Intenzitet mog braka bio je nevjerojatno jak sve do trenutka kada je naše dijete došlo na svijet. Nakon dolaska mog djeteta, iskusila sam debljanje i eksperimentirala s raznim planovima prehrane, koji su se svi pokazali neučinkovitima.
Međutim, prekretnica se dogodila kada sam se počeo baviti rigoroznom rutinom vježbanja, posvećujući vrijeme treniranju u garaži i baveći se dizanjem utega. Bez odlaganja, postalo mi je očito da posjeduje još jedan. Tijekom određene večeri, dok je spavao, odvažila sam se na njegov profil i naletjela na zadivljujuću razmjenu riječi. Postalo je očito da nema dopunskih.
Nijednom se nije ni raspitao za dobivanje drugoga. Tijekom razgovora s nekim drugim, nevoljko je priznao da su se stvari među nama promijenile, izrazivši zabrinutost zbog moje težine i činjenice da me više ne može fizički zagrliti i odvesti u spavaću sobu na intimu, što smatra ultimativnim izrazom strast.
Ta ga je spoznaja motivirala da počne vježbati jer je odlučan ne odustati od ovog dragog rituala. Posljednja dva mjeseca obroke jedem u malim porcijama, nalik na vrapčeve, uz intenzivno trčanje. Sve ovo radim iz ljubavi prema svom suprugu.
BONUS TEKST
Bol u ramenu možda nije uobičajeno povezana s rakom pluća, ali doista postoji veza. Specijalistica za plućne bolesti dr. Tatjana Radosavljević rasvjetljava specifičnu vrstu karcinoma pluća kod koje se često kao jedan od početnih simptoma javlja bol u ramenu. Manifestacije i indikacije raka pluća razlikuju se ovisno o specifičnom položaju tumora, njegovoj veličini i tome je li se proširio na druge dijelove tijela.
Obično se ovo stanje identificira u kasnijim fazama, često tijekom rutinskih medicinskih pregleda. Uz uporni kašalj, bljuvanje krvi, poteškoće s disanjem, nelagodu u prsima, promuklost i umor, pojedinci također mogu osjetiti bol u ramenu kao potencijalni simptom raka pluća. Ova bol nastaje kao izravna posljedica prisutnosti i napredovanja stanica raka. Fizikalna terapija često rezultira gubitkom znatnog vremena koje se moglo učinkovitije iskoristiti.
Kada pojedinci osjete bol u ramenu, često zanemaruju mogućnost raka pluća i umjesto toga odluče potražiti fizikalnu terapiju, nesvjesno gubeći dragocjeno vrijeme. Zanimljivo je da se jedan od simptoma raka pluća može manifestirati kao bol u ramenu, koja se naziva pancoast tumor. Ova vrsta tumora utječe na plućni parenhim, koji uključuje alveole, alveolarne kanale i respiratorne bronhije, kao i susjedno koštano tkivo u blizini ramena.
Zbog svog jedinstvenog položaja, Pancoastov tumor ne mora uvijek imati tipične simptome povezane s rakom pluća, kao što su uporan kašalj, iskašljavanje krvi ili otežano disanje. Ovo pronicljivo objašnjenje donosi dr Tatjana Radosavljević, pneumoftiziolog. Pancoastov tumor jedinstvena je vrsta primarnog tumora koji zahvaća i plućni parenhim i koštano tkivo, posebno se javlja u ramenu pluća, a ne kao metastaza.
Prema našem izvoru, kada rak pluća uzrokuje bol u ramenu, pacijent može samo osjetiti bol u ramenu, ali stvarni izvor boli proizlazi iz plućnog tkiva. Jedna ključna razlika između boli uzrokovane rakom i boli uzrokovane degenerativnim promjenama ili ozljedama ramena leži u intenzitetu koji se osjeća noću, kao i prisutnosti boli tijekom odmora i odsutnosti otežanih pokreta zglobova tijekom aktivnosti.
Noću, bol uzrokovana rakom pluća postaje jača, traje čak i u mirovanju i ne ometa pokrete zglobova tijekom aktivnosti. Godišnje u Srbiji oko 6.000 osoba oboli od raka pluća, a 4.600 ih umre. Među raznim vrstama, mikrocelularna se sorta ističe kao najagresivnija.
Rak pluća može se kategorizirati u tri različite vrste, na temelju specifičnih stanica koje prolaze kroz malignu transformaciju. Ovi tipovi uključuju adenokarcinom, karcinom skvamoznih stanica i mikrocelularni karcinom pluća. Osim toga, rak pluća također se može podijeliti na mikrostanične i nemikrocelularne oblike.