Ginekolog objašnjava posljedice dugog izostanka intimnih odnosa na žensko tijelo, a mnoge žene taje jedan aspekt. Nedostatak bliskih odnosa često može utjecati na ženino emocionalno stanje; no, ginekologinja Liz Lister otkrila je što se događa u tijelu žene kad izdrži dulji period bez intimnosti.

  • “Ovo je značajno pitanje koje moji pacijenti rijetko pominju, vjerojatno zbog osjećaja srama”, izjavila je Liz, razlažući razloge koji stoje iza toga. “Što se dulje suzdržavate od seksa, to intimni odnosi mogu postati zategnutiji! – Prema riječima liječnika, to se događa kada se tkivo opusti i prokrvljenost tog područja se smanji, jer tijelo nije naviklo na pripremu za snošaj.

Slično kao i vježbanje, ono postaje ugodnije kad se navikne na njega. Ova pojava može pogoditi žene bilo koje dobi – nastavlja doktorica: – Upamtite da su bavljenje seksualnim aktivnostima i doživljavanje orgazma povezani s poboljšanim imunitetom i poboljšanim zdravljem srca. Ako je prošlo dosta vremena od vašeg posljednjeg intimnog susreta, razmislite o korištenju lubrikanata!

  • Za one koji su solo, istražite hobi i koristite razne alate. Što se tiče kontracepcije, Liz Lister kaže: – Za optimalne rezultate preporuča se minimaliziranje interferencije s vašim hormonima. Unatoč zabrinutosti oko IUD-a, koji se koristi više od 40 godina, moderne verzije koje su danas dostupne znatno su učinkovitije.

Istraživanje provedeno 2013. godine i objavljeno u Journal of the American Congress of Obstetricians and Gynecologists otkrilo je da su ginekolozi tri puta skloniji preporučiti IUD u usporedbi s drugim metodama kontracepcije.

  • Ta je sklonost dobro utemeljena: ne samo da se spirale mogu pohvaliti stopom učinkovitosti od 99 posto, nego također pomažu u upravljanju obilnim menstrualnim protokom i grčevima dok isporučuju hormone lokalno, a ne sustavno, za razliku od kontracepcijskih pilula, kako je rekao ovaj liječnik.

BONUS TEKST

Proces korištenja doniranih reproduktivnih stanica za in vitro oplodnju prilično je zamršen. Parovi i žene bez partnera ovu odluku ne donose olako ili brzo. U Srbiji se parovima i ženama bez partnera pruža mogućnost začeća uz pomoć doniranih reproduktivnih stanica. Ovaj postupak ne samo da je dopušten zakonom, već ima potporu države i Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, što ga čini jedinstvenom inicijativom u svijetu. Pravo na ovaj zahvat imaju oni koji ispunjavaju temeljne kriterije, kao i neudate žene.

  • Žena se može prijaviti za postupak s doniranim reproduktivnim stanicama ako joj je specijalist za neplodnost potvrdio da nema vlastitih i ako je mlađa od 50 godina. Za žene bez partnera osnovni uvjet je posjedovanje vlastitih reproduktivnih stanica (jajnih stanica) krenuti naprijed s odabirom donora sperme, što ukazuje da njezina funkcija jajnika ostaje netaknuta.

Uz to, dob služi kao ograničavajući faktor za prijavu, jer je dobna granica u našoj zemlji utvrđena na 50 godina. Koje korake mogu poduzeti parovi ili neudate žene kako bi se prijavili za ovaj postupak i postoji li mogućnost da to pokrije RFZO? Prijave se podnose elektroničkim putem putem E uprave od strane parova i žena bez partnera. Bez obzira na to radi li se komisija u državnoj ili privatnoj zdravstvenoj ustanovi, zakazuje se putem interneta.

  • U privatnim klinikama pojedinci također imaju mogućnost podvrgnuti se pregledu povjerenstva i dobiti preporuku povjerenstva za nastavak postupka darivanja. Potrebna su ključna mišljenja stručnjaka za neplodnost, embriologa, psihologa i odvjetnika. Nakon što povjerenstvo da pozitivnu preporuku, kreće se u postupak odabira darivatelja, a odmah nakon toga slijedi administrativna faza koja podrazumijeva prikupljanje suglasnosti za uvoz stanica.