Dekodiranje poruka vašeg tijela: dešifriranje značenja transformacije kože i kose. Najveći organ našeg tijela, koža, ima sposobnost otkriti sve nedostatke vitalnih hranjivih tvari u našem sustavu. Pojava pukotina na koži, osjećaj trnaca ili čak gubitak kose mogu poslužiti kao rani pokazatelji da nam nedostaje ključni element u dnevnom unosu. Shvaćanje važnosti ovih signala najvažnije je za održavanje optimalnog zdravlja.

  • Područje oko usta može osjetiti suhoću i pucanje kože. Prisutnost suhe, ispucale kože u kutovima usta potencijalno može biti znak nedovoljne razine željeza, cinka i vitamina B kompleksa, posebno B3, B2 i B12. Ove esencijalne hranjive tvari igraju vitalnu ulogu u održavanju zdravlja kože i promicanju njezina pomlađivanja.

Za pojedince koji slijede vegetarijansku prehranu, važno je voditi računa o potencijalnim nedostatcima hranjivih tvari. Kako bi se to riješilo, savjetuje se uključiti hranu bogatu hranjivim tvarima u prehranu, uključujući blitvu, kikiriki, mahunarke (poput leće), perad, ribu (poput lososa i tune), jaja, školjke i rakove. Osim toga, vitamin C može pomoći u apsorpciji željeza i jačanju imunološkog sustava.

  • Problemi s kožom i kosom često mogu ići ruku pod ruku. Mlada žena proživljava veliku nevolju zbog problema s gubitkom kose. Pojava grimizne iritacije kože ili gubitka kose može ukazivati ​​na nedostatak vitamina B7, također poznatog kao biotin. Kako bi se spriječio ovaj nedostatak, ključno je ograničiti konzumaciju sirovih jaja, budući da protein avidin prisutan u njima može spriječiti apsorpciju biotina.

Umjesto toga, preporučljivo je u prehranu uvrstiti kuhana jaja, losos, avokado, gljive, cvjetaču, soju, orašaste plodove, maline i banane. Ako se na licu, rukama, bedrima ili stražnjici pojave kožne promjene nalik crvenim ili bijelim aknama, to može upućivati ​​na nedostatak esencijalnih masnih kiselina, kao i vitamina A i D, koji igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja kože i regulaciji njegovo cjelokupno stanje.

Zaključak

Ako budete svjesni signala koje vaša koža i kosa šalju, možete učinkovito otkriti sve nedostatke u prehrani i poduzeti odgovarajuće mjere da ih ispravite. Poboljšanje zdravlja vaše kože i opće dobrobiti moguće je prilagodbom prehrane koja uključuje potrebne hranjive tvari. Korisno je slijediti raznoliku prehranu koja hrani vaše tijelo i širiti ove korisne savjete drugima, omogućujući im da razumiju i protumače poruke svog tijela.

 

BONUS TEKST

Prisutnost obojenog, zadebljanog nokta koji se lako lomi i ima neugodan miris obično je jasan znak gljivične infekcije. Ovaj problem često prevladava, osobito tijekom putovanja zrakoplovom. Srećom, postoji nekoliko učinkovitih mjera koje možete poduzeti da biste se zaštitili.

Osobe koje boluju od dijabetesa izložene su većem riziku od komplikacija povezanih s gljivičnim infekcijama noktiju, stoga je važno da redovito kontroliraju svoja stopala i potraže liječničku pomoć ako sumnjaju na infekciju. Prema dr. Uti Schlossberger, poznatoj dermatologinji iz Kölna, gljivični patogeni smatraju da je prikladno nastaniti kožu kada je imunološki sustav ugrožen.

Gljivice mogu lako prodrijeti u kožu i nokte kada su vlažni i omekšali. Mjesta s toplim i vlažnim uvjetima, poput bazena i sauna, predstavljaju posebno visok rizik od infekcije. Dugotrajno liječenje koje uključuje vježbe posebno usmjerene na noge, stopala i gležnjeve. Liječenje gljivičnih infekcija noktiju obično zahtijeva dulje trajanje zbog njihove perzistentne prirode, a nažalost postoji velika vjerojatnost ponovnog pojavljivanja.

Primarni pristup liječenju uključuje korištenje antifungalnih lijekova, povremeno nadopunjenih laserskom terapijom. U težim slučajevima može biti potrebno uklanjanje zahvaćenog nokta, iako je to ishod koji nastojimo spriječiti. Ako planirate godišnji odmor, ovi vam korisni savjeti mogu pomoći da se zaštitite tijekom putovanja.

Kada koristite zajedničke prostore s velikim brojem ljudi, kao što su javni zahodi u vodenim objektima ili obalnim područjima, ključno je nositi odgovarajuću obuću. Neophodno je temeljito osušiti područje između nožnih prstiju kako biste održali optimalnu higijenu stopala.

Osim toga, u tu svrhu možete koristiti sušilo za kosu. Kako biste spriječili nastanak vlažnog i grijanog okruženja, te ublažili pritisak na kožu i nokte, preporučljivo je nositi prozračne pamučne čarape i udobnu obuću. Ključno je izbjegavati dijeljenje ručnika, čarapa i cipela s drugima kako bi se smanjio rizik prijenosa gljivica. Za učinkovito uklanjanje gljivica preporuča se pranje čarapa i ručnika na temperaturi od 60 stupnjeva.