Žute i smeđe mrlje na jastucima su čest problem koji često prolazi neopaženo jer su jastuci skriveni u posteljini. Ove mrlje nastaju uslijed kombinacije znoja, vlage, dlaka, prašine, ostataka kozmetike i drugih nečistoća koje se tokom vremena talože na jastuku. Uz ove naslage, jastuci postaju stanište bakterija, grinja i plijesni, što može dovesti do zdravstvenih problema poput nesanice, akni, iritacija vlasišta, pa čak i alergijskih reakcija.
Zašto jastuci požute?
Ljudsko tijelo tokom noći gubi vlagu kroz znoj, koji se upija u jastuk. Osim toga, na jastuku se talože mrtve stanice kože, dlake, prašina i drugi alergeni, čineći jastuk ne samo prljavim, već i potencijalno opasnim za zdravlje.
Kako očistiti jastuke?
Prvi korak u održavanju čistoće jastuka je redovno pranje. Preporučuje se da perete jastuke barem dva puta godišnje, a idealno bi bilo svakih dva mjeseca.
Ako se jastuk može prati u mašini za veš, slijedite ove korake:
Sastojci za čišćenje: Za pripremu domaćeg sredstva za izbjeljivanje trebat će vam prašak za pranje, čaša sode bikarbone, 2 kašike boraksa (ili čaša sirćeta kao zamjena) i nekoliko kapi eteričnog ulja poput čajevca, koje ima antifungalna i antibakterijska svojstva.
Pranje u mašini: Stavite jastuke u mašinu, najbolje dva po dva, kako biste izbjegli deformaciju. Dodajte pripremljeno sredstvo u bubanj mašine i postavite program na minimalno 60 °C uz dvostruko ispiranje. Da biste dodatno poboljšali rezultat, možete dodati čistu tenisku lopticu u bubanj mašine, što će pomoći u održavanju oblika jastuka tokom pranja.
Sušenje: Nakon pranja, osušite jastuke na prozračnom mjestu, najbolje vani na suncu, kako bi se potpuno osušili i kako bi se izbjeglo stvaranje plijesni.
Ručno pranje:
Ako je jastuk osjetljiv i treba ručno pranje, koristite toplu vodu (ne vruću) uz dodatak sode bikarbone, soli i eteričnog ulja.
Koliko često mijenjati jastuk?
Preporučuje se mijenjanje jastuka svakih dvije godine. Ako su nakon tog vremena i dalje u dobrom stanju, možete ih odnijeti na kemijsko čišćenje radi temeljnog čišćenja.
Zaštita jastuka:
Jastuke možete zaštititi posebnim navlakama, ali one nisu zamjena za redovno čišćenje, već samo dodatna zaštita od nečistoća.
Održavanje čistoće jastuka nije samo stvar higijene, već i zdravlja, pa je važno redovno ih prati i mijenjati kako biste osigurali čist i zdrav prostor za spavanje.
BONUS TEKST
Da li ste znali da su banane radioaktivne? Iako ovo zvuči zabrinjavajuće, zapravo nije razlog za brigu. Banane sadrže kalijum-40, prirodni izotop kalijuma koji je blago radioaktivan. Kalijum je esencijalan za ljudsko telo jer pomaže u pravilnom funkcionisanju mišića i nervnog sistema, a banane su jedan od najpoznatijih izvora ovog minerala. Međutim, zbog prisustva kalijum-40, banane emituju vrlo malu količinu zračenja.
Ova količina je toliko mala da je bezopasna za ljude. Zanimljivo je da se ovo koristi kao referenca za merenje radioaktivnosti i postoji čak i neformalna jedinica nazvana „Banana Equivalent Dose“ (BED). Ova jedinica se koristi za ilustrovanje količine zračenja kojoj smo izloženi svakodnevno. Na primer, let avionom na velikoj visini izlaže nas istoj količini zračenja kao što bismo dobili konzumiranjem nekoliko desetina banana.
Banane nisu jedina hrana koja sadrži prirodnu radioaktivnost. Na listi se nalaze i krompir, grah, orašasti plodovi, i sjemenke suncokreta. Sve ove namirnice sadrže male količine radioaktivnih izotopa, ali, kao i kod banana, nivo zračenja je zanemariv i nije opasan za zdravlje.
Ovaj fenomen nas podseća na to koliko je priroda fascinantna i kako smo svakodnevno izloženi raznim prirodnim procesima koje često ne primećujemo. Iako banane sadrže radioaktivni izotop, njihov zdravstveni značaj u našoj ishrani daleko nadmašuje bilo kakav rizik, te se slobodno možete prepustiti uživanju u ovom ukusnom i zdravom voću bez ikakvih briga.