Kakva je prehrana idealna za zdravu stariju osobu? Starije osobe trebale bi u svoju prehranu uvrstiti namirnice iz određene skupine. Svatko bi trebao voditi računa o svom izboru prehrane. Web stranica newsy.gotujmy otkrila je koje je namirnice najkorisnije redovito jesti starije osobe. Kako starimo, davanje prioriteta kvaliteti naše prehrane postaje sve važnije.

  • Kako starimo, tijelo postupno gubi snagu i sposobnost regeneracije, što ga čini ključnim pomoći putem pravilne prehrane, među ostalim čimbenicima. Postoji posebna kategorija namirnica koje bi trebale biti dio tjedne prehrane starijih osoba, ali mnogi pojedinci toga nisu svjesni. Proučite prehrambene smjernice prikladne za starije osobe. Koje bitne sastojke treba uključiti u prehranu starije osobe?

Starije osobe trebale bi što češće konzumirati mliječne proizvode. Naš fokus je prvenstveno na fermentiranim proizvodima poput jogurta, sireva i kefira. Novi sir, glatki ili krupni, jednako je prikladan. Savjetuje se da starije osobe piju do tri čaše ovih napitaka dnevno. To može uključivati ​​prethodno spomenuti jogurt (prirodni ili s voćnim okusom, najbolje domaći bez dodanih šećera), kao i kefir, mlaćenicu i kiselo mlijeko.

  • Fermentirani mliječni proizvodi bogati su korisnim bakterijama koje poboljšavaju zdravlje crijevne mikroflore. Nadalje, dosljedna uporaba ovih proizvoda smanjuje vjerojatnost bolesti krvožilnog sustava. Također kontrolira razinu kolesterola i krvni tlak. Do 10% starijih osoba može konzumirati manje kalorija od svojih stvarnih potreba. Ipak, smanjeni apetit zbog lijekova ili učinaka starenja mogu dodatno ugroziti snagu tijela.

Starije odrasle osobe često imaju manjak vitamina D, vitamina B, proteina i minerala kao što su kalij, kalcij i magnezij.

Uz mliječne proizvode, plan prehrane za starije osobe trebao bi sadržavati i proizvode kao što su:

  • Ciljajte na dnevni unos od najmanje pet porcija voća i povrća, pri čemu je tri četvrtine povrće, a jedna četvrtina voće, idealno konzumirano sirovo ili kao sokovi. – esencijalni kruh, – kaša, – prepuna metropola, – sjemenke, – ulja na biljnoj bazi, – bijelo meso i riba – idealno dva puta tjedno, Obroci bi trebali imati ograničenja soli, šećera i zasićenih masti.

Prvenstveno se mogu nalaziti u crvenom mesu, poput govedine i svinjetine. Starije osobe trebale bi imati redovite obroke, otprilike pet puta dnevno, pri čemu barem jedan od tih obroka treba biti topao. Želimo vam puno zdravlja!

BONUS TEKST

Svetozar Cvetković iskreno je govorio o svojoj bolesti i odao počast liječniku koji ga je spasio. Svetozaru Cvetkoviću, glumcu, dodijeljena je nagrada “Pavle Vuisić” kao priznanje za izniman doprinos glumačkom zanatu. Ovo priznanje primio je na Ljetnoj pozornici u Nišu i posvetio ga dr Nadi Basari, kojoj smatra da mu je spasila život.

  • Brđanin je naveo da je dr. Basara, vrhunski stručnjak za transplantaciju matičnih stanica u Njemačkoj i Europi, razlog zašto se obratio prisutnima. “Prije sedam-osam godina rastanci su često bili popraćeni suzama, jer su ljudi očekivali da bi to mogao biti naš posljednji susret.

Stjecajem okolnosti morao sam prekinuti određene filmske projekte, ali tijekom putovanja sjevernim dijelom naše planete, Naišao sam na doktoricu koja mi je vratila život i omogućila da budem s vama ovu večer, njeno ime je Nada Basara, zahvalan sam joj za život koji mi je pružila. naglasio je Cvetković.

  • Doktorica Nada Basara izvršila je značajan utjecaj kako na medicinu tako i na čovječanstvo. Ističe se kao jedina žena pravoslavne vjeroispovijesti koja je dobila najveću čast Malteškog reda Njemačke, uz odlikovanje predsjednika Srbije i Crne Gore, kao i SPC – Orden Svetog Save drugi red.