Rođenje bliznakinja Kendre i Malije Herin u bolnici u Solt Lejk Sitiju bilo je čudo samo po sebi.U nastavku članka vam donosimo njihovu priču..

Djevojčice su se rodile spojene u predjelu stomaka, dijeleći karlicu, bubreg i jetru. Njihovo stanje bilo je izuzetno rijetko i ozbiljno – od svakih 200.000 porođaja, samo jedan slučaj rezultira spojenim blizancima. Ljekari su roditelje odmah upozorili da su šanse za preživljavanje njihovih kćerki minimalne. Ipak, Kendra i Malija su uspjele da prežive prvu noć, a njihova borba za život time je tek započela.

  • Kako su dani prolazili, djevojčice su nastavile da prkose očekivanjima medicinskih stručnjaka. Njihovi roditelji, Džejk i Erin Herin, suočili su se s teškom dilemom: da li ih ostaviti spojene, riskirajući sve ozbiljnije zdravstvene komplikacije, ili da prihvate visokorizičnu operaciju razdvajanja koja bi im možda dala priliku za samostalan život. Odluka nije bila nimalo laka jer bi operacija mogla značiti kraj za obje djevojčice.

Uprkos strahu, roditelji su odlučili da daju svojim kćerkama šansu za nezavisnost. Prije same operacije, djevojčice su morale proći kroz bolan proces rastezanja kože uz pomoć posebnih tkivnih ekspandera kako bi bilo dovoljno kože za zatvaranje rana nakon razdvajanja. Dok su se pripremale za zahvat, roditelji i medicinsko osoblje trudili su se da im olakšaju svaki trenutak – organizovali su igre, poklanjali im lutke i značke medicinskih sestara, i pravili nezaboravne porodične uspomene, svjesni da možda zajedno proživljavaju posljednje dane.

Na dan operacije, nazvan “Dan razdvajanja”, emocije su bile jake. Operacija je trajala nevjerovatnih 26 sati, a tim od šest hirurga i dvadeset pet članova pomoćnog osoblja radio je neumorno da razdvoji djevojčice i da svakoj omogući šansu za život. Nakon zahvata, svaka od djevojčica je imala samo jednu nogu, a oporavak je bio dug i neizvjestan. Provele su tri mjeseca u bolnici prije nego što su mogle da krenu kući.

Ipak, novi izazovi su brzo uslijedili. Budući da su dijelile jedan bubreg, ljekari su morali odlučiti kojoj će djevojčici bubreg pripasti. Kendra ga je zadržala, dok je Malija devet mjeseci bila na dijalizi, čekajući transplantaciju. Njihova majka joj je donirala bubreg, ali deset godina kasnije Malijino tijelo je počelo da ga odbacuje. Ponovo je završila na dijalizi i čekala novog donora. Poslije 18 mjeseci borbe, dobila je još jednu šansu zahvaljujući anonimnom donatoru, no i tada su komplikacije prijetile njenom životu.

Uprkos svemu, Kendra i Malija su nastavile da se bore. Njihov život nakon razdvajanja bio je pun izazova, ali i malih pobjeda. Naučile su da hodaju uz pomoć štaka i hodalica, vozile električne trotinete i učile kako da funkcionišu samostalno. Njihova odlučnost i optimizam inspirisali su sve oko njih.

Kroz godine, bliznakinje su postale simbol hrabrosti i snage. Danas, u svojim dvadesetima, žive odvojene živote, ali su i dalje neraskidivo povezane. Kendra je završila kurs za flebotomiju i zaposlila se, dok je Malija diplomirala na smjeru digitalnih medija i planira karijeru u grafičkom dizajnu. Na svom YouTube kanalu dijele detalje o svakodnevici, izazovima i uspjesima, ohrabrujući druge ljude da nikada ne odustanu od svojih snova.

Njihovo putovanje je pokazalo koliko su otpornost i podrška porodice ključni za prevazilaženje i naizgled nemogućih prepreka. Iako je njihova budućnost i dalje neizvjesna zbog zdravstvenih komplikacija, Malija i Kendra ostaju primjer da čak i najteži izazovi mogu biti savladani uz ljubav, vjeru i nepokolebljivu volju.