– Danas smo za vas pripremili predmet koji se bavi osobnom higijenom. Točnije, naša će se rasprava usredotočiti na proces tuširanja. Razumijemo da postoje trenuci kada ćete poželjeti projuriti kroz njega i izaći van. Ipak, pristup koji koristite nije preporučljiv… Možda će vas iznenaditi koje područje vašeg tijela sadrži najviše mikroba i potencijalne posljedice nepravilnog i dosljednog čišćenja!

  • Dr. Karan Raj često se bavi pitanjima tjelesne higijene i izaziva brojne zablude, podižući svijest o zdravstvenim problemima koji se često zanemaruju. Koristeći znanje ovog stručnjaka, možete otkriti riznicu intrigantnih činjenica o tijelu i optimalnim praksama njege tijela. Dr. Raj naglašava da čak i oni koji se svakodnevno tuširaju često zanemaruju temeljito čišćenje pupka, koji se smatra jednim od najprljavijih dijelova tijela.

Ovo posebno područje može lako nakupiti bakterije, različite oblike prljavštine, mrtve stanice kože, vlakna tkanine i druge slične ostatke. Jednostavno pranje vodom ili samo kupanje nije dovoljno; važno je naglasiti da se za čišćenje nikada ne smiju koristiti oštri predmeti! Korištenje takvih predmeta nosi značajan rizik od teških ozljeda i moguće infekcije. Za učinkovitije čišćenje pupka neophodna je vata.

  • Temeljito pranje i sušenje područja pupka je od vitalnog značaja. Liječnici ukazuju da su topli, vlažni nabori idealno okruženje za gljivice, što dovodi do osjećaja peckanja, crvenila i neugodnih mirisa. Učinkovita metoda za čišćenje pupka uključuje nanošenje male količine maslinovog ili kokosovog ulja i puštanje da odstoji 10 do 15 minuta prije nego što se ispere.

Nakon nanošenja ulja, neophodno je očistiti pupak sapunom i vodom. Dosljednost u ovoj rutini je ključna, osobito tijekom treninga. Dok neki pojedinci započinju i završavaju svoj dan tuširanjem, drugi bi se mogli odlučiti tuširati u različito vrijeme tijekom dana, no liječnik ima važnu poruku za sve. Jeste li ikada razmišljali o tome da često tuširanje može negativno utjecati na vaše zdravlje, posebice na kožu?

  • U tim sparnim ljetnim danima, oduprijeti se iskušenju da se istuširamo i opustimo može biti prilično izazovno, zbog čega se mnogi od nas prepuštaju nekoliko puta dnevno ne razmišljajući o mogućim posljedicama. Možda je iznenađujuće, ali zdravstveni radnici naglašavaju da rjeđe tuširanje zapravo može koristiti našoj koži! Prema dermatologinji Meri Stephenson, svakodnevno tuširanje možda nije neophodno. Osobni čimbenici kao što su tip kože, dob i razina aktivnosti prvenstveno određuju koliko se često netko tušira.

Liječnik preporučuje tuširanje svaka dva do tri dana, što je prilično neočekivano. Volite li se više tuširati ili uživati ​​u kadi? Tuš može uštedjeti do 50 posto više vode u usporedbi s kadom. Važno je uzeti u obzir trajanje tuširanja, a optimalno vrijeme je od pet do sedam minuta.

  • Često tuširanje može oštetiti prirodna ulja kože i njezinu zaštitnu barijeru, što rezultira suhoćom, iritacijom, a povremeno čak i osipom ili crvenilom, napominje. Inzistira na tome da u pravilu tuširanje ne bi smjelo trajati duže od tri minute. Ovo također sugerira da bismo se trebali češće tuširati tijekom aktivnosti, treninga ili fizičkog rada jer oni mogu pridonijeti pojačanom znojenju.