Kada donji krvni tlak prijeđe prag od 80 mmHg, klasificira se kao dijastolička hipertenzija. Obično su normalne vrijednosti u rasponu od 60 do 80 mmHg. Međutim, ako vrijednosti prelaze 120 mmHg, to ukazuje na ozbiljno i potencijalno opasno stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.

Nizak krvni tlak, koji se također naziva dijastoličkim tlakom, je sila kojom krv djeluje na stijenke arterija tijekom faze mirovanja ciklusa otkucaja srca. Povišeni dijastolički tlak predstavlja prijetnju zdravlju aorte, glavne arterije u tijelu. Pojedinci s izrazito povišenim dijastoličkim tlakom izloženi su povećanom riziku od razvoja aneurizme abdominalne aorte, stanja koje nosi značajnu medicinsku opasnost.

Aneurizma može uzrokovati rupturu aorte, što uvelike povećava vjerojatnost smrtnosti. Povećan rizik od moždanog udara usko je povezan s povišenim nižim krvnim tlakom, osobito kada prelazi 100 mmHg. Osim toga, ovo stanje često prati: Pretilost predstavlja značajan rizik zbog povišenog indeksa tjelesne mase (BMI), dok se osobe s dijabetesom suočavaju s povećanom osjetljivošću na visoke razine šećera u krvi.

Povišene razine triglicerida u krvotoku dodatno kompliciraju postojeće stanje. Osobe koje posjeduju određene karakteristike imaju veći rizik od razvoja dijastoličke hipertenzije. Budući da su u obitelji imali hipertenziju, prethodno su se susreli s problemima koji se odnose na njihovo kardiovaskularno zdravlje.

Muškarci su suočeni s nešto većim rizikom u odnosu na žene kada je u pitanju postupak mjerenja krvnog tlaka. U slučaju da mjerenje krvnog tlaka pokazuje niži tlak veći od 100 mmHg, savjetuje se pričekati pet minuta prije ponovnog pokušaja mjerenja. Ako nema promjena u očitanju, neophodno je hitno potražiti liječnički savjet kako bi se utvrdili čimbenici u pozadini koji pridonose povišenom tlaku i primili odgovarajuće liječenje. Osim liječenja, jednako je neophodna prilagodba načina života.

Prestanak pušenja je ključan jer uvelike povećava šanse za razvoj kardiovaskularnih bolesti. Također je preporučljivo ograničiti konzumaciju alkohola jer može povisiti razinu krvnog tlaka i pridonijeti nastanku hipertenzije. Snižavanje krvnog tlaka može se olakšati usvajanjem zdrave prehrane koja uključuje obilje voća, povrća, cjelovitih žitarica i zdravih masnoća.

U području promicanja kardiovaskularne dobrobiti, postoje određeni izbori hrane koji igraju ulogu u smanjenju razine kolesterola i regulaciji šećera u krvi. Evo nekoliko primjera hrane koja se obično predlaže: Vlakna i antioksidansa ima u izobilju u voću i povrću, dok omega-3 masnih kiselina ima u izobilju u ribi. Zdrave masnoće mogu se pronaći u orašastim plodovima i sjemenkama, dok su cjelovite žitarice korisne za stabilizaciju razine šećera u krvi.

Pravilno liječenje ključno je kada se radi o dijastoličkoj hipertenziji, stanju od najveće važnosti. Kontrola dijastoličke hipertenzije zahtijeva točna očitanja krvnog tlaka, redovite posjete liječniku, usvajanje zdravijeg načina života i pridržavanje hranjive dijete. Pravovremena identifikacija simptoma i brzo djelovanje mogu spriječiti teške komplikacije i poboljšati opću dobrobit. Stoga osobe s visokim krvnim tlakom moraju dati prednost svom zdravlju i proaktivno poduzeti mjere za sprječavanje potencijalnih zdravstvenih problema.

BONUS TEKST

Ako osjećate stalnu promuklost popraćenu suhim grlom i osjećajem grebanja dulje od 10 dana, savjetuje se da potražite liječničku pomoć, jer bi to moglo ukazivati ​​na temeljni zdravstveni problem koji treba riješiti. Ovdje su glavni uzroci promuklosti i nekoliko korisnih prijedloga kako je ublažiti.

Tipično, promuklost proizlazi iz virusne infekcije koja zahvaća gornje dišne ​​puteve. Osim toga, postoji nekoliko drugih čimbenika koji mogu potaknuti, pridonijeti ili pogoršati ovo stanje. Ti čimbenici obuhvaćaju: Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) je stanje karakterizirano povratom želučane kiseline, obično poznato kao refluks kiseline. pušenje Pretjerana konzumacija kofeinskih i alkoholnih pića može opteretiti glasnice, osobito pri aktivnostima poput vrištanja ili dugotrajnog pjevanja.

alergije Promuklost može biti uzrokovana udisanjem otrovnih tvari i pretjeranim kašljanjem. Osim toga, postoje neki manje poznati čimbenici koji mogu pridonijeti promuklosti. Ako promuklost potraje dulje od 10 dana, preporučuje se potražiti liječničku pomoć jer može biti uzrokovana raznim čimbenicima poput polipa glasnica, raka grla, štitnjače ili pluća, oštećenja grla, muške adolescencije, lošeg rada štitnjače , aneurizme torakalne aorte ili stanja živaca i mišića koja utječu na funkciju govora.

Promuklost obično nije razlog za zabrinutost, ali ako potraje dulje od tjedan dana kod djece ili 10 dana kod odraslih, preporučljivo je potražiti liječničku pomoć kao mjeru opreza. Ako je promuklost praćena iscjetkom iz nosa, uz poteškoće s gutanjem ili disanjem, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć.

Kako bi odredio odgovarajući postupak, liječnik može odlučiti uzeti bris grla, rendgensku snimku ili predložiti CT (što je drugačiji oblik rendgenske snimke). Osim toga, može biti potrebna kompletna krvna slika za procjenu količine crvenih i bijelih krvnih stanica, trombocita i hemoglobina.