Dr. Dejan Čubrilo uspješno je razotkrio nekoliko prevladavajućih zabluda oko procesa detoksikacije. Gostujući u emisiji Ordinacija na RTS-u, doktor Dejan Čubrilo, cijenjeni specijalist sportske medicine i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, učinkovito je raskrinkao nesporazume oko detoksikacije. Trend detoksikacije postao je moderan u posljednje vrijeme.

Međutim, osobno se ne slažem s idejom upuštanja u kratkoročne detoksikacije ili postove, kao što je detoksikacija ili post od samo tri dana. Isto tako, protivim se desetodnevnom konzumiranju raznih sokova kao detoksikaciji. Po mom mišljenju detoksikaciji treba pristupiti kao cjelovitom sustavu.

Kada naše tijelo postane opijeno, to označava poremećaj u osjetljivoj ravnoteži, a način na koji je ta ravnoteža poremećena je od iznimne važnosti, posebno kada su u pitanju naše prehrambene navike. Ako se hrana ne probavlja pravilno, postaje podložna utjecaju mikroorganizama poput bakterija i gljivica.

Ovi mikrobi napreduju u nečistim uvjetima. Prema riječima dr. Čubrila, fokus ne bi trebao biti samo na razvoju lijekova, već na stvaranju okruženja koje destimulira njihovu upotrebu. U slučaju da se pojedinac suočava s masnom jetrom i visokim kolesterolom, što treba poduzeti?

Imati masnu jetru sinonim je za povišenu razinu inzulina. Primarna funkcija inzulina je stvaranje masti u jetri, tako da ova korelacija ne iznenađuje. Važno je napomenuti da kolesterol ne potječe iz hrane koju konzumiramo. Konstantno uživanje u ćevapima i hamburgerima može dovesti do probavnih komplikacija, što zauzvrat izaziva povećanje razine inzulina. Posljedično, ovaj porast inzulina služi kao katalizator za proizvodnju kolesterola u jetri.

Oni koji imaju visoku razinu kolesterola također imaju tendenciju da imaju povišenu razinu inzulina. Koja je preporučena najveća razina kolesterola koja se smatra prihvatljivom? Gledam razinu kolesterola 6 bez ikakvog osjećaja tragedije. Umjesto toga, preporučujem pacijentima da se suzdrže od poticanja proizvodnje kolesterola.

Za početak, predlažem uključivanje antioksidansa u njihovu prehranu, ne u obliku tableta, već putem konzumiranja 5 do 6 malih porcija od 50 ili 100 grama onoga što nazivamo antioksidansima – voća i povrća – u manjim količinama. Biljke, sa svojim živim i privlačnim bojama, imaju izvanrednu sposobnost smanjenja razine kolesterola. Klonimo se šećera, vodimo računa o konzumaciji i veličini porcija te izbjegavamo preopterećivanje gušterače masnom hranom.

Mala količina masti koristi se isključivo u svrhu mirisa, ništa više. Dodatno, prioritet nam je održavanje pravilne eliminacije i osiguravanje zdrave funkcije žučnih kanala konzumacijom namirnica biljnog podrijetla i osvježavajuće čaše limunade s đumbirom. Što mislite o temi sokova za detoksikaciju?

Ovi sokovi prolaze proces miješanja, prešanja i pročišćavanja. Međutim, važno je napomenuti da konzumacija ovih sokova može rezultirati značajnim povećanjem razine inzulina, usporedivim s testom opterećenja glukozom. Nadalje, konzumacija takvih sokova može spriječiti razgradnju masti, što dovodi do proizvodnje kolesterola u jetri i posljedičnog debljanja. Konzumaciju ovako pripremljenih sokova treba izbjegavati u prekomjernim količinama.

Osobno, ne podržavam unos soka bez uključivanja vlakana i sjemenki, jer te komponente pomažu regulirati reakciju gušterače. Ako se nađete bez soka, alternativa je da konzumirate sve sastojke koje ste namjeravali iscijediti. Međutim, treba uzeti u obzir jedno upozorenje: što ako vaš probavni sustav nije dovoljno jak? Što ako vam nedostaju potrebni enzimi za pravilnu razgradnju hrane?

Vrijedno je napomenuti da stres može iscrpiti enzime u želucu. Tijekom procesa detoksikacije postoje određene aktivnosti ili tvari koje su strogo zabranjene. Konzumacija masti je strogo zabranjena u ovom režimu prehrane. Sva jela pripremaju se bez upotrebe maslinovog ulja, badema ili lješnjaka. Ključno je izbjeći preopterećenje jetre ako je već pretrpana toksinima.

Umjesto toga, bitno je dati jetri dovoljno vremena da se oporavi i vrati svoje zdravlje. Kod konzumacije meso poželjno je skuhati ga u vodi, zatim dodati povrće, a zatim konzumirati pripremljeno jelo. Kada provodite režim detoksikacije, preporučljivo je u potpunosti izbaciti jaja. Mlijeko je isključeno iz svih postupaka. Osobe starije od 30 godina trebaju se suzdržati od konzumiranja mlijeka.

Mliječni proizvodi predstavljaju veći izazov za probavni sustav. Koja je definicija uspješnog procesa detoksikacije? Postizanje uspješnog procesa detoksikacije uključuje poticanje crijeva na prijelaz iz usporenog stanja u aktivno. Cilj je osigurati redovito pražnjenje crijeva, pri čemu barem jedna stolica dnevno služi kao mjerilo. Važno je pojasniti da se brz metabolizam odnosi na učinkovitu pretvorbu unesenih tvari u energiju, a ne na česte odlaske u zahod.

Ako imate višestruku nuždu u jednom danu, to znači da se vaše tijelo bori da pravilno probavi hranu. Doktor Čubrilo, gostujući u emisiji Ordinacija na RTS-u, tvrdi da konzumiranje samo jedne urme ili smokve prije spavanja može imati snažne učinke na organizam.

Ovaj jednostavan čin djeluje kao metaforički buldožer i bager, učinkovito čisteći crijeva. Namočenjem datulje ili smokve u vodu i konzumiranjem prije spavanja možete osjetiti umirujući učinak i potaknuti čišćenje crijeva i žuči. Ovaj proces daje val energije vašim stanicama, osiguravajući njihovu pravilnu prehranu. Izjavu dr. Čubrilo o dobrobiti datulja poslušajte u emisiji u 19.45 sati.