Ako kod kuće imate sobnu biljku lopaticu koja dugo nije cvjetala i izgubila svoju ljepotu, možete je obnoviti jednostavnim i prirodnim organskim gnojivom. Dodavanjem samo jedne mjerice ovog domaćeg pripravka u korijen biljke, možete potaknuti bogato cvjetanje i učiniti da izgleda kao da je potpuno nova. Ovo gnojivo sadrži ključne hranjive tvari koje su potrebne za cvjetanje, izazivajući doslovno “eksploziju” novih cvjetova.
Ovaj vodič nudi praktične savjete i za one koji nisu iskusni u uzgoju biljaka. Na osnovu jednostavnih sastojaka kao što je zobena kaša, koja je bogata hranjivim sastojcima kao što su azot, fosfor, kalij, bor, magnezij i kalcij, lako možete pripremiti prirodno đubrivo kod kuće.
Recept za gnojivo od zobi
Potrebno vam je:
- 4 kašike ovsenih pahuljica
- 1 litra vode
Postupak:
Stavite ovsene pahuljice u blender, dodajte litru vode i blendajte dok ne dobijete glatku smjesu.
Procijedite tečnost kroz gusto sito i dobićete hranljivo gnojivo bogato ključnim mineralima.
Dobijeno gnojivo sipajte do korijena lopatice, ali i drugih sobnih biljaka koje želite potaknuti na cvjetanje.
Ovo gnojivo također koristi i drugim biljkama u vašem domu, kao što su orhideje, ljubičice i božićni kaktusi, jer im pruža esencijalne hranjive tvari koje podržavaju rast i cvjetanje.
Recept za đubrivo od krompirovih ljuski
Potrebno vam je:
- 2 srednja krompira
- 0,5 litara vode
Postupak:
Ogulite krompir i rasporedite ljuske na pleh da se osuše. Ljeti ih možete sušiti na suncu, a zimi u rerni.
Kada su ljuske potpuno suhe, sameljite ih u prah.
Pomiješajte prah sa pola litra vode i dobićete gnojivo bogato kalijem, azotom, borom i drugim hranljivim tvarima.
Ovim gnojivom možete zaliti korijenje lopatice ili drugih cvjetnica, čime ćete im pružiti dodatnu hranu za rast i cvjetanje. Lopatica je biljka koja voli vlagu, pa je preporučljivo da je svakodnevno prskate vodom kako bi ostala zdrava i bujna.
Kuvano gnojivo od krompira
Potrebno vam je:
- Voda
- Ljuske od otprilike 3-6 krompira na 1 litru vode
Postupak:
Ogulite krompir i isjeckajte ljuske na sitne komade.
Stavite ih u vodu i prokuhajte. Ostavite da se ohladi, zatim ocijedite tečnost.
Ova voda bogata je mineralima i hranjivim tvarima koje biljke lako apsorbuju, dajući im trenutni poticaj za rast i cvjetanje.
Ovim prirodnim metodama ne samo da ćete pomoći svojim biljkama da bolje cvjetaju i rastu, već ćete i uštedjeti novac na skupim kupovnim đubrivima. Ova domaća đubriva su efikasna, jednostavna za pripremu, i možete ih koristiti za različite sobne biljke kako biste poboljšali njihov izgled i zdravlje.
BONUS TEKST
Da li ste znali da je bosiljak, mirisna biljka koju često koristimo u kulinarstvu, u davnim vremenima imao sasvim drugačije značenje? U starom Egiptu i Grčkoj, bosiljak je bio simbol tuge i žalosti. Koristio se u ritualima sahrane i smatralo se da pomaže dušama da pronađu mir u zagrobnom životu. Nasuprot tome, u Indiji se bosiljak smatra svetom biljkom i simbolom zaštite i prosperiteta. Zanimljivo je da se bosiljak u nekim kulturama čak smatrao ljubavnom biljkom. Na primjer, u Italiji se verovalo da grančica bosiljka poklonjena voljenoj osobi donosi sreću u ljubavi.
Pored simbolike, bosiljak je poznat i po brojnim zdravstvenim koristima. Bogat je antioksidansima, vitaminima K i C, te ima protuupalna svojstva. Smatra se da pomaže u smanjenju stresa, jačanju imuniteta, pa čak i poboljšanju probave. Eterično ulje bosiljka često se koristi u aromaterapiji za relaksaciju i smirenje. Danas je bosiljak omiljeni začin širom svijeta, posebno u italijanskoj kuhinji, gdje je ključni sastojak u pestu. Njegova svestranost, ukus i zanimljiva istorija čine ga neizostavnim dodatkom mnogim jelima.