Ako primijetite da vaša orhideja ne uspijeva, da dugo nije cvjetala ili da jednostavno ne pokazuje znakove rasta, sada je pravo vrijeme da joj pružite potrebnu njegu koristeći prirodnu ishranu koja može značajno poboljšati njezino zdravlje i izgled. Ovaj jednostavan, ali izuzetno učinkovit tretman pomoći će vašoj biljci da dobije sve esencijalne hranjive tvari potrebne za njen rast, a rezultati će biti iznenađujući. Orhideje koje su zanemarene ili koje nisu cvjetale duže vrijeme mogu brzo početi bacati cvjetove jedan za drugim, a vaš je zadatak samo da im omogućite najbolju moguću njegu.
Jedna od najpoznatijih metoda za revitalizaciju orhideja uključuje korištenje prirodnih gnojiva koja su lako dostupna u vašem domu, poput ljuske luka. Ovaj prirodni tretman omogućava brzo i učinkovito hranjenje biljke, a tako pripremljeno gnojivo bogato je važnim tvarima koje će vašu orhideju učiniti zdravijom i ljepšom nego ikad.
Kako oživjeti svoju orhideju?
- Postupak revitalizacije orhideje počinje jednostavnom, ali vrlo korisnom metodom. Prvo, potopite lonac u kojem se nalazi vaša orhideja u posudu s vodom na otprilike 20 minuta. Ovo će omogućiti da biljka upije vlagu i da njezini korijeni dobiju potrebnu hidrataciju.
Zatim, uzmite luk ili ljusku luka, koja je bogata mnogim korisnim tvarima. Ljuske luka sadrže antibakterijska i antiseptička svojstva koja mogu pomoći vašoj biljci da se brzo ukorijeni i počne cvjetati. Stavite ljuske u staklenu teglu i prelijte ih s litrom ključale vode. Ostavite da odstoji dok se voda ne ohladi, a zatim je procijedite.
Kada se voda ohladi, možete koristiti ovu otopinu kao preljev za korijenje orhideje. Pored gnojenja, obavezno obavite i nekoliko drugih postupaka koji će vašoj orhideji omogućiti dugoročno zdravlje.
Presađivanje
Ako vaša orhideja već duže vrijeme nije cvjetala, možda je vrijeme da je presadite. Tokom presađivanja, obavezno odrežite sve oštećene i trule korijene, a rezove dezinficirajte mljevenim cimetom, koji će spriječiti daljnje oštećenje. Ekstrakt ljuske luka možete koristiti i kod presađivanja biljke, nanoseći ga metodom namakanja.
Nakon presađivanja, obavezno primijenite ovaj prirodni tretman jednom svaka dva tjedna. Prvo, ostavite da odstoji oko 30 minuta, a zatim tretirajte listove orhideje ovim odvarom. Za to, koristite bocu sa raspršivačem i poprskajte obje strane listova. Prskanje obavite rano ujutro, jer to omogućava najbolju apsorpciju hranjivih tvari. Također, možete koristiti ovu otopinu i za čišćenje listova, natapajući pamučni štapić i nježno brišući listove.
Kao dodatni korak, možete uroniti korijenje orhideje u ovu otopinu oko 30 minuta prije presađivanja. Time će biljka apsorbirati potrebne hranjive tvari, što će joj pomoći da brže raste i zdravije se razvija.
Šećer – Tajna uzgoja orhideja
Jedan od manje poznatih, ali izuzetno korisnih trikova za oživljavanje orhideja je korištenje šećera. Ovaj jednostavan sastojak iz kuhinje može učiniti čuda za biljke koje su oslabljene, oštećene ili koje dugo nisu cvjetale. Šećer je za orhideje ono što su antibiotici za ljude – pomaže im da se oporave, ojačaju i počnu cvjetati.
- Kako koristiti šećer? Uzmite jednu kašičicu šećera i otopite je u litri vode. Ovom otopinom uronite orhideju i ostavite je da se namače oko 8 do 9 sati. Neki stručnjaci preporučuju da je ostavite čak cijeli dan kako bi biljka maksimalno iskoristila sve hranjive tvari. Nakon toga, orhideju stavite u stajaću vodu još na sat vremena, čime ćete omogućiti biljci da apsorbira dodatne tvari.
Sutradan ćete primijetiti da vaša orhideja izgleda mnogo bolje, da je čvršća i zdravija, a uskoro ćete primijetiti i prve znakove cvjetanja. Ovaj tretman može potpuno obnoviti biljku, a rezultati će biti dugoročni.
Dodatni savjeti za njegu orhideja
Kada presađujete orhideju, uvijek koristite odgovarajući supstrat, poput borove kore ili specijaliziranih supstrata za orhideje. Ovaj supstrat pruža biljci potrebnu potporu i omogućava da korijeni slobodno rastu i dišu. Također, nakon što potopite lonac, obavezno ostavite da višak vode iscuri, a lonac osušite papirnim ubrusima kako biste spriječili truljenje uzrokovano prekomjernom vlagom.
Pored toga, stavite orhideju na svijetlo mjesto, ali izbjegavajte direktnu sunčevu svjetlost, jer to može izazvati opekline na listovima. Orhideje vole difuznu svjetlost, pa je najbolje da ih smjestite u prostoriju s puno prirodnog svjetla, ali ne na mjestu gdje sunčeve zrake direktno padaju na biljku. Kao što možete vidjeti, uz pravilnu njegu i nekoliko jednostavnih tretmana, vaša orhideja će brzo oživjeti, rasti i cvjetati. Dajte joj ljubav i pažnju koju zaslužuje, i uživajte u njenoj ljepoti i cvjetovima koji će obogatiti vaš prostor.