Ostavši sama s troje djece, nalazim se kao samohrana majka nakon što nas je muž napustio i preselio se u Njemačku. Kao rezultat toga, ne samo da je prodao naš dom, već je sa sobom odnio i posljednji peni.

Punih ruku našla sam se na ulici, u pratnji djece i opterećena s dvije torbe. Prije samo tri dana dobio sam pismo od svog šogora u kojem me obavještava da mu se sin razbolio i predlaže da se moja djeca i ja podvrgnemo testiranju kako bismo utvrdili jesmo li prikladni darivatelji bubrega.

Po suprugovom odlasku, moj šogor mi je velikodušno poslao iznos od 2000 maraka kao znak podrške. Zajedno s djecom izgradili smo kuću, a oba sina su mi zaposlena. Dalje, obavili smo pretrage i sa zadovoljstvom mogu izvijestiti da moj bubreg pokazuje pozitivne rezultate.

Veliko mi je zadovoljstvo što mogu pomoći tom mladiću. Moj šogor nije prenio dječaka mom bivšem mužu, već njegovog rođenog brata i sestru. S obzirom na svu štetu koju mi ​​je to smeće nanijelo, oni zapravo imaju drskosti očekivati ​​da im doniram bubreg. Moja djeca odbijaju ih čak i pogledati i odluku su prepustili meni.

Iskreno, nemam nikakvu želju imati nikakav kontakt sa smećem, a kamoli da im ponudim jedan svoj bubreg. Doživio sam značajnu bol i izdaju zbog postupaka mog šogora prema meni. Zbunjujuće me što se od mene očekuje da dobrovoljno doniram bubreg i ponudim mu pomoć.

BONUS TEKST

Proširujući svoju globalno hvaljenu kulinarsku ponudu, Singapur je nedavno odobrio konzumaciju 16 vrsta insekata, uključujući skakavce i cvrčke. U nedavnom priopćenju Singapurska agencija za hranu (SFA) izjavila je da će dopustiti uvoz insekata i proizvoda na bazi insekata od vrsta koje su temeljito procijenjene i za koje se smatra da ne izazivaju regulatorne probleme.

Prema Independentu, priopćenje SFA-e naglašava da kukci i proizvodi na bazi insekata imaju potencijal poslužiti i kao izvor prehrane za ljude i kao hrana za životinje. Smjernice koje donosi SFA propisuju da se kukci koji se koriste u te svrhe moraju uzgajati, a ne skupljati iz svojih prirodnih staništa, bez obzira jesu li uvezeni ili proizvedeni u zemlji. Osim toga, dobavljači su dužni pridržavati se strogih propisa o sigurnosti hrane.

Prema agenciji, potrebno je pružiti “dokumentirane dokaze” koji pokazuju da se insekti uzgajaju u objektima koje nadzire odgovarajuće regulatorno tijelo. Kukci imaju značajnu ulogu u konzumaciji hrane. Određene regije u Africi, Aziji, Latinskoj Americi i Oceaniji kulturno cijene kukce kao kulinarsku deliciju. Kukci poput cvrčaka, skakavaca i crva nude obilje prehrambenih prednosti, uključujući visok sadržaj proteina, antioksidanse i bitne minerale poput željeza, cinka, bakra i magnezija.

SFA je 2022. pokrenula javno savjetovanje o regulaciji insekata i proizvoda od insekata, a do travnja 2023. objavili su odobrenje korištenja za 16 različitih vrsta. Unatoč odgodi donošenja konačne presude, agencija je na kraju otkrila javnosti svoj plan za implementaciju regulatorne strukture do prvih šest mjeseci 2024.

Nepostojanje globalnih normi koje reguliraju trgovinu i konzumaciju insekata kao izvora hrane potaknulo je SFA uspostaviti sveobuhvatne smjernice kroz pedantne “znanstvene inspekcije”. Agencija je upozorila da će proizvodi biti podvrgnuti inspekciji i nadzoru, a hrana koja ne bude udovoljavala sigurnosnim propisima SFA neće dobiti dozvolu za promet.