Za osobe kojima je dijagnosticirana hipertenzija, nužno je pridržavati se uputa svog zdravstvenog radnika. Kamen temeljac liječenja uključuje uključivanje tjelovježbe i modifikacije prehrane u vašu rutinu. Čak i ako vam je liječnik propisao lijekove za snižavanje krvnog tlaka, važnost promjene načina života je teško precijeniti, smatra nutricionistica-dijetetičarka Jovana Srejić Ferluga.

Jovana Srejić Ferluga objašnjava da medicinska zajednica predlaže dvije dijete, DASH (prehrambeni pristupi za zaustavljanje hipertenzije) i mediteransku dijetu, kao učinkovite metode za regulaciju krvnog tlaka. Ove dijete imaju mnogo sličnosti, poput upotrebe maslinovog ulja i mogućnosti uživanja u čaši crnog vina uz obroke. Međutim, mediteranska prehrana ne nameće posebna ograničenja na konzumaciju soli.

Uključujući cjelovite žitarice i njihove prerađevine, kao i voće i povrće, preporučuje se konzumacija mlijeka i njegovih prerađevina s nižim udjelom mliječne masti za uravnoteženu i hranjivu prehranu.

Mahunarke

Uključujući ribu iz hladnih sjevernih mora poput tune, lososa, haringe, skuše i bakalara, kao i nemasno meso poput piletine i puretine, preporučuje se konzumacija koštuničavog voća i sjemenki nekoliko puta tjedno.
Izbjegavajte:

Ovisno o visini i krvnom tlaku, preporuča se ograničiti dnevni unos soli na 2300 ili 1500 mg.

Kako biste održali zdravu prehranu, savjetuje se izbjegavati slatke poslastice, zaslađena pića i konzumaciju crvenog mesa.

Prema riječima nutricionista, plan Daš obiluje namirnicama koje osiguravaju esencijalne hranjive tvari poput kalija, magnezija, kalcija, dijetalnih vlakana i proteina. Osim toga, ovaj režim prehrane učinkovito smanjuje potrošnju zasićenih masti, kolesterola, trans masti i soli.

Tri su bitna hranjiva koja se mogu dobiti iz različitih izvora.

Magnezij se može pronaći u raznim izvorima kao što su mekinje, lješnjaci, bademi, riža od cjelovitog zrna, kikiriki, mahunarke, špinat, blitva, banane, mliječni proizvodi i meso.

Kalij se može dobiti iz različitih izvora kao što su banane, pečeni krumpir s kožom, suhe šljive, naranče, rajčice, sok od rajčice, brokula, mrkva, grožđice, grah, špinat, bundeva, mekinje žitarica, sjemenke suncokreta, bademi i melasa.

Kalcij se može dobiti iz različitih izvora kao što su mlijeko i mliječni proizvodi, tofu, grah, kelj, brokula i špinat. Kao primjer jednodnevnog jelovnika naš sugovornik predlaže dan započeti palačinkama od zobenih pahuljica prelivenim humusom, uživati ​​u ručku od lososa i salate od kvinoje, večerati cezar salatu te grickati voće i bademe.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.