Vesna Zmijanac je, u svojoj mladosti, slovila za jednu od najlepših i najprivlačnijih pevačica na estradi. Njena lepota i šarm bili su neodoljivi, pa su mnogi muškarci padali pred njom. Iako je njena muzička karijera bila u punom jeku, njen privatni život i ljubavne afere često su dolazile u fokus medija.
U svojoj autobiografiji, Vesna je otkrila mnoge detalje iz svog života, uključujući i to da je sa samo 15 godina izgubila nevinost sa svojim nastavnikom matematike.
Jedan od najpoznatijih i najkomplikovanijih odnosa u njenom životu bio je brak sa Miroljubom Aranđelovićem Kemišem. Njihov brak trajao je tri godine, a nakon toga, Kemiš se venčao sa Vesninom koleginicom, pevačicom Zoricom Brunclik. Spekulisalo se da je Zorica bila “kriva” za raspad braka, međutim, Kemiš je tvrdio da je razlog za njihov razvod bila Vesnina nevera.
Kemiš je u javnosti otkrio da je saznao kako je Vesna bila u vezi sa njegovim prijateljem i kolegom, Draganom Stojkovićem Bosancem. Kemiš je napisao da su on, Bosanac i Tahir Turkalić bili nerazdvojni saradnici u muzici i privatnom životu, i da su zajedno radili na mnogim projektima, stvarajući novi zvuk u narodnoj muzici. Dragan Stojković Bosanac bio je vrlo blizak prijatelj Kemišu i Vesni, a Kemiš nije verovao da bi ikada mogao da bude umešan u nešto što bi ugrozilo njihov brak. Međutim, saznao je da su Vesna i Bosanac bili zajedno, prvo u oktobru 1985. godine, a potom i kasnije.
U svojoj ispovesti, Kemiš je opisao i trenutak kada je, nakon razvoda, otišao po svoje stvari u zajednički stan i zatekao Vesnu u “vrlo domaćoj atmosferi” sa Vladom Jovanovićem, tada urednikom propagande PGP RTB-a, sa kojim je, kako je Kemiš naveo, Vesna kasnije dobila ćerku Nikoliju. Kemiš je izrazio svoje mišljenje o Jovanoviću, smatrajući ga sposobnim i ozbiljnim stručnjakom u industriji, koji je doprineo Vesninom uspehu.
Na kraju, Kemiš je zaključio da je u celoj situaciji on i Zorica Brunclik postali “kolateralna šteta”, iako nije verovao da je Vesni bila namera da ih povredi. Bio je to za njega težak period, koji je okončao odlučivši da se iseli iz zajedničkog stana, čime je završio jedan ružan period svog života.
BONUS TEKST
Zanimljivost koja povezuje prirodu i ljudsku kreativnost odnosi se na fenomen poznat kao bioraznolikost u umjetnosti. Naime, mnogi umjetnici inspiraciju crpe iz bogatstva prirodnog svijeta, ali zanimljivo je kako je i sama bioraznolikost, koja obuhvaća sve vrste biljaka, životinja i mikroorganizama, postala ključni element u stvaranju umjetničkih djela.
Jedan od najsvježijih primjera toga je biološka umjetnost ili „bioart“, umjetnički pravac koji koristi žive organizme ili biološke procese kao medium. Bioart je počeo dobivati na popularnosti krajem 20. stoljeća, a u njegovoj srži leži ideja da umjetnost može biti stvorena uz pomoć genetike, biologije i drugih znanstvenih disciplina. Umjetnici koriste bakterije, alge, gljive, pa čak i ljudske stanice u stvaranju interaktivnih i evolutivnih djela koja se mijenjaju s vremenom. Na primjer, jedan od najpoznatijih radova je „Bakterijska slika“ umjetnika Eduardo Kac, koja je nastala pomoću bakterija koje stvaraju slike pod određenim uvjetima.
Takav pristup ne samo da pomiče granice umjetničkog stvaranja, već izaziva i dublje refleksije o odnosu između ljudi i prirode, etici manipulacije s živim organizmima te ulozi tehnologije u umjetničkoj produkciji. Bioraznolikost postaje most između znanosti, umjetnosti i filozofije, ističući kako priroda sama po sebi može biti najbogatiji izvor inspiracije.