smjernica za održavanje: – Uklonite sadržaj iz perilice nakon svakog ciklusa pranja. – Nakon svakog pranja svakako obrišite ostatke deterdženta s gumene brtve na vratima. – Stalno osiguravajte da je spremnik za deterdžent osušen. – Početkom svakog mjeseca pustite stroj “prazan” pomoću sredstva za pranje i dezinfekciju.

BONUS TEKST

Iako su mnogi pojedinci svjesni da neadekvatna prehrana negativno utječe na cjelokupno zdravlje, možda ne shvaćaju razmjere opasnosti za zdravlje jetre. Dr Dejan Čubrilo, poznati liječnik iz Srbije, upozorava na opasnosti koje neadekvatna prehrana predstavlja za zdravlje jetre.

Detaljno je naveo da jetra, bitan organ, obavlja brojne važne funkcije kao što su detoksikacija, metabolizam i skladištenje hranjivih tvari. Prema Najženinim riječima, ozbiljni problemi s jetrom mogu nastati zbog pretjeranog unosa nezdrave hrane. Jetra igra ključnu ulogu u našem tijelu, izvršavajući nekoliko bitnih funkcija kao što su detoksikacija, metabolizam i skladištenje hranjivih tvari. “Kada pretjerano uživamo u nezdravoj hrani, jetra se susreće s poteškoćama koje mogu rezultirati značajnim zdravstvenim problemima”, rekao je.

Velike količine šećera i zasićenih masti, koje se obično nalaze u brzoj hrani, slatkim pićima i slatkišima, među glavnim su uzročnicima koji opterećuju jetru. Taj višak može rezultirati nakupljanjem masti u jetri, što potencijalno može dovesti do masne jetre ili čak bolesti jetre. Bitno je ostati hidriran. Štoviše, na jetru može negativno utjecati nedovoljan unos vode i prekomjerna upotreba alkohola.

Pravilna hidratacija ključna je za detoksikaciju tijela, dok konzumacija alkohola može dovesti do značajnih problema s jetrom, uključujući masnu jetru i cirozu jetre. “Voda je ključna za očuvanje zdravlja jetre jer pomaže u uklanjanju toksina iz tijela. Dr. Čubrilo napominje da nedostatak odgovarajuće hidratacije može predstavljati stres za jetru, ometajući njezinu sposobnost da obavlja svoje funkcije.

Čubrilo je osporio široko rasprostranjene predodžbe o detoksikaciji, rekavši: “Ideja da se tijelo može očistiti korištenjem soka od voća i povrća je štetan mit. Dr. Čubrilo ističe važnost zaokružene prehrane bogate voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama, proteinima i zdravim masnoćama za optimalan rad jetre. Uz izbjegavanje nezdrave hrane, redovita tjelesna aktivnost ključna je za očuvanje zdravlja jetre i cijelog tijela.