U današnjem ubrzanom i često stresnom svetu, osobne i intimne potrebe pojedinaca često ostaju zanemarene. S obzirom na to, nedavna istraživanja otkrila su zabrinjavajuće podatke prema kojima je jedan od pet nevjenčanih parova izjavio da nije imao spolne odnose u poslednjih mesec dana.

Ovo postavlja pitanje o emocionalnoj i fizičkoj udaljenosti koja može nastati između partnera. Naime, u situacijama kada su bliski odnosi narušeni, često se javljaju problemi koji mogu dovesti do nepovratnih oštećenja u vezi. Važno je delovati odmah, umesto da se čeka mesecima ili godinama, jer može biti prekasno da se reše problemi. Delo jedne strane može značajno uticati na drugu, posebno kada jedan partner izbegava intimnost.

  • Ovo često stvara sukob ega, gde jedna strana želi vezu, dok se druga čini ravnodušnom. Uobičajeno je verovati da muškarcima teže padaju nebliskosti, ali istraživanja pokazuju da nedostatak seksualne aktivnosti može povećati nivo stresa kod oba pola. Intimnost, bez obzira na to kako je doživljavamo, osnovna je ljudska potreba koja, kada je uskraćena, može izazvati dramatične reakcije.

O muškoj apstinenciji se često razgovara, ali se manje pažnje poklanja njegovim uticajima na žene. U prošlosti su se žene koje su se suzdržavale od seksualne aktivnosti suočavale sa histerijom, što je termin koji potiče od latinske reči “hystera”, koja označava matericu. Verovalo se da zadovoljstvo tokom snošaja deluje na celokupno telo, a njegovo odsustvo može negativno uticati na sve organe, što može dovesti do nervoze i osećaja izolovanosti kod žena.

Osim toga, tokom reproduktivnih godina, seksualna želja kod žena varira kroz menstrualni ciklus, dostižući vrhunac tokom ovulacije i ostajući povišena u predmenstrualnoj fazi. Dok je masturbacija kod žena često smatrana tabu temom, važno je napomenuti da se one takođe bave ovim oblikom seksualne aktivnosti kada su u fazi apstinencije, ali se to obično smatra manje značajnim od muške masturbacije.

  • U pozitivnim odnosima, pojedinac doprinosi samo 10 posto, dok u negativnim doprinosi čak 90 posto. U proseku, bračni parovi uživaju u intimnim odnosima otprilike jednom nedeljno, dok je zapanjujuće da jedan od dvadeset parova potpuno izbegava bilo kakvu intimnost. Zaintrigirani idejom o uticaju apstinencije, jedan par odlučuje da testira mesec dana bez seksualne aktivnosti.

Chris i Judy, par koji se upustio u ovaj eksperiment, doživeli su iznenađujuće rezultate. Chris je na početku bio skeptičan, smatrajući da je intimnost ključni aspekt njihove veze. Na treći dan apstinencije shvatio je koliko mu nedostaje bliskost s Judy, upoređujući to s dijetom bez slatkiša. Njegova čežnja za intimnošću postala je sve jača, a s vremenom je počeo primećivati da se i Judy čini udaljenom. Tokom treće nedelje, čak su otišli na vikend izlet u nadi da će prekinuti apstinenciju, ali ni tada nije došlo do intimnosti, što je Chrisu dodatno povredilo ego.

Judy, s druge strane, na početku je brinula da će mesec dana bez bliskosti uništiti njihov brak. Ipak, u drugom nedelji je shvatila da joj intimnost ne nedostaje koliko je očekivala. Njeni strahovi su je podsticali da mu šalje slatke poruke, ali i dalje je osećala nesigurnost u vezi s njegovim osećanjima prema njoj.

Kada je eksperiment završio, oboje su shvatili da je njihova veza postala jača. Iako su se suočavali s izazovima, duboko su se povezali na emocionalnom nivou, što ih je podstaklo da bolje cene i ne uzimaju intimnost zdravo za gotovo. Na kraju, iskustvo im je omogućilo da preispitaju svoje prioritete i unaprede svoju vezu, pokazujući kako čak i izazovi mogu postati prilike za rast i jačanje emocionalne povezanosti.